Evropa
"PODRŽAVAMO PRIZNAVANJE PALESTINE, ALI...": Italija se apsolutno protivi izraelskom planu za okupaciju Gaze
Prije 8 min0
Stranka ističe da je smanjenje pondera samo jedan od razloga nelikvidnosti, te da je o tome bilo jasno još prilikom izrade budžeta.
Politika
13. Avg. 2025
0
Kantonalno vijeće Stranke za Bosnu i Hercegovinu (KVSBiH) reagovalo je saopćenjem nakon što je kantonalni premijer Nihad Uk za nestašicu novca i mjere štednje Vlade Kantona Sarajevo okrivio ponder, ali i "one prije".
U saopćenju postavljaju niz pitanja: kada će Vlada KS prestati lagati građane, kada će premijer prestati ignorisati stvarnost i kriviti prethodne vlade, te kada će prestati ponavljati neistine o finansijskom stanju Kantona.
Prema KVSBiH-u, isključivi krivac za nastalu situaciju je Vlada KS. Navode da su planirani prihodi od prodaje zgrada, taksi, eksploatacije resursa, patenata i kazni iznosili 122 miliona KM, dok je realizacija do kraja jula 2025. godine bila samo 22 miliona KM, ili 18 posto. Posebno su istakli da prodaja zgrada planirana na 60 miliona KM do sada iznosi 0 KM, s obzirom na zabranu raspolaganja državnom imovinom.
– Budžet Kantona Sarajevo je balon od sapunice, pun troškova bez pokrića u prihodima. Vlada je prilikom predlaganja budžeta planirala prihode koje nije mogla ostvariti – navodi se u saopćenju.
Stranka ističe da je smanjenje pondera samo jedan od razloga nelikvidnosti, te da je o tome bilo jasno još prilikom izrade budžeta. Također, traženje od budžetskih korisnika da prolongiraju plaćanja ili obustavljanje zapošljavanja samo pokazuje finansijsku nestabilnost i prekoračenje sredstava za plaće i naknade.
Predsjednik KVSBiH-a Almir Bečarević naglašava da su izjave premijera koje krive druge za finansijski kolaps neodgovorne i pogubne, te da sada "najjači kanton u FBiH postaje finansijski invalid kojem će trebati godine da se oporavi".
– Krediti, izmišljeni prihodi i slabo punjenje budžeta glavni su razlozi za ovakvo stanje. Krivci se znaju i moraju odgovarati. Opozicija je kontinuirano upozoravala na ovakvu situaciju – zaključuje Bečarević.
Evropa
"PODRŽAVAMO PRIZNAVANJE PALESTINE, ALI...": Italija se apsolutno protivi izraelskom planu za okupaciju Gaze
Prije 8 min0
Politika
"SVAKO JUTRO SE NADAM DA ĆE STEVANDIĆ NAZVATI": Nema sjednice, nema referenduma - Dodik na čekanju zbog godišnjih odmora?
Prije 18 min0
Show
SLAVNI GLUMAC IZNENADIO TRUMPA: Ovakvu grubu "odbijenicu" još nije dobio
Prije 19 min0
Mini market
STRUČNJAK ZA SIGURNOST: "HDZ često degradira hrvatsku poziciju u BiH, najbolje rješenje za Dodika je..."
Prije 35 min0
Politika
TAJNI PLAN IZ BEOGRADA: Bitka za tron u RS - Dodik, Stanivuković i Vučić u igri moći
13. Avg. 20250
Politika
KO JE SANIN MUSA, SAMOPROGLAŠENI "ZAŠTITNIK MUSLIMANA": Porodična tragedija odvela ga je na put vjerskog fanatizma; maloljetnu sestru pretukao jer nije poštovala "propise", istraživan zbog atentata na Ugljena...
Prije 8h2
Politika
ZASTUPNIK NES-a JASMIN EMRIĆ: Ćulum se mora ili uhapsiti ili mu zabraniti rad u SIPA-i!
14. Avg. 20250
Politika
ŠOKANTNE TVRDNJE NEBOJŠE VUKANOVIĆA: "Dodik je angažovao bivšeg radikala, udbaša i ministra policije, te igrača za specijalne operacije Srpskog sveta..."
13. Avg. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.