Svijet
BRUTALAN ODGOVOR IZ RUSIJE: Zaharova "razmontirala" Netanyahua zbog poređenja Irana sa Auschwitzom
22. Apr. 20260
Zasad nema službenog odgovora premijera Albanesea.
Svijet
19. Avg. 2025 20. Avg. 2025
0
Premijer Izrael Benjamin Netanyahu optužio je svog australskog kolegu Anthonyja Albanesea za "izdaju Izraela" i "napuštanje" jevrejske zajednice u Australiji, čime je eskalirao ionako napet odnos između dvije zemlje, piše BBC News.
Netanyahu je izjavio da će historija pamtiti Albanesea "onakvim kakav jest: slabog političara".
Ove oštre riječi uslijedile su nakon što je Australija jučer zabranila ulazak krajnje desnom članu Netanyahuove vladajuće koalicije, Simchi Rothmanu, poništivši mu vizu uoči planirane posjete. Izrael je uzvratio opozivom viza australskim predstavnicima pri Palestinskoj samoupravi, navodeći kao razlog i najavu Canberre prošle sedmice da će u septembru priznati palestinsku državu.
Zasad nema službenog odgovora premijera Albanesea.
Netanyahuove izjave kritizirao je i izraelski opozicioni čelnik Yair Lapid, nazvavši ih "darom" australskom premijeru. "Ono što danas najviše jača vođu u demokratskom svijetu jest sukob s Netanyahuom, politički najtoksičnijim vođom u zapadnom svijetu", napisao je Lapid na društvenoj mreži X. "Nije jasno zašto Bibi žuri dati ovaj dar premijeru Australije."
Diplomatske napetosti rasplamsale su se u ponedjeljak kada je izraelskom političaru Simchi Rothmanu poništena australska viza uoči posjete gdje je trebao govoriti na događajima Australske jevrejske udruge. Australski ministar unutarnjih poslova Tony Burke za Sky News je izjavio da vlada zauzima "čvrst stav prema ljudima koji žele doći u našu zemlju i širiti podjele". Dodao je: "Ako dolazite u Australiju širiti poruku mržnje i podjela, ne želimo vas ovdje."
Nekoliko sati kasnije, izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Sa'ar objavio je da je "naložio izraelskoj ambasadi u Canberri da pažljivo ispita svaki službeni zahtjev za australsku vizu za ulazak u Izrael". Na X-u je dodao: "Dok antisemitizam bjesni u Australiji, uključujući manifestacije nasilja protiv Jevreja i jevrejskih institucija, australska vlada ga odlučuje poticati."
Posljednjih mjeseci u Australiji je zabilježen porast antisemitskih napada uslijed napetosti zbog rata Izraela i Hamasa, prenosi Index.
Australija je početkom augusta najavila da će priznati palestinsku državu. Premijer Albanese tada je rekao da Netanyahu "živi u poricanju" posljedica rata na nevine ljude. "Zaustavljanje pomoći koje smo vidjeli, a zatim i gubitak života koje vidimo oko tih tačaka distribucije pomoći, gdje ljudi koji čekaju u redu za hranu i vodu gube živote, jednostavno je potpuno neprihvatljivo", izjavio je.
Ta je najava uslijedila nakon sličnih poteza Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske i Kanade, na što je Netanyahu oštro reagirao, optuživši čelnike tih zemalja da su stali na stranu "masovnih ubica, silovatelja, ubica beba i otmičara".
Državu Palestinu trenutno priznaje 147 od 193 države članice Ujedinjenih naroda.
Svijet
BRUTALAN ODGOVOR IZ RUSIJE: Zaharova "razmontirala" Netanyahua zbog poređenja Irana sa Auschwitzom
22. Apr. 20260
Rat u zalivu
IZRAEL U ŠOKU NAKON POZIVA IZ SAD-a: Vance sasuo Netanyahuu sve u lice, puklo povjerenje zbog lažnih obećanja
27. Mar. 20260
Rat u zalivu
NETANYAHU ŽELI SPRIJEČITI MIR PO SVAKU CIJENU: Izraelski premijer naredio intenziviranje napada na Iran
25. Mar. 20260
Rat u zalivu
ŠPANSKI PREMIJER UDARIO NA NETANYAHUA: "On želi napraviti novu Gazu od Libana"
25. Mar. 20260
Rat u zalivu
TRUMP ŠOKIRAO JAVNOST IZJAVOM: "Kad vidite mladiće da hodaju bez nogu, to je Sulejmani"
Prije 16 min0
Sport
OTKRIVENO ZAŠTO SE MESSI NAKON GOLA SLOMIO I ZAPLAKAO: Iza svega se krije velika porodična drama (VIDEO)
Prije 25 min0
SP 2026
POLICIJA U PRIPRAVNOSTI: Širom BiH organizirano javno praćenje utakmice Hrvatske i Engleske
Prije 26 min0
Show
JENNIFER LOPEZ OŠTRO PO BIVŠEM: "Sve sam to prokleto napravila sama, uz vrlo malo pomoći"
Prije 32 min0
Svijet
NA OVO SE DUGO ČEKALO: Ovo su reakcije publike prilikom intoniranja iranske himne...
16. Jun. 20260
Svijet
TRUMP PONIZIO NETANYAHUA PRED ČITAVIM SVIJETOM: "Dobro se sjećam kako je dolazio u Washington i molio, preklinjao..."
16. Jun. 20260
Svijet
IZRAELSKA VOJSKA SLIJEDI ZLOČINAČKI "RECEPT" VOJSKE REPUBLIKE SRPSKE: Jedna od najmonstruoznijih činjenica agresije na BiH ponavlja se u Gazi...
15. Jun. 20260
Svijet
CNN JAVLJA: Nakon što je Donald Trump odustao od Irana, svijet strahuje od nove katastrofe...
Prije 12h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.