Hronika
VELIKA RACIJA: 200 policajaca upalo u zgradu, svi stanari dali DNK
Prije 9 min0
Već na početku sjednice upozoreno je da budžet u trenutnoj formi nije provodiv
Vijesti
01. Sep. 2025
0
Na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojen je zaključak kojim se Prijedlog zakona o budžetu institucija BiH za 2025. godinu vraća Predsjedništvu BiH na doradu.
Za ovakav zaključak glasala su 23 zastupnika, 11 ih je bilo protiv, dok je pet bilo suzdržano. Time je utvrđeno da postoji i opća i entitetska većina potrebna za njegovo usvajanje.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Marinko Čavara kazao je da, s obzirom na usvojeni zaključak, daljnji koraci zavise od efikasnosti Predsjedništva BiH.
"Ako Predsjedništvo ekspeditivno dostavi doradeni prijedlog budžeta, hitna sjednica Doma zakazana je za 11. septembar u 10 sati. Ukoliko materijal ne bude dostavljen na vrijeme, istog dana bit će održana redovna sjednica na kojoj će se razmatrati druge tačke dnevnog reda", kazao je Čavara.
Prijedlog budžeta u iznosu od 1,5 milijardi KM, koji je Predsjedništvo BiH uputilo u parlamentarnu proceduru, već je izazvao brojne polemike. Posebne prijepore donijele su odredbe koje se odnose na povećanje sredstava za Oružane snage BiH i za sedam ustanova kulture od državnog značaja, što je naišlo na protivljenje vladajućeg SNSD-a i partnera iz Republike Srpske.
Već na početku sjednice upozoreno je da budžet u trenutnoj formi nije provodiv. Takav stav iznio je i zamjenik ministra finansija i trezora BiH Muhamed Hasanović, naglasivši da usvajanje predloženog dokumenta bez dorade može dovesti do ozbiljnih problema u njegovoj realizaciji.
Zaključak o vraćanju budžeta na doradu predložio je zastupnik Naše stranke Predrag Kojović, obrazlažući da dokument nije dovoljno analiziran niti sadržajno preciziran da bi mogao biti kvalitetno proveden. Prema njegovim riječima, posebno je potrebno jasnije urediti dio koji se odnosi na povećanje plata i naknada vojnicima i policajcima s najnižim primanjima.
Odluka Predstavničkog doma dodatno produžava proces usvajanja državnog budžeta, iako se već ušlo u deveti mjesec bez finansijskog plana za tekuću godinu. To stvara dodatnu neizvjesnost u pogledu stabilnog funkcionisanja državnih institucija i urednog ispunjavanja međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine.
Hronika
VELIKA RACIJA: 200 policajaca upalo u zgradu, svi stanari dali DNK
Prije 9 min0
Rat u zalivu
IRANCI POKAZALI BIJES AMERIKANCIMA: Nastao pakao na zemlji
Prije 10 min0
Regija
XHELAL SVEÇLA JASNO PORUČIO: "Snežani Paunović trajno zabranjen ulazak na Kosovo"
Prije 25 min0
Vijesti
PENZIONERIMA U FBiH STIŽE VEĆA UPLATA: Ministar Delić tvrdi da povećanje od 3,5 posto nije konačno
Prije 30 min0
Vijesti
POLITIČKI POTRES U REPUBLICI SRPSKOJ: Vukanović otkrio plan, Dodik ima novog koalicionog partnera...
Prije 16h0
Vijesti
SKANDAL U MOSTARU: Naprasno prekinuto obilježavanje 34. godišnjice formiranja Prve mostarske brigade, pogledajte šta je "osvanulo" u Liska haremu...
13. Jul. 20260
Vijesti
OTKAZAN KONCERT I DŽENANU LONČAREVIĆU: Pjevao za 11. juli na fešti u Srbiji
13. Jul. 20261
Vijesti
OGLASILA SE AMERIČKA AMBASADA: Kad je u pitanju izbor visokog predstavnika - podržat ćemo...
Prije 6h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.