Evropa
ŽESTOK UDARAC ZA MERZA, NISU GA 'POKOPALI' SAMO RUSI, NEGO I SAVEZNICI: "Upozoravali su ih..."
04. Jun. 20260
"Nećemo dopustiti da se to dogodi", naglasio je Merz, dodajući da Njemačka upravo iz tog razloga jača svoju otpornost i odbrambene sposobnosti.
Evropa
17. Sep. 2025
0
Njemački kancelar Friedrich Merz u srijedu je upozorio Europu neka ne dopusti Rusiji da određuje uvjete mirovnog sporazuma u Ukrajini jer bi to samo ojačalo predsjednika Vladimira Putina u traženju sljedeće mete.
"Putin već dugo testira granice", rekao je Merz u parlamentu obraćajući se zastupnicima u sklopu budžetske sedmice.
"On sabotira, špijunira, ubija, pokušava uznemiriti ljude", nastavio je. Merz je rekao da je to bilo očito u Poljskoj prošle sedmice, kada su ruski dronovi narušili zračni prostor zemlje i prvi put su oboreni iznad njezina teritorija.
Putin također želi destabilizirati njemačko društvo, upozorio je kancelar.
"Nećemo dopustiti da se to dogodi", naglasio je Merz, dodajući da Njemačka upravo iz tog razloga jača svoju otpornost i odbrambene sposobnosti.
"Moramo odvratiti naše protivnike od daljnje agresije i istovremeno povezati saveznike i partnere", rekao je.
"Sloboda je temelj našeg suživota. Bez slobode sve je u našoj zemlji besmisleno. Rat u Ukrajini, koji je započela Rusija i vodi ga samo Rusija, odavno se osjeća u državama članicama Europske unije i NATO-a. Ima vrlo konkretan utjecaj na naše živote. Želimo da ovaj rat završi... Želimo biti sposobni braniti se kako se ne bismo morali braniti", poručio je Merz.
Njemačka je jedna od zemalja koje su najjače podržale Ukrajinu nakon ruske invazije 2022. godine.
Prema riječima ministra odbrane Borisa Pistoriusa prošlog tjedna, zemlja je od tada nadmašila SAD i sada je najveći dobavljač vojne pomoći.
Evropa
ŽESTOK UDARAC ZA MERZA, NISU GA 'POKOPALI' SAMO RUSI, NEGO I SAVEZNICI: "Upozoravali su ih..."
04. Jun. 20260
Evropa
NJEMAČKA GURA NOVI MODEL ZA UKRAJINU: EU podijeljen zbog Merzove ideje
21. Maj 20260
Vijesti
PREKRETNICA ZA ZAPADNI BALKAN: Detalji Merzovog plana za EU koji bi mogao izmijeniti pristupni put BiH
21. Maj 20260
Evropa
NIJEMCI OKRENULI LEĐA KANCELARU: Čak 79 posto građana ogorčeno radom Merzove vlade, rejting CDU-a dotakao historijsko dno
15. Apr. 20260
Politika
ČOVIĆ I DODIK NAJAVILI CRNI SCENARIJ ZA BiH: Bitka za Predsjedništvo je ključna!
Prije 19 min0
Estrada
KRATKA PLAVA KOSA I ŠIŠKE: Kćerka Harisa Džinovića i Meline drastično promijenila izgled (FOTO)
Prije 20 min0
Vijesti
“JA SAM BOŠNJAK KOJI SJEDI U TOJ VLADI”: Memić o šutnji Vlade Srbije nakon incidenata na Drinskoj regati
Prije 24 min0
Evropa
OVO ĆE IZAZVATI VELIKO NEZADOVOLJSTVO: Novi britanski premijer poručio Škotima - "Nema ništa od toga!"
Prije 27 min0
Evropa
NEUGODAN SUSRET ZA PREMIJERA MAGYARA: Muškarac ga pljunuo, a on ga šokirao potezom (VIDEO)
22. Jul. 20260
Evropa
SADA JE RAT NA BALKANU SASVIM IZVJESTAN: Ova zemlja oglušila se na zahtjev Irana
22. Jul. 20260
Evropa
PUTIN POKREĆE NUKLEARNI PROJEKAT U NJEMAČKOJ: Skandal trese evropsku silu, ustala cijela zemlja, ministri NEMOĆNI - "Zaustavite ovo!"
22. Jul. 20260
Evropa
UDAR NA MILIONE GRAĐANA: Njemačka ukida dječiji dodatak
21. Jul. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.