Sport
MANDIĆ PROZVAO NOGOMETNI SAVEZ BiH: Što ne pošaljete inspekciju Borcu?
Prije 15 min0
Apelaciono odjeljenje Suda BiH za 9. oktobar zakazalo je iznošenje žalbi na prvostepenu presudu advokatici Vasviji Vidović, nepravosnažno osuđenoj na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja jer je sakrila mobilni telefon suspendovanog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca.
Hronika
19. Sep. 2025 19. Sep. 2025
0
Iz Državnog suda su naveli da je za 9. oktobar ove godine zakazana sjednica Apelacionog vijeća povodom uložene žalbe na prvostepenu presudu sarajevskoj advokatici Vasviji Vidović. Detektor je ranije pisao da je Odbrana uložila žalbu na presudu zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka, povrede materijalnog prava, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, kao i zbog odluke o visini krivičnopravne sankcije.
Vidović je početkom februara osuđena za sprečavanje dokazivanja jer je sakrila mobilni telefon suspendovanog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca, koji je u decembru 2023. godine bio uhapšen zbog zloupotrebe položaja.
Prema nepravosnažnoj presudi, 18. decembra 2023. godine Debevec je, nakon što je uhapšen zbog sumnje za zloupotrebu položaja i krivotvorenja službene isprave, pozvao Vidović da ga zastupa kao braniteljica, te u posebnoj prostoriji Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) izvadio iz torbe mobitel i pružio prema njoj.
Vidović je, kako je na izricanju pročitao sudija Miroslav Janjić, svjesna i znajući da taj mobitel treba biti privremeno oduzet po naredbi Suda BiH i da služi dokazivanju u krivičnom postupku protiv Debevca, preuzela mobitel na način da je uzela svoju torbu sa stola, pomjerila je prema Debevcu, nakon čega je on mobitel ubacio u torbu. Vidović je torbu vratila na mjesto odakle ju je uzela, čime je mobitel sakrila s ciljem da “znatno oteža dokazivanje u postupku protiv Debevca”.
Sud u presudi nije prihvatio izricanje mjere sigurnosti zabrane obavljanja advokatske djelatnosti u periodu od tri godine, koju je ranije zatražilo Tužilaštvo BiH.
Tužilaštvo BiH optužilo je Debevca, Osmana Mehmedagića i Milisava Pijuka. Debevec je optužen za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, krivotvorenje službene isprave, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, te zbog lažnog predstavljanja i kršenja Zakona o ravnopravnosti spolova BiH.
Sport
MANDIĆ PROZVAO NOGOMETNI SAVEZ BiH: Što ne pošaljete inspekciju Borcu?
Prije 15 min0
Hronika
OTKRIVEN IDENTITET BRUTALNO PRETUČENOG MUŠKARCA: Napali ga maskirani muškarci palicama
Prije 24 min0
Društvo
TRI NOĆI U JAMI RASPOTOČJE: Dvojici rudara pozlilo, jedan prebačen u bolnicu
Prije 43 min0
Politika
"PRITISCI SUSJEDA I ZLOUPOTREBA KONSTITUTIVNOSTI": Konaković i Mehmedović poslali oštre poruke o zastupljenosti u institucijama BiH
Prije 56 min0
Hronika
"AKO ŽELITE ZAVRŠITI U BOLNICI, DOĐITE OVAMO": Političar se potukao na plaži, kamere sve snimile (VIDEO)
05. Avg. 20260
Hronika
"MALO SU ZALUTALI": Kako su se policajci iz RS-a pravdali kolegama u SBK prije nego što su morali napustiti kanton
04. Avg. 20260
Hronika
SMRT OPASNOG KRIMINALCA: Bešlić pronađen mrtav u zatvoru, služio je kaznu zbog ovih djela...
Prije 6h0
Hronika
TUŽNA VIJEST IZ ŠIROKOG BRIJEGA: Preminuo poznati biznismen
06. Avg. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.