Šareni svijet
OBJAVLJEN SPISAK ZEMALJA KOJE SU NAJSIGURNIJE ZA PUTOVANJE U 2026. GODINI: Ovdje ćete uživati i nećete imati nijedan problem
17. Maj 20260
Europske se zemlje često navode kao jedne od najsigurnijih na svijetu, a različiti pokazatelji ih doista redovito smještaju na vrh ljestvica.
Evropa
22. Sep. 2025 22. Sep. 2025
0
Pokazatelji, poput Globalnog indeksa mira, koji izrađuje Institut za ekonomiju i mir, mjeri razinu društvene sigurnosti i zaštite, opseg domaćih i međunarodnih sukoba te stepen militarizacije u određenoj zemlji. Niži rezultat znači da je zemlja mirnija.
Europa dominira vrhom te ljestvice: četiri od pet najsigurnijih zemalja na svijetu su europske – Island, Irska, Austrija i Švicarska – a u prvih deset ušle su još Portugal, Danska, Slovenija i Finska, piše euronews.
Eurostat također nudi uvid u to koje se zemlje Europske unije smatraju najsigurnijima: jedan od pokazatelja "kvalitete života“ koji bilježi jest fizička sigurnost, a obuhvaća stope ubistava, nasilja i vandalizma.
U najnovijem skupu podataka, Luksemburg je imao najmanji broj zabilježenih ubistava u odnosu na veličinu populacije – 0,32 na 100.000 stanovnika.
Slijede Italija (0,48), Slovenija (0,52), Češka (0,53) i Austrija (0,61), dok je Španija na šestom mjestu s 0,63.
Najopasnijima prema ovom pokazatelju smatraju se Latvija (4,88), Litva (3,54) i Estonija (2,78).
Hrvatska, Litva i Poljska doživljavaju se kao najsigurnije zemlje prema iskustvima građana. Samo 1,4 % hrvatskih građana prijavilo je bilo kakvu antisocijalnu aktivnost, dok je u Grčkoj taj udio bio 20,9 %, što je najviša stopa.
Iako Španija u tim podacima bilježi nešto lošije rezultate (13,6 %), i dalje ostaje činjenica da se ubraja među najsigurnije zemlje svijeta.
Ipak, u izvještaju koji je u februaru objavila Europska parlamentarna istraživačka služba istaknuto je da se "nasilje koje provode kriminalci uključeni u organizirani kriminal u EU-u povećava – u učestalosti, težini, vidljivosti i utjecaju“.
"Iako je Europa i dalje jedan od kontinenata najmanje pogođenih organiziranim kriminalom, očekuje se da će kriminalne mreže proširiti svoj globalni doseg, postati fleksibilnije i digitalizirane, a time i otvorenije za raznolikost i konkurenciju“, navodi se u izvještajute dodaje da je EU već uvela nove pravne i istražne okvire za borbu protiv nasilja kako bi preokrenula trend, prenosi N1.
Evropa
PAKAO U GRČKOJ: Uhapšeno 13 osoba zbog izazivanja požara, vatra prijeti gradovima (VIDEO)
Prije 10 min0
Politika
RAMO ISAK ZATRAŽIO DA PROMJENA SPOLA U FBIH BUDE PRAVNO REGULISANA: "Novi propisi bi omogućili efikasno rješenje"
Prije 20 min0
Sport
NESTVARAN PREOKRET: Bešiktaš imao Salaha u rukama, a onda je uslijedio šok
Prije 39 min0
Sport
ZEMLJOTRES U SVJETSKOM NOGOMETU: Gianni Infantino pred otkazom zbog tajnog milionskog plana
Prije 49 min0
Evropa
ŠTA SE DEŠAVA: Pojavila se teorija da je ova fotografija uzrok navale migranata na Ceutu
31. Jul. 20260
Evropa
"CIJELA ŠPANIJA STOJI UZ NAROD CUETE": Sanchez obećao čvrst odgovor nakon ulaska desetina hiljada migranata (VIDEO)
31. Jul. 20260
Evropa
KOD NAS NIJE KAŽNJIVO, ALI U EVROPI SE SMATRA "GRUBIM NEMAROM": Ako vam se ovo desi u vožnji kroz Njemačku ili Austriju, čeka vas šok
01. Avg. 20260
Evropa
OVO NIKO NIJE OČEKIVAO: Italija spustila rampu Španiji, Sanchez odmah reagovo
31. Jul. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.