Regija
SLABA UTJEHA ZA POSRNULOG VUČIĆA: OFAC produžio rok NIS-u za pregovore o prodaji ruskog udjela
24. Dec. 20250
Iz agencije podsjećaju da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić upozorio da bi bez novih isporuka rafinerija, koja obezbjeđuje većinu naftnih proizvoda u zemlji – uključujući benzin i avionsko gorivo, mogla da prestane sa radom poslije 1. novembra.
Regija
27. Okt. 2025
0
Američke sankcije uvedene Naftnoj industriji Srbije (NIS) spriječile su pošiljku sirove nafte, koja je mogla da obezbijedi vrijeme za jedinu rafineriju u Srbiji, koja bi bez novih isporuka mogla biti primorana da obustavi rad, piše Reuters.
Anonimni izvori rekli su za Reuters da Srbija ima još samo nekoliko dana prije nego što rafinerija u Pančevu bude prinuđena da zaustavi preradu sirove nafte.
NIS, kako navode, nije odgovorio na zahtjeve Reutersa za komentar.
Iz agencije podsjećaju da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić upozorio da bi bez novih isporuka rafinerija, koja obezbjeđuje većinu naftnih proizvoda u zemlji – uključujući benzin i avionsko gorivo, mogla da prestane sa radom poslije 1. novembra.
Međutim, Vučić je rekao da su rezervoari puni i da postojeće zalihe naftnih derivata treba da obezbijede snabdijevanje Srbije do kraja godine."Neće biti nestašice sirove nafte, njenih derivata, niti energetske krize", rekao je, prenosi Reuters.
Tanker „Maran Helios“, koji je prevozio milion barela kazahstanske sirove nafte namijenjene NIS-u stigao je u hrvatsku luku Omišalj 9. oktobra, pokazuju podaci analitičke grupe Kpler.
Međutim, gorivo nije stiglo do Srbije, rekao je izvor upoznat sa situacijom za Reuters.
Hrvatski operater naftovoda Janaf naveo je da „nema dodatnih isporuka“ za Srbiju.Reuters nije mogao da utvrdi da li će pošiljka biti uskladištena u Omišlju ili preprodata drugom kupcu, nakon što je konačno istovarena u utorak, poslije dvije sedmice čekanja u blizini luke.
Sirova nafta koju je NIS trebalo da primi bila bi dovoljna za rad rafinerije u Pančevu 10-ak dana, pokazuje proračun Reutersa.
Regija
SLABA UTJEHA ZA POSRNULOG VUČIĆA: OFAC produžio rok NIS-u za pregovore o prodaji ruskog udjela
24. Dec. 20250
Regija
VUČIĆ NE ŽELI NACIONALIZACIJU: Evo ko je glavni favorit za kupnju srpskog NIS-a
10. Dec. 20250
Regija
VUČIĆ "KLEKNUO" PRED ŠEIKA: Nacionalna naftna kompanija Abu Dabija kupac ruskog udjela u NIS-u? Šta će reći Amerikanci?
19. Nov. 20250
Regija
SRBIJA PODRŽALA ZAHTJEV: Ruski vlasnici NIS-a traže produženje licence od SAD-a
11. Nov. 20250
Rat u zalivu
NEMA MIRA NA BLISKOM ISTOKU: Izrael izveo novi val udara na Iran, sirene u Tel Avivu bez prethodne najave, Saudijska Arabija presrela više dronova...
Prije 25 min0
Hronika
STRAVIČNI PRIZORI S LICA MJESTA: Autobus pao u rijeku, najmanje 24 osobe poginule...
Prije 37 min0
Politika
POLTRONSTVO BEZ GRANICA: Željka Cvijanović u Dallasu nadmašila sebe...
Prije 44 min0
Društvo
SVI DETALJI: Ko sve ima pravo na jednokratnu pomoć u iznosu od 1.500 KM...
Prije 55 min0
Regija
NADREALNE SCENE U SUSJEDSTVU: Pogledajte šta je muškarac donio na benzinsku pumpu...
24. Mar. 20260
Regija
BURNO U OTVORENOM: Bivši Tuđmanov obavještajac -"Ne isključujem vojne opcije poput desanta i djelovanja helikopterskih zračnih snaga..."
25. Mar. 20260
Regija
OVO JE UHAPŠENI HDZ-ovac: Evo što je sve radio...
24. Mar. 20260
Regija
ČESTITKA IZAZVALA HAOS U ZEMLJI: Macron čestitao Golobu, Janša mu odgovorio sa - Ne tako...
23. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.