Rat u zalivu
HLADAN TUŠ IZ WASHINGTONA: Donald Trump odbio plan Benjamina Netanyahua...
Prije 30 min0
Predstavnici Ministarstva za boračka pitanja Tuzlanskog kantona istaknuli su da obilježavanje godišnjice pogibije narodnih heroja, posebno onih s područja Tuzlanskog kantona, ima trajni značaj i ne smije biti svedeno na formu.
Sjećanje
30. Okt. 2025 30. Okt. 2025
0
U mjestu Nezuk kod Sapne danas je obilježena 33. godišnjica pogibije brigadnog generala i heroja odbrambeno-oslobodilačkog rata Hajrudina Mešića - Kapetana Hajre, piše Fena.
Brojne delegacije, saborci, demobilisani borci i građani okupili su se na spomen-obilježju u Nezuku kako bi odali počast komandantu čije je ime sinonim za hrabrost, viziju i požrtvovanost u odbrani Bosne i Hercegovine. Senad Kljajić, saborac kapetana Hajre, kazao je da je ponosan što je imao priliku učestvovati u odbrani Bosne i Hercegovine zajedno s borcima Teočaka, Sapne i Tuzlanskog kantona.
"Njihova hrabrost i odlučnost u odbrani domova inspiracija su svakom čovjeku. Posjete mjestima gdje su položeni životi heroja naš su dug prema onima koji su branili domovinu i način da mladim generacijama prenesemo kako se voli Bosna i Hercegovina", rekao je on.
Predstavnici Ministarstva za boračka pitanja Tuzlanskog kantona istaknuli su da obilježavanje godišnjice pogibije narodnih heroja, posebno onih s područja Tuzlanskog kantona, ima trajni značaj i ne smije biti svedeno na formu.
"Želimo da ova godišnjica svake godine bude sve sadržajnija, s više aktivnosti i uključivanja mladih, saboraca i građana koji poštuju lik i djelo našeg komandanta", kazala je Senada Dizdarević, ministrica za boračka pitanja.
Podsjetili su da je Vlada Tuzlanskog kantona finansirala rekonstrukciju spomen-obilježja u Nezuku, te da je Skupština TK još 2022. godine utvrdila zakonsku obavezu redovnog održavanja tri spomen-obilježja podignuta u čast narodnih heroja s ovog područja.
Kapetan Hajrudin Mešić, komandant Teočanske brigade, jedan je od devet brigadnih generala Armije Republike Bosne i Hercegovine i simbol otpora na sjeveroistočnom dijelu zemlje. Njegova vizija i odlučnost, kako je istaknuto na obilježavanju, spasili su brojna naselja od sudbine slične onoj u Srebrenici.
"U Teočaku se i danas živi ime kapetana Hajre. Djeca ovih dana nose majice s njegovim likom, što pokazuje da duh otpora i sjećanja na heroje odbrambeno-oslobodilačkog rata ostaje živ", rekao je Suad Mustajbašić, saborac i aktuelni ministar finansija TK.
Rat u zalivu
HLADAN TUŠ IZ WASHINGTONA: Donald Trump odbio plan Benjamina Netanyahua...
Prije 30 min0
Vijesti
"PUN POGODAK U METU": Nebojša Vukanović izazvao reakciju Milorada Dodika, sad je sve jasno...
Prije 40 min0
Evropa
DRAMATIČNA OBJAVA BRITANSKOG PREMIJERA: "Dao sam vojsci dopuštenje da se ukrca i zadrži..."
Prije 54 min0
Politika
MARIO KORDIĆ UZBURKAO JAVNOST: "Svjedočimo da je nekako situacija u gradu Mostaru i čitavoj regiji se pomalo...“
Prije 59 min1
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.