Regija
RIJEČKI NADBISKUP O "MOLITELJIMA": "Treba im pomoći razumjeti da kršćani ne mole na taj način"
15. Dec. 20251
U Hrvatskoj je "jačanje nacionalistički obojene mržnje prema manjinama ali i stranim radnicima, logični slijed pomaka društva ali i politike udesno".
Regija
13. Nov. 2025
0
Kada pišu o jugoistočnoj Europi, njemački mediji se uglavnom bave prosvjedima u Srbiji ili institucionalnom krizom u Bosni i Hercegovini, rjeđe događajima u Hrvatskoj. Ako se o Hrvatskoj i piše, onda se uglavnom rad o sadržajima koji se bave turizmom, piše Deutsche Welle.
No, od ovog ljeta i od velikog koncerta Thompsona u Zagrebu, u nekoliko navrata se izvještavalo o ponovnom bujanju nacionalizma u Hrvatskoj. Najnoviji niz napada na pripadnike srpske manjine u Hrvatskoj popratio je i nadregionalni dnevnik Frankfurter Rundschau (FR). Ali u tekstu se u istom dahu navode i događaji u Crnoj Gori i Sloveniji.
Pod naslovom "Jesen rasističke mržnje na Balkanu" i uz naslovnu fotografiju koja s prizorom s Thompsonovog koncerta, dopisnik FR-a iz Beograda Thomas Roser navodi napad na kulturnu priredbu srpske zajednice u Splitu, ali i na prethodne napade na turske državljane u Crnoj Gori.
Niz kojim autor opisuje "rasističke napade" na jugoistoku Europe završava prosvjedima u Sloveniji nakon što je jedan pripadnik romske zajednice usmrtio jednog žitelja Novog Mesta. On navodi kako su i u Ljubljani, kao i u Splitu, nositelji incidenata bile "osobe odjevene u crno".
Roser govori o "brzopoteznim" promjenama zakona u Sloveniji koji bi trebali dovesti do veće kontrole romske zajednice. "No, kao i Ljubljana, čini se da i crnogorska vlada pliva na nacionalističkom valu netrpeljivosti umjesto da ga suzbije. Podgorica je ponovno uvela vize za turske državljane".
U Hrvatskoj je "jačanje nacionalistički obojene mržnje prema manjinama ali i stranim radnicima, logični slijed pomaka društva ali i politike udesno".
"Jer ignoriranje zločina počinjenih u ime vlastite nacije tijekom rata u Hrvatskoj, ali i izostanak suočavanja i sustavno relativiziranje nedjela ustaša u Drugom svjetskom ratu se njeguju ne samo u desno ekstremnim i desno klerikalnim krugovima, nego i u redovima vlade".
Kao dokaz autor navodi kako su "ni manje ni više četiri ministra desno-nacionalne koalicije u ljeto hodočastili mamutskom koncertu ustaškog barda Marka Perkovića Thompsona'" i dodaje kako je ministar obrane Ivan Anušić na koncertu i sam "urlao ustaški pozdrav" - uz koji su nekoliko mjeseci nakon toga iz Splita protjerani školarci iz Srbije. Autor zaključuje kako ministar obrane ne vidi poveznicu između njegovog posjeta Thompsonovom koncertu i događaja u Splitu.
(Index)
Regija
RIJEČKI NADBISKUP O "MOLITELJIMA": "Treba im pomoći razumjeti da kršćani ne mole na taj način"
15. Dec. 20251
Regija
SUSJEDI SE NAORUŽAVAJU: Francusko oružje stiže, Hrvatska kupuje samohodne haubice Caesar i...
08. Dec. 20250
Regija
TRAŽILA ZAŠTITU, SISTEM ZAKAZAO: Andrea prijavila nasilje, policija stavila krivi datum, nakon toga je ubijena
07. Dec. 20250
Regija
HRVATSKA JE PRED BANKROTOM: Prešutjeli su što se stvarno događa u pozadini
22. Okt. 20250
HiTec
REZULTATI ISTRAŽIVANJA: Vještačka inteligencija je autor petine sadržaja koji se nude korisnicima YouTube
Prije 11 min0
Sport
TUŽNA VIJEST IZ ZAGREBA: Preminula legenda jugoslavenskog klupskog nogometa....
Prije 24 min0
Mini market
NOVOGODIŠNJA ČESTITKA ILI POLITIČKI NAPAD: Stevandić čestitao Novu godinu pa se „požalio“ na opoziciju, Šmita i „profesionalne okupatore“
Prije 26 min0
Vijesti
MERSIHA FERHATOVIĆ BEŠIROVIĆ ZA "SB" PORUČUJE: Njima stotine, a radnicima 27 KM, ljudi su ogorčeni, pozivaju na proteste, štrajk...
Prije 30 min0
Regija
UMIROVLJENI POLICAJAC ZATRESAO SRBIJU: U Potočare smo poslani ilegalno, evo šta se krije iza „napada“ na Vučića...
29. Dec. 20251
Regija
DRAMATIČNO S DRUGE STRANE BH. GRANICE: Najavljeno raspisivanje referenduma o otcjepljenju od države...
Prije 6h0
Regija
OPSADNO STANJE U SUSJEDSTVU BiH: Poslani kordoni policije, uhapšeni građani, ali i predsjednik opštine
30. Dec. 20250
Regija
NAPETO U SRBIJI, NAKON HAPŠENJA ADVOKATA STOJKOVIĆA: „Nervoza i strah kod Aleksandra Vučića su veoma opravdani...“
30. Dec. 20252
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.