Hronika
STRAVIČNI PRIZORI S LICA MJESTA: Autobus pao u rijeku, najmanje 24 osobe poginule...
Prije 23 min0
Hladniji decembar od prosjeka
Vijesti
18. Nov. 2025
0
Kraj ove godine, to jest decembar, čini se, mogao bi biti hladan i snježan. Barem ako je vjerovati procjeni koju je Severe Weather dao za Evropu.
Dugoročne prognoze za zimu 2025./2026. sve jasnije pokazuju da bi Evropa mogla iskusiti hladniji i snježniji početak zime nego što je uobičajeno. Glavni razlog leži u vrlo ranom iznenadnom stratosferskom zagrijavanju, jednom od najranijih zabilježenih u posljednjih sedam decenija, koje je već sada značajno poremetilo polarni vrtlog.
Uz to, dodatni utjecaj ima i slaba La Niña u Pacifiku koja, iako najviše utječe na Sjevernu Ameriku, posredno mijenja cirkulacijske obrasce i u Evropi.
Hladniji decembar od prosjeka
Decembar se tako u većem dijelu kontinenta očekuje hladniji od prosjeka. Visok pritisak koji će dominirati sjeverom Evrope i snižen pritisak iznad središnjih i južnih dijelova stvarat će istočni i sjeveroistočni dotok zraka.
Takva konfiguracija pogoduje spuštanju hladnih masa s Baltika i zapadnog dijela Rusije prema unutrašnjosti kontinenta, pa se u mnogim područjima očekuje i više snježnih padavina nego prethodnih godina. Ovakav raspored pritiska povećava mogućnost ranog stvaranja snježnog pokrivača u Evropi, a pojedine regije imat će i povećane izglede za bijeli Božić, posebno u središnjoj i istočnoj Evropi, piše Severe Weather.
U januaru bi se taj poremećeni obrazac trebao nastaviti. Blokada iznad Grenlanda i visok pritisak u sjevernom Atlantiku i dalje će usmjeravati hladan zrak prema Evropi, pa se očekuje nastavak hladnijeg vremena, premda s nešto manje padavina. Temperature će u mnogim regijama biti neutralne do blago ispodprosječne, a dotoci hladnog zraka sa sjevera i sjeveroistoka mogu povremeno uzrokovati snježne epizode, naročito u unutrašnjosti kontinenta.
Hronika
STRAVIČNI PRIZORI S LICA MJESTA: Autobus pao u rijeku, najmanje 24 osobe poginule...
Prije 23 min0
Politika
POLTRONSTVO BEZ GRANICA: Željka Cvijanović u Dallasu nadmašila sebe...
Prije 31 min0
Društvo
SVI DETALJI: Ko sve ima pravo na jednokratnu pomoć u iznosu od 1.500 KM...
Prije 42 min0
Društvo
NEVJEROVATNO: Šta je sve kazao svjedok na suđenju Ejupu Ganiću i ostalima...
Prije 47 min0
Vijesti
DRAMA NA GRANICI: Uhapšen Draško Stanivuković, nakon višesatnog zadržavanja...
24. Mar. 20261
Vijesti
SLAVEN RAGUŽ UZBURKAO JAVNOST: "Oni su 'halalili' Republiku Srpsku i gledaju što mogu uzeti..."
25. Mar. 20260
Vijesti
ŠOKANTAN VUČIĆEV GOVOR U VRANJU: „Ostali smo bez Kosova, ogromna je sila bila...“
25. Mar. 20261
Vijesti
PRELAZAK GRANICE SA LIČNOM KARTOM JESTE POGODNOST, ALI: Ova pogreška vas može vratiti sa granice...
24. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.