Društvo
DOK JE VLAST BiH PUSTILA BHRT DA PROPADA: Vlada sufinansira programe RTV Slovenija
18. Dec. 20250
Iz budžeta će sada 10 posto ići manjinama, a četiri posto glazbenoj produkciji
Regija
21. Nov. 2025
0
U međuresornoj koordinaciji izražena je zabrinutost u vezi s prilagođavanjem RTV takse inflaciji, a budući da tekst zakona odobrava vlada, to je povučeno iz prijedloga zakona o RTV-u Slovenija, objasnila je ministrica kulture Asta Vrečko.
Vlada je odobrila prijedlog izmjene Zakona o RTV-u, prema kojem bi se dio etničkih programa finansirao iz budžeta u iznosu jedne desetine iznosa prikupljenog od RTV doprinosa u prethodnoj godini. Iz budžeta bi se finansirala i glazbena produkcija.
- Ova vlada je jedina i prva nakon mnogo, mnogo godina, ako ne i desetljeća, koja se ozbiljno bavi RTV-om iz perspektive jačanja javnog servisa i njegove neovisnosti. Prvo smo na početku našeg mandata donijeli prvi zakon koji je depolitizirao RTV u upravljanju i administraciji javnog servisa, a sada ga još više finansijski jačamo, rekla je Vrečko.
Govorila je i o usklađivanju RTV takse sa stopom inflacije.
- Ovo je došlo na prijedlog nekih, shvatili smo to ozbiljno, zbog čega smo to i stavili na javnu raspravu. Ali u međuresornoj koordinaciji bilo je i zabrinutosti oko ovoga. U svakom slučaju, vlada bi to odobrila, ne može biti drugačije, jer govorimo o RTV doprinosu. Sada je već slučaj da vlada može povećati RTV doprinos za 10 posto. Mi smo jedina vlada koja je to učinila nakon više od desetljeća i na toj osnovi ojačala finansiranje RTV-a. Iz budžeta će sada 10 posto ići manjinama, a četiri posto glazbenoj produkciji, što je više nego u izvornom prijedlogu. Zapravo, RTV se finansijski jača i ojačali smo finansiranje od prvog prijedloga, jer smo svjesni da se ovdje obavljaju važni zadaci javne službe. Iz ove perspektive, mislim da je ovo puno važniji i viši put u smislu neovisnosti i stabilnog finansiranja, poručila je Vrečko.
Ekonomija
NOVI KORAK ZA INVESTICIJU OD 100 MILIONA KM: Sarajevska kompanija gradi fabriku od 45.000 kvadrata
Prije 14 min0
Sport
MOURINHO IZNENADIO POTEZOM UOČI DOLASKA NA BERNABEU: Još jednom pokazao zašto je poseban.
Prije 20 min0
Regija
ZORAN STEVANOVIĆ NAJAVLJUJE MEGA REFERENDUM U SLOVENIJI: Izlazi li Ljubljana iz NATO saveza?
Prije 27 min0
Vijesti
TUGA U POTOČARIMA: S rukom na tabutu i u suzama porodice se opraštaju od najmilijih (VIDEO)
Prije 39 min0
Regija
ŽESTOK OKRŠAJ U SKUPŠTINI CRNE GORE: Premijer odgovorio Dodikovom prijatelju -"Zabavno vas je slušati, ali ne i vaše laži..."
07. Jul. 20260
Regija
BURNE REAKCIJE NA MREŽAMA: Istetovirana djevojka na plaži u Crnoj Gori podijelila javnost, u sve umiješali i "paradajz turiste"
08. Jul. 20260
Regija
PROVIDNA FARSA: Ko je zapravo zastupnica u Europskom parlamentu koja jedina hvali Vučića?
08. Jul. 20260
Regija
VUČIĆ PONOVO "GURA" OPASNU IDEJU: Traži ukidanje granica između BiH i Srbije - "Srbi jedva čekaju, ali i Bošnjaci..."
Prije 12h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.