Ekonomija
OVO JE VEĆ OZBILJAN PROBLEM: Njemačkoj elektroničkoj industriji ponestaje čipova
29. Okt. 20250
SEFE će od argentinske tvrtke kupovati dva miliona tona ukapljenog prirodnog plina (LNG) godišnje tijekom razdoblja od osam godina, počevši od 2027. godine, stoji u priopćenju.
Ekonomija
02. Dec. 2025
0
Njemački dobavljač energenata u državnom vlasništvu SEFE objavio je da je s argentinskom tvrtkom Southern Energy potpisao ugovor o nabavi ukapljenog prirodnog plina od 2027. godine.
SEFE će od argentinske tvrtke kupovati dva miliona tona ukapljenog prirodnog plina (LNG) godišnje tijekom razdoblja od osam godina, počevši od 2027. godine, stoji u priopćenju.
Ugovorena količina predstavlja približno jednu trećinu buduće godišnje proizvodnje LNG-a argentinske tvrtke. Vrijednost posla iznosi sedam milijardi dolara, rekao je izvršni direktor dioničara Southern Energyja YPF-a Horacio Marin. YPF je argentinska državna naftna kompanija.
Southern Energy osnovan je 2024. godine i namjerava pokrenuti prvi veliki projekt za izvoz LNG-a u Argentini, koji će obuhvaćati dva plutajuća terminala ukupnog kapaciteta oko šest milijuna tona godišnje.
Plutajući terminal Hilli Episeyo ukapljivat će od kraja 2027. godine 2,45 milijuna tona plina godišnje, a MK II 3,5 milijuna tona godišnje, počevši od kraja 2028. godine.
Southern Energy unajmio je terminale od dioničara Golar LNG-a, a bit će usidreni u Golfo San MatÌasu, argentinskoj pokrajini RÌo Negro, kroz razdoblje od 20 godina.
Izvoz ukapljenog plina trebao bi u osmogodišnjem razdoblju, počevši od 2027., premašiti 20 milijardi dolara, procjenjuju u Southern Energyju.Dioničari argentinske tvrtke uključuju i Pan American Energy, s udjelom od 30 posto, YPF s 25 posto i Pampa Energia s 20 posto, te Harbour Energy i Golar LNG s 15 odnosno 10 posto. Cilj joj je pozicionirati Argentinu kao novog dobavljača na globalnom tržištu LNG-a od kraja 2027. godine.
Tvrtka je potvrdila da planira tijekom 20 godina uložiti preko 15 milijardi dolara za isporuke LNG-a. "Sporazum sa SEFE-om prvi je veliki posao prodaje LNG-a za Argentinu i ključna prekretnica za budući razvoj plinskih resursa u Vaca Muerti", istaknuo je u priopćenju predsjedatelj Southern Energyja Rodolfo Freyre.
Vaca Muerta nalazi se u sjeverozapadnoj Patagoniji. Čelnik SEFE-a Frederic Barnaud naglasio je pak da partnerstvo s dobavljačem iz Južne Amerike proširuje njihove izvore nabave i jača energetsku sigurnost Europe.
SEFE je nekadašnja podružnica ruskog Gazproma koju je Njemačka nacionalizirala budući da je nagomilao ogromne gubitke u 2022. godini raskidom dugoročnih ugovora o nabavi iz Rusije i kupovinom plina na burzi. Danas imaju približno dvije tisuće zaposlenih diljem svijeta i godišnje prodaju 200 TWh plina i električne energije, s približno 50.000 kupaca.
Ekonomija
OVO JE VEĆ OZBILJAN PROBLEM: Njemačkoj elektroničkoj industriji ponestaje čipova
29. Okt. 20250
Evropa
TEŠKA VREMENA: Njemački Tageszeitung prekida štampano izdanje
17. Okt. 20250
Evropa
SPREMAJU SE ZA NEŠTO VELIKO: Njemačka naručuje više od 600 sistema za protivzračnu odbranu kratkog dometa
10. Okt. 20250
Hronika
UŽAS U NJEMAČKOJ: Poginule majka i beba porijeklom iz BiH
05. Okt. 20250
Politika
ALARM JASMINA MUJANOVIĆA: Šta se krije iza Dodikove antimuslimanske kampanje i ofanzive od Izraela do SAD-a? (VIDEO)
Prije 44 min0
Ekonomija
USTANAK U ŽITNICI BOSNE I HERCEGOVINE: Poljoprivrednici daju rok od 9 dana ili slijedi totalna blokada države (VIDEO)
Prije 1h0
Politika
IZBORNI ŠLJUNAK U BH. GRADU: Dodikov SNSD nasipa puteve kada im trebaju glasovi, mještani se snalaze kako znaju i umiju (VIDEO)
Prije 1h0
Mini market
OD „KOLONIZATORA“ DO „IMPRESIVNOG“ KONGRESA: Sanja Vulić preko noći zavoljela mrsku Ameriku (VIDEO)
Prije 2h0
Ekonomija
BITKA ZA MILIJARDU KM: Turski gigant i srbijanski konzorcij u trci za najveći energetski plijen u BiH
02. Feb. 20261
Ekonomija
CURE NOVI DETALJI: Američki projekt u BiH vrijedan 1,5 milijardi eura, gradi se...
01. Feb. 20260
Ekonomija
BRZE CESTE STIŽU I TAMO GDJE NEMA AUTOPUTA: Megaprojekat od 300 kilometara koji spaja Federaciju
01. Feb. 20261
Ekonomija
NOVA POSKUPLJENJA NA VIDIKU: Cijene u BiH bi 2026. mogle skočiti i do 10 posto
01. Feb. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.