Svijet
NEOČEKIVANO: Sjedinjene Države se svrstale uz Rusiju
11. Dec. 20250
Ukrajinske vlasti tada su objavile da je napad izvršila Rusija, a Moskva je to demantirala.
Evropa
06. Dec. 2025
0
Zaštitna struktura napuštene nuklearne elektrane Černobil, koja bi trebala sprječavati širenje radioaktivnog materijala, više ne može ispunjavati sigurnosnu funkciju uslijed štete uzrokovane u napadu dronom s početka godine, objavila je u petak Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA).
Inspekcija zaštitne strukture koju je IAEA provela prošle sedmice pokazala je da je napad drona u februaru uzrokovao propadanje konstrukcije, objavila je UN-ova agencija.
U misiji je potvrđeno da je zaštitna struktura izgubila "primarne zaštitne funkcije", uključujući funkciju zadržavanja radioaktivnog materijala, ali na nosivoj konstrukciji i na kontrolnim sustavima nema trajne štete, stoji u saopćenju.
Već su provedeni privremeni popravci na krovu, izjavio je čelnik agencije Rafael Grossi, naglasivši da je za sprečavanje daljnjeg propadanja i osiguravanje dugoročne nuklearne sigurnosti nužno provesti sveobuhvatnu obnovu.
Na temelju istrage IAEA preporučuje daljnju obnovu i zaštitu strukture te ažuriranje sustava za praćenje vlage i korozije i drugih nadzornih programa, stoji u saopćenju.
Dana 14. februara dron je probio vanjski omotač zaštitne strukture i uzrokovao požar. Ukrajinske vlasti tada su objavile da je napad izvršila Rusija, a Moskva je to demantirala.
Zaštitna struktura postavljena je 2019. oko reaktora broj četiri, koji je eksplodirao u nuklearnoj katastrofi 1986., kako bi se spriječilo daljnje istjecanje radijacije u okoliš.
Nakon napada dronom radijacija se zadržala na normalnoj i stabilnoj razini i nije bilo izvještaja o istjecanju radijacije, objavio je UN u februaru.
Nesreća u Černobilu dogodila se u aprilu 1986. Sovjetski inženjeri postavili su oko reaktora sarkofag koji je kasnije zamijenjen novom strukturom. Preostala tri reaktora postupno su isključena, a posljednji je iz pogona isključen 2000. godine.
Ruske snage nakratko su okupirale nuklearku na početku invazije na Ukrajinu 2022.
IAEA u Černobilu ima stalni tim stručnjaka i nastavit će činiti sve u svojoj moći kako bi podržala ponovno uspostavljanje potpune nuklearne sigurnosti u Černobilu, naglasio je čelnik UN-ove agencije.
Istovremeno s inspekcijom Černobila IAEA je provela i istraživanje štete na električnim trafostanicama širom Ukrajine.
Svijet
NEOČEKIVANO: Sjedinjene Države se svrstale uz Rusiju
11. Dec. 20250
Evropa
"U TOM SLUČAJU BI SE PODIGLA RADIOAKTIVNA PRAŠINA": Širi se strah od KATASTROFE iz 1986. godine; Situacija je OZBILJNA, IAEA izdala HITNO upozorenje
06. Dec. 20250
Evropa
NAUČNICI ZBUNJENI: U Černobilu se pojavili psi plavog krzna, nagađa se šta se dogodilo (FOTO)
29. Okt. 20250
Jeste li znali
UŽAS KOJI JE TITO SKRIVAO SVE JE POPULARNIJI: O svemu je progovorio i čuveni naučnik
19. Apr. 20250
Šareni svijet
BIJELA KUĆA OPET ŠOKIRA: Pogledajte šta objavljuje na društvenim mrežama - ‘"Ah, s***e!"
Prije 25 min0
Show
ISCRPLJUJUĆE SMJENE I POVREDE: Neymar se suočava sa tužbom kuharice zbog neizdrživih radnih uslova
Prije 49 min0
Sjećanje
JEDNA NJEMAČKA GREŠKA UBRZALA JE KRAH TREĆEG RAJHA: Napravili su je na današnji dan kod Remagena...
Prije 58 min0
Evropa
RUSIJA PRED EKONOMSKOM KATASTROFOM: Rat i sankcije uništavaju biznis i transport
Prije 1h0
Evropa
HLADAN TUŠ IZ BERLINA: Trump i Netanyahu dobili istorijsko NE, Njemačka otkazala poslušnost
04. Mar. 20260
Evropa
RADIKALAN POTEZ: Njemačka i još četiri države EU u inostranstvu grade centre za deportaciju
05. Mar. 20260
Evropa
PENTAGON U PROBLEMIMA ZBOG IRANSKIH LETJELICA: Žele ukrajinske "ubice" dronova, pogledajte kako uništavaju mete...
05. Mar. 20260
Evropa
PUTIN ZAGRMIO PA UPUTIO HITNO NAREĐENJE: "Zapad je stvorio problem, a naše službe za vanredne situacije će ga morati rješavati"
05. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.