Svijet
TEHNOLOŠKI RAT: Kina prednjači u 89 posto najvažnijih naučnih oblasti, SAD zaostaju
Prije 19 min0
Istraga je u toku, a slučaj je izazvao široku osudu javnosti te ponovno otvorio pitanje sigurnosnih kontrola i odgovornosti pri organizaciji javnih manifestacija.
Evropa
Prije 2h
0
Na božićnom sajmu u Otterndorfu u Donjoj Saskoj iz službenog razglasa puštane su pjesme s neonacističkim i huškačkim sadržajem, zbog čega je policija pokrenula istragu. Organizatori i gradonačelnik oštro su osudili incident, ograđujući se od ekstremizma, dok se utvrđuje tko je imao pristup glazbenom sustavu.
Mirna blagdanska atmosfera na malom božićnom sajmu u Otterndorfu, gradu s oko 7.500 stanovnika u njemačkoj saveznoj zemlji Donjoj Saskoj, u petak navečer naglo je prekinuta incidentom koji je izazvao zgražanje javnosti. Posjetitelji su iz službenog razglasa čuli pjesme s jasnim elementima desničarskog ekstremizma i govora mržnje, zbog čega je policija pokrenula istragu.
Kako je potvrdio glasnogovornik policije za portal t-online, na sajmu su navodno puštane pjesme skupine „Landser“, koja je u Njemačkoj osuđena kao kriminalna organizacija zbog neonacističkog i huškačkog sadržaja. Osim toga, reproducirane su i pjesme još jedne krajnje desne, antisemitske grupe, čije ime policija nije željela navesti jer, kako je objašnjeno, već samo po sebi sadrži ksenofobne elemente.
Među spornim sadržajima bila je i izmijenjena verzija poznate pjesme „An der Nordseeküste“, u kojoj se čula rečenica: „An der Nordseeküste, am arischen Strand“ („Na obali Sjevernog mora, na arijskoj plaži“), što je dodatno uznemirilo okupljene.
Posjetitelji su reagirali šokirano i uznemireno. Jedna žena, koja je za list Nordsee-Zeitung govorila pod uslovom anonimnosti, izjavila je da su se ona i njeno društvo osjećali „iznimno neugodno“. Prema njezinim riječima, ubrzo su im prišla dvojica mladića i pitala dolazi li "od njih ta odlična glazba“, dodajući kako je riječ o "lijepoj, tradicionalnoj narodnoj glazbi“ koja navodno dobro pristaje uz Božić.
Prema dosadašnjim policijskim saznanjima, razglas na božićnom sajmu osigurao je vanjski pružatelj usluga. Glazba je bila pohranjena na USB memoriji, koja je u međuvremenu zaplijenjena i bit će forenzički analizirana. Još uvijek nije jasno ko je imao pristup USB-sticku i ko je mogao utjecati na izbor glazbe. Policija planira ispitati dodatne svjedoke, a postoje i naznake da su slični sadržaji možda puštani i u subotu te nedjelju.
Gradonačelnik Otterndorfa Claus Johanßen izrazio je duboku potresenost zbog događaja. "Smatram to užasnim", izjavio je za Nordsee-Zeitung, dodavši kako sumnja da je USB-stick "vjerovatno hakiran“.
Oglasila se i gradska marketinška tvrtka Otterndorf, organizator božićnog sajma, naglasivši kako se "izričito ograđuje od svakog oblika ekstremizma“. U saopćenju objavljenom na službenim internetskim stranicama sajma navodi se da je reprodukcija spornih sadržaja odmah prekinuta.
Istraga je u toku, a slučaj je izazvao široku osudu javnosti te ponovno otvorio pitanje sigurnosnih kontrola i odgovornosti pri organizaciji javnih manifestacija.
Svijet
TEHNOLOŠKI RAT: Kina prednjači u 89 posto najvažnijih naučnih oblasti, SAD zaostaju
Prije 19 min0
Evropa
RATNE TRUBE ODJEKUJU EVROPOM: U srcu Starog kontinenta rađa se velika vojna sila...
Prije 23 min0
Politika
VELIKI ALARM ZA BIH: Zagrebačka konferencija uvela novi jezik za tiho razaranje države
Prije 36 min0
Mini market
RASPLAMSAO SE FAŠIZAM U HRVATSKOJ: Okitio kuću grbom ustaške marionetske države NDH, a pogledajte šta je tek napisao na ogradi... (FOTO)
Prije 36 min0
Evropa
DODIKOV PRIJATELJ VIŠE NEMA KUD: Viktor Orban doveden pred zid, stigla nevjerovatna ponuda...
15. Dec. 20250
Evropa
DRAMA NA NEBU: Turska podigla borbene avione, srušena bespilotna letjelica iznad...
Prije 17h0
Evropa
RUSIJA GORI OD MOSKVE DO KASPIJSKOG MORA: Ukrajinci udarili svom snagom, odjekuju eksplozije, kruže DRAMATIČNI snimci (VIDEO
15. Dec. 2025
Evropa
ORBANOV VETO ZADAO UDARAC PROŠIRENJU EU: Šta to znači za kandidatski status BiH?
Prije 5h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.