Regija
DJEČAK NAORUŽAN UŠETAO U PUN, ELITNI RESTORAN I ISPALIO HICE: Mafija sve više angažuje maloljetnike
Prije 2h0
- Obično ne komentarišem izjave političara, ali smo dovedeni u situaciji da se moramo braniti i mi ćemo postupiti u skladu s odredbama Izbornog zakona BiH - navodi Kalaba
Vijesti
Prije 2h Prije 2h
0
Centralna izborna komisija BiH pokrenut će postupak protiv SNSD-a zbog kontuiniranih napada i iznošenja dezinformacija o CIK-u i njenim članovima, koje su pojačane posljednjih dana zbog odluke da se ponište rezultati prijevremenih izbora za predsjednika RS u 17 gradova na 136 biračkih mjesta.
Ovu informaciju je za Raport potvrdio Jovan Kalaba, predsjednik CIK-a, a odgovarajući na upit o da li će Komisija pokretati postupak protiv SNSD-a, jer predsjednik te stranke Milorad Dodik javno, u medijima, širi dezinformacije o CIK-u, a pri tome naročito targetira i vrijeđa Vanju Bjelica-Prutina, članicu Komisije na čiji račun bez ikakvih argumenata iznosi brojne neistine i skandalozne uvrede.
Pokretanje postupka
Kalaba je kazao da je stava da ne komentira izjave političara, ali da se u ovom slučaju CIK BiH našao u situaciji da mora pokrenuti odbrambeni mehanizam.
- Nismo još donijeli zaključak o pokretanju postupaka, ali ćemo ga pokrenuti. Trenutno nam je zbog rokova prioritet da provedemo aktivnosti u vezi s žalbama na naše odluke, a kada naše službe pripreme materijale , može se očekivati pokretanje postupka o pojavama o kojima govorite. Obično ne komentarišem izjave političara, ali u ovom slučaju , mi smo dovedeni u situaciji da se moramo braniti i mi ćemo postupiti u skladu s odredbama Izbornog zakona BiH - kazao je Kalaba za Raport.
S obzirom na najavu da će CIK BiH pokrenuti postupak protiv SNSD-a zbog agresivnih i do sada neviđenih napada na Komisiju, posebno na članicu Vanju Bjelica-Prutina koja se najviše našla na udaru Milorada Dodika i kadrova njegove stranke, ovo će onda biti drugo pokretanje postupka protiv jedne političke stranke, po osnovu odredbi člana 16.17 Izbornog zakona BiH.
Kazne i do 30.000 KM
Zaključak o postupanju po ovom članu CIKBiH je prvi put donio nedavno kada se u slučaju, kako je ocijenjeno, dezinformacija u medijima od političkih stranaka SDS i Lista za pravdu i red, u vezi s članom porodice predsjednika Komisije Jovana Kalabe, CIK pozvao na član Zakona koji kaže da je 'političkim subjektima zabranjeno da putem medija iznose lažne informacije koje bi mogle ugroziti integritet izbornog procesa i dezinformisati birače.'
Prema istom članu Izbornog zakona BiH, u slučaju povrede tih odredbi Centralna izborna komisija BiH ovlaštena je da provede postupak.
Inače, Izborni zakon BiH za kršenje ove odredbe zakona, odnosno ako se dokaže da je neki politički subjekt širio netačne informacije koje mogu ugrožavati integritet izbornog procesa i pogrešno informisati birače, predviđa novčane kazne u rasponu od 3.000 do 30.000 KM.
Regija
DJEČAK NAORUŽAN UŠETAO U PUN, ELITNI RESTORAN I ISPALIO HICE: Mafija sve više angažuje maloljetnike
Prije 2h0
Regija
HOĆE LI USPJESTI SRUŠITI VUČIĆA SA VLASTI: Da li dogovor opozicije predstavlja korak ka zajedničkoj listi?
Prije 2h0
Zdravlje
VELIKO OTKRIĆE NAUČNIKA: Test krvi mogao bi predvidjeti ko je najizloženiji nasljednom srčanom oboljenju
Prije 2h0
Evropa
NISMO NI SVJESNI ŠTA NAS ČEKA 2030. GODINE: Evropa postaje noćna mora, bit će neprepoznatljiva (VIDEO)
Prije 2h0
Vijesti
DAJE "KRALJEVSTVO" ZA SKIDANJE SANKCIJA: Bivši britanski ambasadori lobiraju za Dodika u Londonu
24. Dec. 20250
Vijesti
KRENULO JE: Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv bivšeg uposlenika Ministarstva vanjskih poslova BiH...
24. Dec. 20250
Vijesti
"TUŽAN DODIK, ALI TUŽAN I STANIVUKOVIĆ": Vukanović komentarisao odluku CIK-a o ponavljanju izbora
24. Dec. 20250
Vijesti
ŠOKANTNA SAZNANJA NEBOJŠE VUKANOVIĆA: "Sve do detalja su dogovorili na nedavnom tajnom sastanku, Dodik se uskoro rješava..."
Prije 20h1
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.