Politika
POLTRONSTVO BEZ GRANICA: Željka Cvijanović u Dallasu nadmašila sebe...
Prije 17 min0
Bizarni scenarij u kojem bjegunac od bh. pravosuđa i osumnjičeni za kriminal i korupciju tuži državu BiH pred pravosudnim institucijama od kojih je u bjekstvu, Galiću su omogućili Vijeće ministara BiH i Nezavisni odbor PSBiH
Vijesti
12. Jan. 2026 12. Jan. 2026
0
Pred Upravnim odjeljenjem Suda BiH za 20. januar zakazano je ročište u predmetu po tužbi Zorana Galića, odbjeglog bivšeg zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), protiv države BiH, saznaje Raport.
Galić je tužbu protiv BiH podnio radi isplate otpremnine. Na upit Raporta o ovom predmetu, to su nam potvrdili i u Sudu BiH.
"U predmetu Galić Zoran S1 3 P 052546 25 P se pred ovim Sudom vodi parnični postupak u pravnoj stvari tužitelja Zoran Galić protiv tužene BiH, radi isplate otpremnine", kratko su odgovorili na upit Raporta iz Suda BiH.
Iz Suda BiH nisu precizirali visinu tužbenog zahtjeva u ovom predmetu, ali po zakonu, zaposleni u institucijama BiH imaju pravo na otpremninu prilikom odlaska u penziju u visini svojih šest ostvarenih neto plata, ili šest prosječnih mjesečnih neto plata iz prethodne godine u BiH, ako je to za njih povoljnije.
Za Galića je povoljniji iznos od šest njegovih ranijih plata u visini od oko četiri hiljade KM, tako da se radi o iznosu od oko 24.000 KM.
Na Raportovo pitanje da li se Galić u ovom sporu mora pojaviti pred Sudom BiH, nismo dobili odgovor.
Bizarni scenarij u kojem bjegunac od bh. pravosuđa i osumnjičeni za kriminal i korupciju tuži državu BiH pred pravosudnim institucijama od kojih je u bjekstvu, Galiću su omogućili Vijeće ministara BiH i Nezavisni odbor PSBiH.
Jer, institucije BiH se u ovom slučaju nisu oduprle cilju HDZBiH i SNSD-a, koji su štitili Galića od smjene i izdejstvovali su, umjesto toga, njegovo razrješenje.
Raport je ranije nagovijestio mogućnost da Galić iskoristi činjenicu da ga Vijeće ministara BiH nije smijenilo, nego razriješilo, i da traži otpremninu.
Podsjećamo, prvo je Nezavisni odbor PSBiH, upravo zbog članova bliskih HDZ-u i SNSD-u, propustio da se decidno izjasni o tome da predlaže smjenu Zorana Galića, a kada je trebalo da se održi sjednica na kojoj je svojevremeno bila planirana rasprava o pokretanju disciplinskog postupka protiv Galića, neki od članova su se u dva navrata naprasno 'porazbolijevali', pa nije bilo kvoruma za sjednicu Odbora.
U međuvremenu, Vijeće ministara BiH razriješilo je Galića, pa bjegunac ipak nije smijenjen, nego razriješen.
Iako je prošle godine u oktobru Vijeće ministara BiH uz odluku o razrješenju donijelo zaključak da je Galiću 'onemogućeno pravo na otpremninu ili neke druge beneficije', pokazalo se da taj zaključak nema pravnu snagu i on čak nije ni objavljen u Službenom listu BiH u odluci o Galićevom razrješenju.
Čovjek koji nije dolazio na posao duže od tri mjeseca, niti je o tome dostavio ikakvo opravdanje, uz sve to osumnjičen za više krivičnih djela i bjegunac od pravosuđa, spašen je od smjene, a sada je i tužio državu.
Podsjećamo, kada je Galić trebao biti uhapšen 8. jula 2024. godine, utvrđeno je da se ne nalazi na adresi stanovanja i da je pobjegao u Hrvatsku, gdje se i danas nalazi, i to na relaciji Tučepi–Makarska, a Raport je ranije objavljivao i fotografije Galića u tim mjestima.
Hrvatska ne želi izručiti BiH Galića, koji ima i hrvatsko državljanstvo.
Tužilaštvo BiH ranije je objavilo da je Galić imao doušnika i da će o tome biti provedena istraga, no javnost nikada nije saznala rezultate te istrage, niti da li je ona uopšte provedena.
Politika
POLTRONSTVO BEZ GRANICA: Željka Cvijanović u Dallasu nadmašila sebe...
Prije 17 min0
Društvo
SVI DETALJI: Ko sve ima pravo na jednokratnu pomoć u iznosu od 1.500 KM...
Prije 28 min0
Društvo
NEVJEROVATNO: Šta je sve kazao svjedok na suđenju Ejupu Ganiću i ostalima...
Prije 33 min0
Gastro
DANAS NEŠTO NA KAŠIKU: Poklanjamo novi recept za pripremu graška, nećete se pokajati...
Prije 39 min0
Vijesti
DRAMA NA GRANICI: Uhapšen Draško Stanivuković, nakon višesatnog zadržavanja...
24. Mar. 20261
Vijesti
SLAVEN RAGUŽ UZBURKAO JAVNOST: "Oni su 'halalili' Republiku Srpsku i gledaju što mogu uzeti..."
25. Mar. 20260
Vijesti
ŠOKANTAN VUČIĆEV GOVOR U VRANJU: „Ostali smo bez Kosova, ogromna je sila bila...“
25. Mar. 20261
Vijesti
PRELAZAK GRANICE SA LIČNOM KARTOM JESTE POGODNOST, ALI: Ova pogreška vas može vratiti sa granice...
24. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.