Ekonomija
NOVIH 50 RADNIH MJESTA: Bit će izgrađen veliki prodajni objekat
08. Jun. 20260
Tehnološki iskorak naše zemlje
Ekonomija
19. Jan. 2026
0
Bosna i Hercegovina dobila je novo priznanje na evropskoj IT sceni nakon što je švedska kompanija ICA Gruppen izabrala sarajevsku firmu ZenDev za svog zvaničnog IT partnera. Dugoročna saradnja predviđa formiranje posvećenog razvojnog tima u Sarajevu i otvaranje više od 100 novih radnih mjesta. Projekat podrazumijeva rad na razvoju i održavanju digitalnih rješenja za jednu od najznačajnijih maloprodajnih grupacija u Skandinaviji, piše Biznisinfo.ba.
Partnerstvo prevazilazi klasični model kratkoročnog angažmana. ZenDev će u Bosni i Hercegovini formirati tim koji će biti dugoročno integrisan u tehnološke procese ICA Gruppen, s fokusom na stabilno zapošljavanje i razvoj stručnih kapaciteta.
Prema dostupnim informacijama, ZenDev je dobio status "IT country partnera" za Bosnu i Hercegovinu, što podrazumijeva trajnu uključenost domaćih stručnjaka u ključne projekte švedske grupacije. Ti projekti obuhvataju razvoj digitalnih platformi, unapređenje internih sistema, kao i rješenja za logistiku i maloprodaju.
Za razliku od uobičajenih IT ugovora ograničenog trajanja, ovaj aranžman zasniva se na kontinuiranom širenju tima i prenosu znanja. Planirano je zapošljavanje softverskih inženjera, QA stručnjaka, dizajnera i drugih IT profila, čime bi se u Sarajevu formirao jedan od značajnijih razvojnih centara povezanih s ovom švedskom kompanijom.
Iz ZenDeva su ranije naveli da je ICA Gruppen Bosnu i Hercegovinu prepoznala kao atraktivnu lokaciju zbog kvaliteta IT kadra, konkurentnih troškova, slične poslovne kulture i kompatibilne vremenske zone sa Skandinavijom. Ovakav izbor tumači se i kao pokazatelj povjerenja u domaći tehnološki sektor.
ICA Gruppen je jedan od najvećih i najutjecajnijih brendova u Švedskoj. Grupacija upravlja s više od 1.300 prodavnica prehrambenih proizvoda i drži oko 51 posto tržišnog udjela, čime predstavlja ubjedljivo najveći maloprodajni lanac u toj zemlji.
Pored maloprodaje, poslovanje kompanije obuhvata i logistiku, finansijske usluge i digitalna rješenja, a unutar grupe zaposleno je oko 50.000 ljudi. Zbog širine djelatnosti i utjecaja na švedsko tržište, odluka o dugoročnom razvoju IT kapaciteta u Bosni i Hercegovini ima dodatnu težinu.
Otvaranje više od 100 novih radnih mjesta u okviru jednog partnerstva svrstava ovaj projekat među značajnije IT investicije u Bosni i Hercegovini u posljednje vrijeme. Ujedno, takav ishod dodatno jača poziciju Sarajeva kao regionalnog tehnološkog centra i potvrđuje rastući interes velikih međunarodnih kompanija za dugoročnu saradnju s domaćim IT sektorom.
Ekonomija
NOVIH 50 RADNIH MJESTA: Bit će izgrađen veliki prodajni objekat
08. Jun. 20260
Ekonomija
SNIMCI S LICA MJESTA: Ubrzano raste nova fabrika u BiH vrijedna više od 6 miliona KM
06. Jun. 20260
Ekonomija
NA POMOLU VELIKA INVESTICIJA: Sarajevska kompanija gradit će u Visokom proizvodni pogon vrijedan sto miliona KM
25. Maj 20260
Ekonomija
EKONOMSKO POVEZIVANJE SA AFRIKOM: Alžir postaje ključna kapija za bh. firme - Kubatlija najavio velike investicione prilike u industriji
21. Apr. 20260
Politika
ZVIZDIĆ O SASLUŠANJU SARADNIKA MC SREBRENICA: "Svaki pokušaj zastrašivanja, delegitimizacije ili opterećivanja njegovih zaposlenika mora biti jasno prepoznat i odbačen"
Prije 3 min0
Društvo
ALARM ZBOG VRUĆINA U SARAJEVU: Ministarstvo zdravstva izdalo hitne preporuke građanima, poslodavcima i ustanovama
Prije 5 min0
Hronika
TEŠKA NESREĆA NA M17: Sudarila se tri vozila, saobraćaj u potpunosti obustavljen
Prije 11 min0
Politika
SDP O SLUČAJU MEMORIJALNOG CENTRA: "Policijski i pravosudni aparat koristi se za politički pritisak i zastrašivanje Bošnjaka"
Prije 14 min0
Ekonomija
BILA JE PONOS JUGOSLAVIJE, A SADA SE RASPADA: Nekadašnji gigant koji je zapošljavao hiljade ljudi i čije su jakne svi nosili ide na prodaju
30. Jul. 20260
Ekonomija
HITNO SE POVLAČI POPULARNI ŠEĆER IZ PRODAJE: Provjerite da li ga imate
Prije 21h0
Ekonomija
NEUGODNO IZNENAĐENJE ZA GRAĐANE BiH: Pogledajte koliko je inflacija obezvrijedila 100 KM u posljednjih pet godina
29. Jul. 20260
Ekonomija
POSLOVNI POTEZ GODINE: Jedna od najmoćnijih preduzetničkih porodica kupila poznati trgovački centar u BiH
29. Jul. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.