Društvo
PROKLETSTVO MARIJIN DVORA: Krvava kugla frajle Micike
Prije 16 min0
Sud je u odluci naveo i da Martić tokom izdržavanja kazne nije pokazao kritičko preispitivanje svojih djela, niti je izrazio žaljenje prema žrtvama, već se i dalje predstavlja kao politički zatvorenik
Hronika
04. Feb. 2026
0
Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove u Hagu odbio je zahtjev ratnog zločinca Milana Martića za prijevremeno puštanje na slobodu, navodi se u odluci koju je potpisala predsjednica Mehanizma, sutkinja Gracijela Gati Santana.
U obrazloženju se kaže da je Martić formalno stekao uslov da bude razmatran njegov zahtjev za prevremeno puštanje na slobodu, pošto je odslužio dvije trećine kazne od 35 godina zatvora.
Međutim, ističe se da postoje faktori koji ne idu u prilog tome, kako što su izuzetno visoka težina krivičnih djela za koja je osuđen i izostanak dokaza o rehabilitaciji.
Sud je u odluci naveo i da Martić tokom izdržavanja kazne nije pokazao kritičko preispitivanje svojih djela, niti je izrazio žaljenje prema žrtvama, već se i dalje predstavlja kao politički zatvorenik.
Također su uzeti u obzir stavovi tužilaštva, udruženja žrtava i procjene o mogućem negativnom uticaju njegovog puštanja na zajednice pogođene zločinima.Zaključeno je i da ne postoje ni zdravstveni niti drugi humanitarni razlozi koji bi opravdali prijevremeno puštanje, zbog čega je zahtjev za puštanje na slobodu u cijelosti odbijen.
Martić je pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju osuđen zbog ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti, uključujući ubistva, mučenje, progone i napade na civile tokom sukoba u Hrvatskoj devedesetih godina. Posebno je pomenuta njegova odgovornost za raketiranje Zagreba u maju 1995. godine.
Izvor: N1
Društvo
PROKLETSTVO MARIJIN DVORA: Krvava kugla frajle Micike
Prije 16 min0
Vijesti
VOZAČ TRAMVAJA ADNAN KASAPOVIĆ PUŠTEN NA SLOBODU: U suzama zagrlio kolege ispred suda
Prije 21 min0
Vijesti
NIHAD UK PODNIO OSTAVKU: "Od funkcije mi je važniji glas građana"
Prije 34 min1
Vijesti
VOZAČ TRAMVAJA ADMIR VATREŠ TVRDI: "Kolega nam je nepravedno optužen, to ptice na grani znaju..." (VIDEO)
Prije 48 min1
Hronika
TRAGEDIJA U BiH: Policajac izvršio samoubistvo
Prije 21h0
Hronika
NIJE SE JAVLJAO NA TELEFON: U Banjaluci pronađeno beživotno tijelo Sedina Mešinovića, šefa Sektora u UIO
13. Feb. 20260
Hronika
NOVI DETALJI TRAGEDIJE U SARAJEVU: Život izgubio talentirani umjetnik, prošle godine imao je izložbu...
13. Feb. 20260
Hronika
TRAMVAJ SMRTI JE IMAO STRUJNI UDAR: Iznesene šokantne informacije o nesreći - "Dobio je ubrzanje, kočnice nisu radile!" (VIDEO)
13. Feb. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.