Regija
SKANDAL U SUSJEDSTVU: Hrvatski političar koji je pucao uz Zehru Bajraktarević sada pjevao i ustaške pjesme
15. Feb. 20260
„Dabrino pjevanje je potpuno nepotrebno, unosi se neki nemir unutar koalicije
Regija
16. Feb. 2026 16. Feb. 2026
0
Uoči sjednice Predsjedništva HDZ-a nekoliko članova tog tijela komentiralo je snimku koalicijskog partnera Josipa Dabre u kojoj veliča poglavnika NDH Antu Pavelića, ocijenivši da Dabrino pjevanje nije dobro, neprimjereno je i potpuno nepotrebno jer unosi nemir u vladajuću koaliciju.
„Dabrino pjevanje je potpuno nepotrebno, unosi se neki nemir unutar koalicije i to su stvari koje treba izbjegavati. Mi u HDZ-u smo jasno pokazali kako smo protiv svih totalitarnih režima, ne samo fašističkog nego i komunističkog i toga se moramo držati”, poručio je saborski zastupnik te stranke Mislav Herman.
Dabrino pjevanje i veličanje poglavnika Ante Pavelića, istaknuo je, nije dobro, a nije dobro ni da se koalicijski partneri oglašavaju na društvenim mrežama bez konzultacija unutar koalicije, prenosi N1.
„Stvari unutar koalicije bi se prvenstveno trebale rješavati na koalicijskim sastancima, a tek onda izlaziti u javnost. Osuda takvih pjesama, ali isto tako osuđujem i svake godine upozoravam na Trnjanske kresove koji nisu ništa drugo nego slavljenje jednog drugog totalitarnog režima pod čijom su čizmom također mnogi Hrvati isto pali”, dodao je.
Na novinarski upit uzvratio je da je vladajuća većina sigurna, čvrsta i stabilna kao kamen.
Istaknuo je da će Domovinski pokret morati sam propitati kakve poruke šalju, ali što se tiče većine, istaknuo je, tu nema nikakvog problema. Na pitanje treba li Josipa Dabru sankcionirati, poručio je da DP ima svoja stranačka tijela i neka svoje stvari tamo rješavaju. Ako Dabro ponovi nešto slično, onda ćemo vidjeti što će se dogoditi, a iz naših redova dolazi osuda takvog ponašanja i to nije dobro, ponovio je Herman.
Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek nije htjela detaljnije komentirati Dabrino pjevanje, samo je ocijenila da "nije primjereno".
Na upit je li to teret koaliciji, kazala je da je to prvo teret Dabri, no, uzvratila je novinarima i da joj nije neugodno što je s njim u koaliciji jer svatko odgovara za svoje postupke.
„Nemojmo zazivati ni likove ni ideologije iz prošlosti jer imamo svoju državu i svoje pjesme”, poručila je.
I ministar graditeljstva Branko Bačić je kratko poručio da snimka Josipa Dabre 'nije primjerena'.
Šef zagrebačkog HDZ-a Ivan Matijević ocijenio je da je Dabro "jednu prekrasnu domoljubnu pjesmu prepjevao na svoj način i da je temelj suvremene hrvatske države obrambeni, oslobodilački i pravedni rat".
Ekonomija
VLAST TVRDI DA NEMA RAZLOGA ZA BRIGU: Cijena goriva među najjeftinijim u...
Prije 15 min0
Hronika
HOROR U SARAJEVU: Izvučeno tijelo ženske osobe iz Miljacke, utvrđuje se kako je nastradala...
Prije 19 min0
Zdravlje
NE TREBATE BITI ZABRINUTI ZA SVOJE ZDRAVLJE: Ljudi sa povišenim holesterolom su...
Prije 20 min0
Vijesti
PRIPREMITE SE: Oluja iz Hrvatske stiže u BiH
Prije 26 min0
Regija
HAOS U SUSJEDSTVU: Snijeg zatrpao autocestu, kamioni ne mogu prema moru...
Prije 5h0
Regija
NADREALNE SCENE U SUSJEDSTVU: Pogledajte šta je muškarac donio na benzinsku pumpu...
24. Mar. 20260
Regija
BURNO U OTVORENOM: Bivši Tuđmanov obavještajac -"Ne isključujem vojne opcije poput desanta i djelovanja helikopterskih zračnih snaga..."
25. Mar. 20260
Regija
OVO JE UHAPŠENI HDZ-ovac: Evo što je sve radio...
24. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.