NAKON KONCERTA THOMPSONA: Ćamil Duraković podnio inicijativu za razrješenje Vukoje

Dodao je da je prisustvo sudije Vukoje na događaju 14. februara na Širokom Brijegu, "gdje je znao ili morao znati da će se slaviti NDH-a, takva situacija koja zahtijeva reakciju".

  • Društvo

  • Prije 3h  

  • 0

Ćamil Duraković, potpredsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, podnio je Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine inicijativu za razmatranje postojanja razloga za razrješenje sudije Marina Vukoje.

Inicijativa je upućena predsjedniku suda, s prijedlogom da se pokrene interna procedura utvrđivanja ispunjenosti uslova za razrješenje, u skladu sa članom VI/1.c) Ustava Bosne i Hercegovine i članom 98. Pravila Ustavnog suda.

U inicijativi se navodi da je, prema javno dostupnim informacijama, sudija prisustvovao javnom događaju na kojem su korišteni simboli i parole povezane s totalitarnim režimima iz Drugog svjetskog rata, tačnije ustaški simboli i pozdrav "Za dom spremni" na kocertu kontraverznog hrvatskog pjevača Marka Perkovića Thompsona.

"Ustavni sud Bosne i Hercegovine predstavlja najvišu instancu zaštite ustavnosti i ljudskih prava te njegovi članovi moraju uživati puno povjerenje javnosti. Svaka situacija koja može dovesti u pitanje percepciju nepristranosti i moralnog integriteta sudije zahtijeva odgovorno i transparentno postupanje nadležnih organa", poručio je Duraković.

Dodao je da je prisustvo sudije Vukoje na događaju 14. februara na Širokom Brijegu, "gdje je znao ili morao znati da će se slaviti NDH-a, takva situacija koja zahtijeva reakciju".

Duraković je naglasio da je inicijativa podnesena u okviru ustavne obaveze zaštite ustavnosti i zakonitosti te u duhu institucionalne saradnje i međusobnog poštovanja između organa vlasti, s ciljem očuvanja autoriteta Ustavnog suda BiH i povjerenja građana u njegov rad.

I Dennis Gratz, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta bosanskohercegovačkog entiteta Federacije BiH, danas ranije iz istog razloga uputio je inicijativu i zastupnička pitanja Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine.

U obrazloženju inicijative, naglasii je ustavni položaj i posebnu odgovornost koju nose sudije Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

(Vijesti.ba)

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...