Regija
RAT RIJEČIMA NA FORUMU: Marko Đurić razočaran nastupom ministra vanjskih poslova BiH – "Konaković je napao Vučića bez argumenata"
Prije 3h0
Pentagon sprema "crnu listu" za evropske firme
Svijet
20. Feb. 2026 20. Feb. 2026
0
Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa zaprijetila je evropskim zemljama odmazdom ako Evropska unija, u svojim naporima za jačanje odbrambenih kapaciteta kontinenta, odluči favorizovati domaće proizvođače oružja.
Američko ministarstvo odbrane usprotivilo se svakom pokušaju EU da ograniči pristup američkim proizvođačima evropskom tržištu, upozorivši da bi takav potez izazvao recipročne mjere. Ove dosad neobjavljene primjedbe Washington je iznio u svom doprinosu savjetovanju Evropske komisije, koja je ranije ovog mjeseca zatražila mišljenja vlada i industrije o evropskim pravilima za nabavku oružja, piše Politico.
U dokumentu poslanom Briselu uoči planiranih izmjena evropskih zakona o nabavci u odbrambenom sektoru, američka administracija je jasno poručila:
"Sjedinjene Države oštro se protive bilo kakvim izmjenama Direktive koje bi američkoj industriji ograničile mogućnost učestvovanja u nacionalnim odbrambenim nabavkama zemalja članica EU."
"Protekcionističke i isključive politike koje istiskuju američke kompanije s tržišta – dok najveće evropske odbrambene kompanije i dalje obilno profitiraju od pristupa tržištu u Sjedinjenim Državama – pogrešan su smjer", dodaje se u dopisu.
Stav Washingtona otkriva paradoks u američkom pristupu Evropi. Iako Trumpova administracija ponavljano poručuje Evropljanima da želi da preuzmu veći dio tereta konvencionalne odbrane kontinenta, SAD istovremeno ne želi da se to dogodi na štetu američkih odbrambenih kompanija.
Evropska komisija posljednjih nekoliko godina pokušava povećati udio evropskog naoružanja u arsenalima zemalja članica, pripremajući se za mogući sukob s Rusijom. Evropa se decenijama uveliko oslanjala na američku vojnu opremu, od borbenih aviona F-35 do artiljerijskih sistema HIMARS i protivzračne odbrane Patriot. Gotovo dvije trećine oružja koje blok uvozi dolazi iz SAD-a.
Oštro protivljenje Trumpove administracije moglo bi zakomplikovati šire napore Komisije u smjeru politike "Kupuj evropsko". To će ujedno biti i test spremnosti evropskih zemalja da postignu veću nezavisnost od SAD-a, koji je pod Trumpovim vodstvom postao sve nepouzdaniji partner.
Pentagon je u svom dopisu upozorio da bi svaki potez kojim bi se u buduće zakone o nabavci ugradila snažna klauzula "Kupuj evropsko" izazvao američku odmazdu:
Preispitivanje izuzeća: SAD bi vjerovatno preispitale sva postojeća opšta izuzeća od zakona "Kupuj američko" (Buy American) koja su odobrena na osnovu sporazuma o recipročnoj odbrambenoj nabavci.
Zatvaranje tržišta: To bi u praksi značilo zatvaranje američkog tržišta za evropske kompanije. Trenutno 19 od 27 članica EU ima potpisane takve sporazume.
Individualne provjere: Sve buduće iznimke razmatrale bi se od ugovora do ugovora i to samo ako su nužne za NATO interoperabilnost.
Iako Pentagon primarno nabavlja opremu od američkih firmi, i evropske kompanije poput italijanskog Leonarda i švedskog Saaba prodaju svoju opremu SAD-u.
Washington tvrdi da bi klauzula "Kupuj evropsko" u nacionalnim nabavkama ograničila slobodu država, oslabila NATO i ugrozila sposobnost evropskih zemalja da ostvare ciljeve saveza. Također, navode da bi to bilo protivno trgovinskom sporazumu iz prošlog ljeta, prema kojem se Evropska komisija obavezala kupovati više američkog oružja.
Regija
RAT RIJEČIMA NA FORUMU: Marko Đurić razočaran nastupom ministra vanjskih poslova BiH – "Konaković je napao Vučića bez argumenata"
Prije 3h0
Ekonomija
HRVATSKI MINISTAR KUPIO ZEMLJIŠTE U BiH: Evo šta planira uraditi s njim
Prije 4h0
Vijesti
ŽESTOKA SVAĐA HARISA ZAHIRAGIĆA I NEBOJŠE VUKANOVIĆA: "Očarao si Bošnjake, pa razočarao; Zovu me 'Bakirovac', a nikad ga nisam sreo" (VIDEO)
Prije 4h0
Politika
PRIZEMLJENI HELIKOPTERI I PRAZNA OBEĆANJA: Dodik ostao bez jedinog zaštitnika u Evropi, Mađarska zatvara FINANSIJSKU PIPU (VIDEO)
Prije 4h0
Svijet
NAPETOSTI NA DRUGOM KRAJU SVIJETA: Vojna sila rasporedila rakete uz granicu, raste strah od eskalacije
16. Apr. 20260
Svijet
UGLEDNI POLITICO OTKRIVA: Donald Trump je u ogromnim problemima, Iranci drže sve u svojim rukama...
17. Apr. 20260
Svijet
IRANCIMA PREKIPJELO: Nastavi li se američka blokada, mi ćemo...!
Prije 21h0
Svijet
IZRAEL PROGLASIO GRETU THUNBERG VEĆOM PRIJETNJOM OD NEONACISTA: Objavljena šokantna lista
16. Apr. 20261
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.