Ekonomija
GRAĐANI ZABRINUTI ZBOG VIDEO NADZORA I NA KASAMA TRGOVINA: Mogu li podaci sa platnih kartica biti zloupotrebljeni
23. Feb. 20260
Najviše stope inflacije među zemljama eurozone za koje je Eurostat imao podatke zabilježene su u drugoj procjeni u Rumunjskoj (8,5%), Slovačkoj (4,3%) i Estoniji (3,8%)
Ekonomija
Prije 2h
0
Godišnja inflacija u eurozoni u januaru je iznosila 1,7 posto, prema drugoj procjeni evropskog statističkog ureda Eurostat, što je 0,3 postotna boda manje nego u decembru prošle godine.
Inflacija u EU također je pala za isti iznos, koji je u januaru iznosio 2 posto.
U januaru su cijene usluga u eurozoni u prosjeku bile 3,2 posto više nego prije godinu dana. Prema revidiranim podacima, hrana, alkohol i duhanski proizvodi bili su 2,6 posto skuplji nego u januaru prošle godine.
U međuvremenu, industrijska roba bez energije porasla je za 0,4 posto u godini dana, dok su energetski proizvodi pali za četiri posto, prema revidiranim podacima, objavio je danas Eurostat.
U januaru je godišnjoj inflaciji eura najviše doprinijele više cijene usluga (1,45 postotnih bodova), zatim hrana, alkohol i duhan (0,51 postotni bod) te industrijska roba bez energije (0,09 postotnih bodova).
U januaru 2025. inflacija u eurozoni iznosila je 2,5%, a u EU 2,8%.
Temeljna inflacija, koja isključuje cijene energije, hrane, alkoholnih pića i duhana, u siječnju je u eurozoni iznosila 2,2%, kao i u prvoj procjeni.
Najviše stope inflacije među zemljama eurozone za koje je Eurostat imao podatke zabilježene su u drugoj procjeni u Rumunjskoj (8,5%), Slovačkoj (4,3%) i Estoniji (3,8%). Najniže stope inflacije zabilježene su u Francuskoj (0,4%), Danskoj (0,6%) te Finskoj i Italiji (obje po 1%).
U Sloveniji su cijene, mjerene Harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, koji se koristi za usporedbe u EU, u januaru porasle za 2,4% na godišnjoj razini. Na mjesečnoj razini Slovenija je imala deflaciju od 0,5 posto, što je u skladu s prvom procjenom.
Ekonomija
GRAĐANI ZABRINUTI ZBOG VIDEO NADZORA I NA KASAMA TRGOVINA: Mogu li podaci sa platnih kartica biti zloupotrebljeni
23. Feb. 20260
Ekonomija
GRAĐANI SA ZEBNJOM ODLAZE U TRGOVINE: Sve više novca odlazi na osnovne potrebe...
22. Feb. 20260
Ekonomija
NERADNA NEDJELJA IZAZVALA SUKOBE: Sindikati podržavaju, poslodavci ponovo prijete sudom
18. Feb. 20260
Ekonomija
INFLACIJA USPORAVA: U ovoj državi zabilježen pad cijena u januaru
09. Feb. 20260
Mini market
ZAŠTO JE VAŽNA ZA GRAĐANE BIH: Otkrivamo šta je to zapravo Reformska agenda
Prije 5 min0
Politika
BORENOVIĆ KRITIKOVAO VIJEĆE MINISTARA BiH: "Ruganje vlastitim građanima, nema nikakvog razloga za to"
Prije 8 min0
Politika
NOVI DODIKOV PRIMITIVNI ISTUP NAKON ŠTO JE OSPORIO 112 MILIONA KM ZA TRANSPARENTNIJE IZBORE: "Taj smrad ne miruje"
Prije 16 min0
Vijesti
"LUD, ZBUNJEN, NENORMALAN": Košarac otkrio da HDZ usporava Južnu interkonekciju
Prije 20 min0
Ekonomija
SVI POJURILI NA PUMPE: Od ponoći skuplje gorivo
23. Feb. 20260
Ekonomija
JP AUTOCESTE FBIH ZAVRŠILE IDEJNI PROJEKAT: Brza cesta koja modernizuje i spaja BiH sa EU
24. Feb. 20260
Ekonomija
IZAZOV GENERACIJE: Sprema se gradnja super-teške dionice kroz FBiH, pola trase u tunelima
22. Feb. 20260
Ekonomija
AUSTRIJSKI MEDIJ NAPRAVIO ISTRAŽIVANJE: Bosna i Hercegovina je najjeftinija za ljetovanje, a slijede je...
23. Feb. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.