Politika
PANIKA U DODIKOVIM REDOVIMA ZBOG SUDBINE RTRS-a: „Ustavni sud BiH je odavno izašao van okvira koji mu je dat Ustavom...“
28. Apr. 20261
Ukupni dug RTRS-a prema BHRT-u po osnovi kršenja člana 23. Zakona o javnom RTV sistemu BiH o raspodjeli RTV takse, na dan 31. 12. 2025. godine iznosi 104.137.380 KM.
Vijesti
26. Feb. 2026 26. Feb. 2026
0
Radiotelevizija Bosne i Hercegovine nalazi se u ozbiljnoj finansijskoj i operativnoj krizi. Za dva dana ističe rok za izmirenje duga prema Evropskoj radiodifuznoj uniji (EBU), nakon čega će biti nastavljen izvršni postupak namirenja potraživanja dugotrajnom blokadom računa BHRT-a, dok su istovremeno u toku sudski i izvršni postupci koji svakodnevno dovode do kraćih blokade računa BHRT-a.
U slučaju najavljene blokade računa, bilo bi ozbiljno ugroženo daljnje funkcionisanje BHRT-a, uključujući rizik potpune obustave rada, piše Raport.
Obaveze BHRT-a (približno stanje):
Ukupne obaveze iznose približno 100 miliona KM.
BHRT je pokrenuo više sudskih postupaka, uključujući tužbe protiv Radio-televizije Republike Srpske (RTRS) zbog neuplaćenog dijela prihoda od RTV takse. Pred Okružnim privrednim sudom u Banjoj Luci, u obnovljenim postupcima po Odluci Ustavnog suda BiH, donesene su tri prvostepene presude u korist BHRT-a. Postupci još nisu pravosnažno okončani.
Ukupni dug RTRS-a prema BHRT-u po osnovi kršenja člana 23. Zakona o javnom RTV sistemu BiH o raspodjeli RTV takse, na dan 31. 12. 2025. godine iznosi 104.137.380 KM.
Finansiranje BHRT-a regulisano je Zakonom o javnom RTV sistemu Bosne i Hercegovine.
Međutim:
Uprkos višegodišnjim obraćanjima Parlamentarnoj skupštini BiH i Vijeću ministara BiH, nadležnom Ministarstvu komunikacija i transporta BiH, međunarodnim institucijama, Delegaciji EU u BiH, Uredu visokog predstavnika, sistemsko rješenje finansiranja nije uspostavljeno.
Time je Radiotelevizija Bosne i Hercegovine, javni RTV servis, dovedena u situaciju u kojoj njeno funkcionisanje zavisi od odluka koje nisu u njenoj nadležnosti
BHRT je 27.11.2025.g. u toku protesta ispred Parlamentarne skupštine BiH a potom i 16. februara 2026. godine Parlamentarnoj skupštini BiH i Vijeću ministara BiH, godine dostavio prijedloge rješenja situacije u kojoj se nalazi:
BHRT je vlasnik i upravlja državnom mrežom odašiljača i repetitora, koja predstavlja važan dio komunikacione infrastrukture Bosne i Hercegovine.
Ovu infrastrukturu, između ostalih, koriste: Ministarstvo sigurnosti BiH, Ministarstvo odbrane BiH, IDDEEA, SIPA, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH, BHANSA, Granična policija BiH, sistemi civilne zaštite. Poremećaj u funkcionisanju ove infrastrukture imao bi implikacije ne samo na javno informisanje i funkcionisanje javnih emitera, već i na komunikacione sisteme od šireg javnog i sigurnosnog značaja.
Politika
PANIKA U DODIKOVIM REDOVIMA ZBOG SUDBINE RTRS-a: „Ustavni sud BiH je odavno izašao van okvira koji mu je dat Ustavom...“
28. Apr. 20261
Vijesti
BHRT UPUTIO APEL: Dug RTRS-a premašuje 105 miliona maraka
11. Apr. 20260
Vijesti
SUD U BANJOJ LUCI PRESUDIO: RTRS mora platiti BHRT-u milionski iznos...
09. Apr. 20260
Politika
KRIŠTO NA SJEDNICI PROZVALA FORTU: U više navrata sam insistirala da dostavi materijale za BHRT
16. Mar. 20262
Rat u zalivu
"NEPRIJATELJSTVA SA IRANOM SU OKONČANA": Trump u pismu Kongresu ustvrdio da je rat ZAVRŠEN
Prije 12 min0
Evropa
ŠALJU IH PO DVOJICU DA POGINU: Zastrašujuća taktika preživljavanja u blatu Donbasa
Prije 27 min0
Vijesti
ADVOKATICA UBIJENE ELME GODINJAK-PRUSAC: "Više ga je puta prijavljivala policiji, stalno je pratio, uhodio i jako se plašila"
Prije 42 min0
Sport
DRAMA LEGENDARNE SKIJAŠICE: Lindsey Vonn progovorila o paklu kroz koji prolazi – „Samo pokušavam preživjeti“
Prije 54 min0
Vijesti
ŽELJKO KOMŠIĆ, OTKRIO SVE: Željka Cvijanović htjela nas je prikazati kao protivnike Donalda Trumpa, a što se tiče „trećeg entiteta“ – pazite šta se sprema nakon izbora...
30. Apr. 20263
Vijesti
AMERIKA MIJENJA KURS PREMA BIH: Zabrinjavajuća poruka njemačkog zastupnika nakon posjete Sarajevu i Banjoj Luci
29. Apr. 20260
Vijesti
DODIK SE U AMERICI ODREKAO KARADŽIĆA I MLADIĆA: Na kraju govora se izblamirao pokušavajući da poljubi čovjeka koji mu je...(VIDEO)
Prije 8h0
Vijesti
DODIK U CHICAGU MANJI OD MAKOVOG ZRNA: "Srbi su činili zločine, ne želimo raditi ništa mimo Ustava..."
Prije 14h1
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.