Evropa
DONALD TUSK OŠTRO O SLUČAJU EPSTEIN: "To je zločin protiv čovječnosti"
24. Feb. 20260
Odnosi između Tuska i Orbana već dulje su zategnuti zbog njihovih suprotstavljenih političkih stavova.
Evropa
Prije 2h
0
Poljski premijer Donald Tusk poslao je ironičnu poruku mađarskom premijeru Viktoru Orbanu na društvenoj mreži X, poigravši se riječima u kontekstu aktualnih političkih napetosti u Mađarskoj.
Tusk je upitao je li mađarski izraz za "mađarsko proljeće" "magyar tavasz", aludirajući pritom na prezime Orbanova glavnog političkog protivnika Pétera Magyara, koji prema nedavnim anketama bilježi rast potpore.
Is Hungarian spring really „MAGYAR tavasz” in your language, dear @PM_ViktorOrban?
— Donald Tusk (@donaldtusk) February 26, 2026
Odnosi između Tuska i Orbana već dulje su zategnuti zbog njihovih suprotstavljenih političkih stavova. Mađarski premijer Viktor Orban opisao je svog poljskog kolegu kao "jednog od najglasnijih huškača na rat u Europi koji je Poljsku pretvorio u vazala Bruxellesa".
S druge strane, Tusk smatra da je Mađarska postala najsiromašnija članica Europske unije zbog korupcije i Orbanovih pokušaja izgradnje autoritarnog režima po uzoru na Rusiju.
Parlamentarni izbori u Mađarskoj zakazani su za 12. travnja. Istraživanje tvrtke Median provedeno prošloga tjedna pokazalo je da je Magyarova oporbena stranka desnog centra Tisza povećala prednost nad Orbanovim Fideszom.
Prema anketi, Fidesz gubi tlo pod nogama, a Tisza pridobiva pristaše, unatoč brojnim mjerama koje je vlada najavila nakon tri godine gospodarske stagnacije.
Tisza je povećala svoju prednost nad Fideszom na 20 postotnih bodova među odlučnim biračima, u odnosu na 12 postotnih bodova prednosti zabilježenih u istraživanju javnog mnijenja u siječnju.
Evropa
DONALD TUSK OŠTRO O SLUČAJU EPSTEIN: "To je zločin protiv čovječnosti"
24. Feb. 20260
Evropa
OPTIMIZAM POLJSKOG PREMIJERA: "Mir u Ukrajini je moguć u narednih nekoliko sedmica"
30. Dec. 20250
Evropa
TUSK JE LJUT: Poljski premijer pita ko je napisao mirovni plan
23. Nov. 20250
Evropa
POLJSKI PREMIJER DONALD TUSK OTKRIO: Evo koliko je Ukrajina još spremna da se bori
26. Okt. 20250
Vijesti
APEL FAKULTETA POLITIČKIH NAUKA U SARAJEVU: Hitno spriječiti blokadu računa i gašenje signala javnog servisa na državnom nivou
Prije 15 min0
Show
ZABRINUTOST U HOLLYWOODU: Očekuju se nemilosrdni rezovi i masovni otkazi
Prije 18 min0
Mini market
POVODOM DANA NEZAVISNOSTI BiH: Vlada ZDK svim zaposlenicima koji su na budžetu isplaćuje jednokratnu pomoć u iznosu od...
Prije 22 min0
Sport
"SB" NA PRESS KONFERENCIJI PARAOLIMPIJSKOG TIMA BiH: Ilma Kazazić u ponedjeljak putuje u Italiju - "Imam želju da napravim što bolji rezultat" (FOTO)
Prije 35 min0
Evropa
RUSKA VOJSKA U TOTALNOM RASULU, MUSKOV POTEZ POTOPIO PUTINA: "Prokleto bilo, ugasili su nam sve" (VIDEO)
25. Feb. 20260
Evropa
PROCURILO IZ BRUXELLESA: Mađarski premijer Viktor Orban kao na iglama, ovo je njegov plan...
Prije 8h1
Evropa
PANIKA U KIJEVU: Pogledajte kako su Rusi upali u drugi najveći grad u Ukrajini (VIDEO)
26. Feb. 20260
Evropa
NJEMAČKA MIJENJA PRAVILA ZA VOZAČKU DOZVOLU: Mnogi nisu zadovoljni, evo šta spremaju
24. Feb. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.