Evropa
IZDAJA U SRCU EVROPE: Budimpešta kao "krtica" koja Putinu servira najstrože tajne?
24. Mar. 20260
Ako se sankcije ukinu, Rusija bi mogla za šest godina biti spremna za "vojni sukob širokih razmjera" s NATO-om, navodi se u obavještajnoj procjeni.
Evropa
06. Mar. 2026
0
Rusija na granici s NATO-om jača vojne jedinice koje imaju borbeno iskustvo u Ukrajini i mogla bi ih koristiti u sukobu s NATO-om nakon rata, objavila je litvanska obavještajna služba u petak u godišnjoj procjeni sigurnosnih prijetnji.
Ako se sankcije ukinu, Rusija bi mogla za šest godina biti spremna za "vojni sukob širokih razmjera" s NATO-om, navodi se u obavještajnoj procjeni.
"Rusija će vjerovatno stvoriti ne samo 30-50 posto veću vojsku nego prije rata, nego i relativno modernu vojsku. Strateške rezerve oružja i streljiva bit će u potpunosti obnovljene. Rusija će biti spremna za konvencionalni vojni sukob s NATO-om", dodaje se.
Narušavanje europske moći u svoju korist i potpuno podređivanje Ukrajine ostaju glavni ruski ciljevi, navodi se u izvješću. Rusko ministarstvo odbrane nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentarom.
Ruska vojna industrija povećala je proizvodnju uz pomoć Kine, zbog čega je Moskva mogla smanjiti svoje oslanjanje na zapadnu tehnologiju. Nakon rata, višak oružja doveo bi do "posljedica za globalnu sigurnost", navodi se.
Litva, koja graniči i s Rusijom i Bjelorusijom, članica NATO-a i EU-a, jedna je od vodećih pristaša Ukrajine i kritičara Rusije.
Izvješće navodi i eksplozije paketa 2024. za koje su litavski dužnosnici okrivili rusku vojnu obavještajnu službu, dodavši da bi se takve akcije mogle koristiti za ubojstva ljudi.
No, ističe se da kvarovi plinovoda, energetskih kablova i telekomunikacija u Baltičkom moru od 2023. godine, uzrokovani brodovima koji su zaplovili iz ruskih luka, nisu bili namjerni. Nije rečeno kako su došli do toga zaključka.
Baltičke nacije u visokom su stupnju pripravnosti nakon podvodnih kvarova otkad je Rusija napala Ukrajinu 2022. godine. NATO je obećao da će pojačati svoju prisutnost u regiji.
Finska je 2023. pronašla sidro koje pripada kineskom kontejnerskom produ, a za koje se smatra da je oštetilo plinovod između Estonije i Finske te nekoliko optičkih kablova. Slučaj se i dalje istražuje, a finske vlasti nisu rekle vjeruju li je li incident bio namjeran ili stvar nesreće.
Kad je upitan o štetama na plinovodima i podvodnim kablovima, Mindaugas Mazonas, čelnik litavske vojne obavještajne službe, rekao je novinarima: "Naša obavještajna služba nije provela ovu istragu, no imamo odgovor da je ovo bio nenamjerni incident."
Evropa
IZDAJA U SRCU EVROPE: Budimpešta kao "krtica" koja Putinu servira najstrože tajne?
24. Mar. 20260
Evropa
ALARM NA ISTOKU EVROPE: Nepoznati dron pao u Litvaniji, stigao je iz Bjelorusije?
23. Mar. 20260
Evropa
ČLANICA NATO-a IZDALA JEZIVO UPOZORENJE O TREĆEM SVJETSKOM RATU: "Gomilaju trupe na granici..."
09. Mar. 20260
Evropa
NEMA INFORMACIJA O POVRIJEĐENIM: Putnički avion sletio s piste u Litvaniji (VIDEO)
26. Nov. 20250
Gastro
DANAS NEŠTO NA KAŠIKU: Poklanjamo novi recept za pripremu graška, nećete se pokajati...
Prije 11 min0
Regija
HAOS U SUSJEDSTVU: Snijeg zatrpao autocestu, kamioni ne mogu prema moru...
Prije 18 min0
Zdravlje
OPASNOST PRIJETI: Ukoliko imate ove simptome mogli bi biti u velikim problemima, ali nije sve izgubljeno...
Prije 21 min0
Auto
TEKTONSKE PROMJENE: Dizelaši polako odlaze u povijest, evo šta se događa na europskom tržištu automobila...
Prije 31 min0
Evropa
DOK SVI GLEDAJU BLISKI ISTOK: Neočekivani preokret na frontu u Ukrajini kakav nije viđen od 2023.
Prije 13h0
Evropa
POTPUNA KATASTROFA: Premijerka Danske doživjela debakl na izborima, ovo odavno nije viđeno...
25. Mar. 20260
Evropa
UGLEDNI POLITICO, EKSKLUZIVNO: Nezapamćen sigurnosni skandal trese EU, u sve je umiješan...
25. Mar. 20260
Evropa
DRAMATIČNA OBJAVA BRITANSKOG PREMIJERA: "Dao sam vojsci dopuštenje da se ukrca i zadrži..."
Prije 2h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.