TRUMP "IZLETIO" I SVE OTKRIO: "Poslali smo oružje iranskim demonstrantima!"

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da su Sjedinjene Države poslale oružje namijenjeno iranskim demonstrantima preko kurdskih snaga, potvrđujući izvještaje CNN-a prošlog mjeseca. Tramp je to jučer rekao u intervjuu dopisniku Fox Newsa.

  • Svijet

  • Prije 2h  

  • 0

Sjedinjene Američke Države su, prema izjavi američkog predsjednika Donalda Trumpa, poslale oružje iranskim demonstrantima preko kurdskih snaga, što je izazvalo talas međunarodnih reakcija.

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da su Sjedinjene Države poslale oružje namijenjeno iranskim demonstrantima preko kurdskih snaga, potvrđujući izvještaje CNN-a prošlog mjeseca. Tramp je to jučer rekao u intervjuu dopisniku Fox Newsa.

“Poslali smo im mnogo oružja”

“Predsjednik Trump mi je rekao da su Sjedinjene Države poslale oružje iranskim demonstrantima. Rekao mi je: ‘Poslali smo im mnogo oružja’. Poslali smo ih preko Kurda‘”, prepričao je dopisnik detalje telefonskog razgovora, prenosi Index.

Dopisnik je dodao da predsjednik Trump vjeruje da su Kurdi to oružje zadržali za sebe.

Naime, CNN je prošlog mjeseca izvijestio da SAD naoružavaju kurdske grupe sa ciljem da podstaknu narodni ustanak u Iranu. Plan je bio da se naoružane kurdske snage sukobe sa iranskim snagama, što bi iranskim civilima olakšalo izlazak na ulice i proteste. Hegseth je ranije tvrdio da to nije istina. Nakon tih članaka, ministar odbrane Pete Hegseth rekao je novinarima da američki ciljevi nisu zasnovani na naoružavanju određenih grupa.

“Nijedan od naših ciljeva ne počiva na podržavanju naoružavanja bilo koje određene snage. Svjesni smo šta drugi entiteti mogu da rade, ali naši ciljevi nisu usmjereni na to”, rekao je tada Hegseth.

Podsjećamo, veliki protesti u Iranu izbili su u januaru usred pogoršanja ekonomskih uslova i rekordne deprecijacije nacionalne valute. Protesti su protekli nasilno, a hiljade ljudi je umrlo prema izvještajima aktivista i iranske vlade.

Iranski državni mediji ranije su optužili, kako su naveli, "terorističke agente, koji imaju podršku Sjedinjenih Američkih Država i Izraela", da podstiču nasilje u zemlji.

Protesti u Iranu tokom januara 2026. predstavljaju jednu od najintenzivnijih i najkrvavijih serija nemira u zemlji u posljednjih nekoliko decenija. Građani su izlazili na ulice velikih gradova, uključujući Teheran, Isfahan i Mahshahr, tražeći političke i društvene promjene.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...