NETANYAHU IZDAO NAREDBU SVOJIM LJUDIMA: Uskoro počinju pregovori sa Libanom...

"Pregovori će se usredotočiti na razoružavanje Hezbolaha i uspostavljanje mirnih odnosa između Izraela i Libana", rekao je on, kako prenosi Sky News.

  • Rat u zalivu

  • Prije 3h  Prije 2h

  • 0

Pregovori između Izraela i Libana trebali bi započeti sljedeće sedmice u State Departmentu u Washingtonu, javlja AP.

Ova vijest dolazi nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanyahu kazao da je naredio izraelskim zvaničnicima da što prije započnu pregovore s Libanom.

"U svjetlu ponovljenih zahtjeva Libana za otvaranje izravnih pregovora s Izraelom, jučer sam naredio kabinetu da što prije započne izravne pregovore s Libanom", rekao je Netanyahu.

"Pregovori će se usredotočiti na razoružavanje Hezbolaha i uspostavljanje mirnih odnosa između Izraela i Libana", rekao je on, kako prenosi Sky News.

Iran je ranije rekao da mu "prsti ostaju na okidaču" ako Izrael nastavi napadati Liban, nazivajući to kršenjem američko-iranskog primirja.

Libanski predsjednik: "Jedino rješenje je prekid vatre i izravni pregovori"

Malo prije nego što je Benjamin Netanyahu objavio kako je naredio svom kabinetu da započne izravne pregovore s Libanom, libanski predsjednik Joseph Aoun u izjavi na X-u je rekao da je "jedino rješenje" prekid vatre između Izraela i Libana, nakon čega slijede "izravni pregovori" između njih.

Aoun je također rekao da sigurnosne snage njegove zemlje "u potpunosti obavljaju svoj posao kako bi provele sigurnost, unatoč ‘teškim okolnostima s kojima se suočavaju‘".

Izvor: "Trump je zatražio od Netanyahua da smanji napade na Liban"

Američki predsjednik Donald Trump navodno je zatražio od izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da smanji intenzitet izraelskih napada na Liban kako bi se spriječio propast krhkog primirja s Iranom.

Zahtjev je iznesen tokom telefonskog poziva u srijedu, nedugo nakon što je Netanyahu javno najavio da će nastaviti napadati Libanon, izvijestio je NBC News, pozivajući se na visokog Trumpovog zvaničnika, kako prenosi The Times of Israel.

Američki potpredsjednik JD Vance u srijedu je tvrdio da je Izrael pristao "kontrolirati se" u vezi s Libanom kako bi pomogao pregovorima s Iranom.

No, nakon toga Izrael je izveo najveću i najsnažniju kampanju bombardiranja u Libanu od početka rata SAD-a i Izraela protiv Irana, što nije davalo nikakve naznake da Tel Aviv pristaje iskazati suzdržanost.

Nakon Trumpovog zahtjeva, u četvrtak su izraelske zračne snage nastavile su bombardirati Liban, iako nešto slabijim intenzitetom nego dan ranije. U jutrošnjem izviještaju, Izraelske odbrambene snage (IDF) saopćile su da su napale skladišta oružja, raketne lansere i sjedište Hezbolaha u južnom Libanu.

Izrael i SAD tvrde da Liban nije obuhvaćen primirjem s Iranom, dok Teheran i pakistanski posrednici inzistiraju na suprotnom.

Liban broji žrtve

Broj poginulih u izraelskim napadima na Liban u srijedu porastao je na više od 300 ljudi, prema podacima ministarstva zdravstva te zemlje, a 1150 je ranjeno, navodi BBC.

U prethodnom ažuriranju navodi se da je u napadima ubijeno 203 ljudi, a više od 1000 ranjeno.

U Libanu je proglašen dan žalosti nakon napada za koje je izraelska vojska tvrdila da su bili usmjereni na Hezbolah.

 

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...