Svijet
"ALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER": Neočekivane riječi Benjamina Netanyahua sa snimanja za FOX News (VIDEO)
Prije 7h0
U kratkoj izjavi Netanyahuova stranka Likud objavila je da će se on kandidirati na izborima i da će, ako Bog da, pobijediti. Izbori još nisu formalno najavljeni, no moraju se održati do listopada.
Svijet
10. Jun. 2026 10. Jun. 2026
0
Benjamin Netanyahu će se ove godine kandidirati za reizbor, objavila je njegova stranka u srijedu, nakon što je američki predsjednik Donald Trump rekao da nije siguran hoće li se izraelski premijer ponovno kandidirati.
U kratkoj izjavi Netanyahuova stranka Likud objavila je da će se on kandidirati na izborima i da će, ako Bog da, pobijediti. Izbori još nisu formalno najavljeni, no moraju se održati do listopada.
Ranije je glavni dopisnik ABC Newsa iz Washingtona Jonathan Karl objavio na X-u da mu je Trump rekao kako ne zna hoće li se Netanyahu kandidirati.
"Ne znam, imao je nevjerovatnu karijeru. Želi li nastaviti?", prenio je novinar Trumpov odgovor.
Izraelski izbori bit će prvi od napada Hamasa 7. listopada 2023., najgorega sigurnosnog neuspjeha zemlje, koji je ubrzao izraelski napad na Pojas Gaze.
Netanyahu se suočio s burnim mandatom otkako se vratio na vlast u prosincu 2022. na čelu najžešće desno orijentirane koalicije u izraelskoj povijesti. Suočio se s masovnim protuvladinim prosvjedima prije ratova u Gazi, Libanonu i Iranu.
Ankete su više puta ukazivale na to da njegova koalicija neće osvojiti većinu na sljedećim izborima. Anketa koju je 9. lipnja objavio jeruzalemski think tank Izraelski institut za demokraciju pokazala je kako 61 posto izraelske javnosti vjeruje da se ne bi trebao kandidirati.
No ankete pokazuju i da potencijalna koalicija oporbenih stranaka ne bi imala dovoljno parlamentarne većine osim u slučaju da formira koaliciju s arapskim strankama, što su neki oporbeni čelnici isključili.
Američki i izraelski dužnosnici kažu da Trump i Netanyahu, koji su zajedno pokrenuli rat protiv Irana u veljači, još uvijek održavaju blizak odnos, premda je on povremeno bio zategnut, a to se odnosi i na posljednje tjedne kada je Trump od Izraela zatražio da obuzda vojne akcije u Libanonu dok Washington s Teheranom pregovara o mirovnom sporazumu.
Prošli tjedan Trump je priznao da je Netanyahua nazvao "prokleto ludim" u jednom žestokom telefonskom razgovoru, no istodobno je kazao i da se dobro slažu. Više je puta pozvao izraelskog predsjednika da pomiluje Netanyahua zbog neriješenih optužbi za korupciju koje Netanyahu negira.
Svijet
"ALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER": Neočekivane riječi Benjamina Netanyahua sa snimanja za FOX News (VIDEO)
Prije 7h0
Svijet
SVE JE SPREMNO ZA HAOS: Izraelski premijer uputio dramatičan zahtjev Trumpu, tiče se direktno Erdogana
06. Jul. 20260
Rat u zalivu
BIVŠI ŠEF IZRALESKE VOJSKE OPTUŽIO NETANYAHUA: "Lagao je..."
01. Jul. 20260
Svijet
ANALIZA BOŠKA JAKŠIĆA: Vojnom intervencijom protiv Irana Izrael stvorio novi Bliski istok, ali ne po Netanyahuovim zamislima
26. Jun. 20260
Društvo
OD SREDSTVA KOMUNIKACIJE DO HISTORIJSKOG DOKUMENTA: Raglednice kao svjedoci svih transformacija koje je Bijeljina proživjela tokom jednog stoljeća
Prije 33 min0
Regija
MAFIJAŠKE PORUKE: Matu Frankoviću prijete smrću pripadnici Kavačkog i Škaljarskog klana koji dio novca od šverca droge žele oprati preko građevinskih projekata u Dubrovniku
Prije 42 min0
Rat u zalivu
TEHERAN NE OSTAJE MIRAN NAKON GUBITKA MORNARA: Arakči najavio oštar odgovor Ukrajini
Prije 51 min0
Vijesti
KOD HRVATA MOŽE SVE: Savjetnik Borjane Krišto otišao u penziju 'na dan', uzeo otpremninu od oko 20.000 KM i ponovo se zaposlio
Prije 1h0
Svijet
NETANYAHUOV SAN RASPADA SE PRED NJEGOVIM OČIMA: Veliki izraelski plan doživljava slom, muslimanske zemlje preuzimaju incijativu...
24. Jul. 20260
Svijet
NIJE PROŠLO NI 24 SATA: Trump srušio historijski nuklearni sporazum sa Saudijskom Arabijom
24. Jul. 20261
Svijet
OTKRIVENI DETALJI JEZIVE SMRTI SAUDIJSKOG PRINCA: Umro je sam na podu hotelske kupaonice, pijan i nadrogiran!
25. Jul. 20260
Svijet
TRUMP POSIJAO HAOS, SVE SE OKRENULO ZA 24 SATA, NA STOLU NAJMRAČNIJI SCENARIO: "Amerika ovo nikada nije napravila"
24. Jul. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.