Politika
DODIK O PRESUDI: "Interpol je rekao da je riječ o političkom progonu!"
07. Jun. 20250
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik poručio je da se bori za Republiku Srpsku, da ne dozvoli da je još više razgrade i otmu joj ovlaštenja, te da nastoji da objasni opseg međunarodne prevare u BiH
Politika
15. Jan. 2020 15. Jan. 2020
4
"Republika Srpska je jedini subjekt u BiH koji bi mogao da nastavi svoj put bez ikakvih problema", rekao je Dodik za RTS.
On je naglasio da je narod u Republici Srpskoj svjestan da ukoliko nema Srpske, nema ni slobode, te ponovio da se ne smije dozvoliti da Republika izgubi svoja ovlaštenja.
Komentarišući činjenicu da je Dan Republike Srpske - 9. januar osporavan, Dodik je istakao da je neustavan Ustavni sud BiH čija je odluka o Danu Republike velika nepravda za Srpsku.
On je dodao da u Ustavnom sudu BiH odluke donose tri stranca i dva Bošnjaka, a da međunarodna zajednica stoji iza tog bezakonja.
Dodik je ponovio da Republika Srpska ima sve elemente države svoju teritoriju, granicu, narod, institucije, demokratski izabranu vlast.
"Nemamo samo stolicu u UN-u i zato nas ne porede sa državom. Mi živimo državu, svidjelo se to nekome ili ne", poručio je Dodik i naglasio da je ponosan na činjenicu da RS može da razvija svoje policijske snage.
Dodik je ukazao da bonska ovlaštenja nemaju nikakav pravni osnov i da ne priznaje ovakvu BiH, nastalu intervencijama međunarodne zajednice i visokih predstavnika.
On je precizirao da Savjet bezbjednosti nije dao visokom predstavniku nikakva ovlaštenja, već su Aneksom deset uvedena bonska ovlaštenja za koje je i bivši britanski ambador u BiH Charles Crawford priznao da nemaju stvarno pravnog osnova.
"Crawford je napisao - Koliko vidim bonska ovlaštenja nemaju nikakav stvarno pravni osnov, izrodila su se u međunarodno političko blefiranje i igru moći koju visoki predstavni uzastopno umotava u neki pravnički jezik", naveo je Dodik i zapitao kako sada on može da prihvati visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska se razvija iz godine u godinu, njen budžet je sada 3,5 milijardi, prihodi su stalno u usponu, grade se bolnice, turistički kapaciteti.
Dodik je kazao da je za vrijeme Božića u Federaciji BiH napadnuta srpska Crkva u Blažuju, a da nikada nije bilo napada na džamiju u Srpskoj za vrijeme muslimanskog praznika Ramazana.
Govoreći o NATO-u, Dodik je istakao da je cilj Republike Srpske vojna neutralnost, te naveo da je donesen Progam reformi BiH, odnosno plan kojim će se kretati BiH, a što ne prejudicira članstvo u NATO.
Dodik je naglasio da je ponosan na činjenicu da se sada nijedna odluka o članstvu ne može donijeti bez odlučivanja u Predsjedništvu i parlamentu, kao i bez Narodne skupštine Srpske.
On je rekao da je predlagao da se ubuduće što više izvode zajedničke vježbe pripadnika Oružanih snaga BiH i Vojske Srbije.
Politika
DODIK O PRESUDI: "Interpol je rekao da je riječ o političkom progonu!"
07. Jun. 20250
Mini market
„PREDSJEDNIČE, MOŽEŠ LI IKAKO VIŠE DA NAS NE BRUKAŠ...“: Burne reakcije nakon Dodikovih poruka iz Izraela...
26. Mar. 20251
Mini market
„JESU LI OBIŠLI GROB ANTE PAVELIĆA...“: Burne reakcije na društvenim mrežama nakon istupa Milorada Dodika, ukinuti su komentari ali bilo je prekasno...
12. Feb. 20250
Mini market
DODIK "BRANI" SARAJEVO: Apsolutni hit na internetu, blamaža lidera SNSD-a širi se društvenim mrežama...
10. Feb. 20251
Estrada
ŽIKI JAKŠIĆU JE PRIJE MANJE OD MJESEC NAGLO POZLILO: Nakon toga uslijedio je tajac o njegovom...
Prije 8 min0
Ekonomija
AUSTRIJA VAPI ZA ŠKOLOVANOM RADNOM SNAGOM: Kinezi i Bosanci dobili najviše dozvola za rad
Prije 8 min0
Hronika
POŽAR NA BRDU FORTICA IZNAD MOSTARA JOŠ JE AKTIVAN: "Vjerovatno ga neko namjerno pali"
Prije 18 min0
Evropa
NAJVEĆA EVROPSKA LUKA PRETVARA SE U TVRĐAVU: Stiže vojska i oružje, sve se sprema za mogući rat sa Rusijom
Prije 23 min0
Politika
KONAKOVIĆ U VELIKIM PROBLEMIMA: Šta je sve navedeno u izvještaju Ureda za reviziju institucija BiH...
Prije 12h1
Politika
NAMJERE I PRENAMJENE U MOSTARU: "Gradonačelnik Mario Kordić konstantno obmanjuje javnost..."
13. Jul. 20250
Politika
ŠTA SE IZA BRDA VALJA: Stanivuković formira novi politički pokret, ovaj put sa iznenađujućim saveznicima...
12. Jul. 20250
Politika
GOVOR MUNIRE SUBAŠIĆ U UN-u OSVIJESTIO JE I NAJTVRĐE: Novinar Ivica Puljić iz New Yorka - "To je žena koja je..."
13. Jul. 20251
trenutak ...
Komentari - Ukupno 4
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.