Show
NJENE VRELE FOTKE SA PLAŽE OSTAVILE SU MUŠKARCE BEZ TEKSTA: Madalina Ghenea još jednom pokazala zašto važi za jednu od najljepših žena ikad
Prije 8 min0
- Vučiću i svim drugim zvaničnicima Srbije nikada nije mogla "pasti" Banjaluka, jer je i 1995. i danas Banjaluka grad koji se nalazi u granicama države Bosne i Hercegovine. Zato Vučićeva izjava može značiti samo njegovo direktno priznanje da je Srbija imala direktno vojno učešće na teritoriji suverene i međunarodno priznate Bosne i Hercegovine - kazao je Prevljak.
Mini market
25. Feb. 2020
3
Izjava predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, u kojoj naoružavanje Srbije pokušava opravdati situacijom iz 1995. u kojoj je, kako kaže, "umalo pala Banjaluka", predstavlja nedvosmisleno priznanje odgovornosti Srbije za vojnu agresiju u BiH, smatra general Fikret Prevljak.
- Vučiću i svim drugim zvaničnicima Srbije nikada nije mogla "pasti" Banjaluka, jer je i 1995. i danas Banjaluka grad koji se nalazi u granicama države Bosne i Hercegovine. Zato Vučićeva izjava može značiti samo njegovo direktno priznanje da je Srbija imala direktno vojno učešće na teritoriji suverene i međunarodno priznate Bosne i Hercegovine - kazao je Prevljak.
Ističe da nijedan bh. grad nije mogao "pasti" nego samo biti oslobođen, "kao što su u presudama međunarodnih sudova kvalifikovana dejstva Armije RBiH, kojima su oslobođeni Sanski Most, Ključ, Bosanski Petrovac i drugi bh. gradovi".
- Razlog tome je što je Armija Republike BiH bila jedina legalna oružana sila na tlu BiH, u periodu 1992.-1995., dok su druge vojne sile, pa i vojska Srbije u čije ime Vučić govori, bile nelegalno u BiH vršeći udružene zločinačke poduhvate usmjerene protiv civilnog stanovništva, suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH - potcrtava general Prevljak.
Stoga Vučićevu izjavu ocjenjuje kao novu prijetnju agresijom, odnosno "direktnu prijetnju međunarodnom pravnom poretku, te miru na Balkanu". Dodaje da samo institucije države Bosne i Hercegovine mogu braniti teritoriju BiH i sve svoje građane, što je, sukladno svojim ustavnim obavezama, i raditi.
- Na kraju treba istaći da Vučić previše priča za predsjednika jedine države na svijetu koja je pred Međunarodnim sudom pravde (ICC) osuđena za suodgovornost u počinjenom genocidu u Srebrenici - zaključio je general Fikret Prevljak.
Show
NJENE VRELE FOTKE SA PLAŽE OSTAVILE SU MUŠKARCE BEZ TEKSTA: Madalina Ghenea još jednom pokazala zašto važi za jednu od najljepših žena ikad
Prije 8 min0
Regija
HRVOJE KLASIĆ BRUTALNO O ČETNIČKOM REVIZIONIZMU: "Kako Crnogorac može biti ponosan na sluge okupatora?"
Prije 9 min0
Vijesti
SMRT RATKA MLADIĆA ZATVORILA JEDNO POGLAVLJE: Ovako njegovo zločinačko naslijeđe i dalje opterećuje BiH
Prije 15 min0
Evropa
PAKLENE VRUĆINE U ITALIJI: Izmjereno 44,6 °C, crveni alarm u devet gradova
Prije 20 min0
Mini market
SCHMIDT SE VRATIO U SARAJEVO: Večeras slavi zajedno s Inzkom
26. Avg. 20260
Mini market
NENAD ČANAK, OTVORENO: „Pogledajte se u ogledalo, braćo Bosanci pravoslavnog porijekla. Svi znate da to laž...“
27. Avg. 20260
Mini market
REAKCIJA IZ AMERIKE: „Sada će svi konačno moći vidjeti pravo, monstruozno lice Vučićevog režima...“
Prije 12h0
Mini market
SLAVEN KOVAČEVIĆ, OŠTRO: „Ni Filipovićka, ni Lučić nisu spremni zamjeriti se Miloradu Dodiku i suprostaviti naslijeđu genocidne četničke politike..."
Prije 10h1
trenutak ...
Komentari - Ukupno 3
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.