Regija
PREOKRET NAKON PREBROJAVANJA GLASOVA: Albin Kurti osvojio najviše glasova, ali je pretrpio ŽESTOK UDARAC i ne može sam vladati
07. Jun. 20260
Premijer Republike Kosovo, Albin Kurti, usprotivio se zahtjevu opozicione Alijanse za budućnost Kosova (ABK), Ramusha Haradinaja, o neukidanju taksi na srpske i proizvode iz BiH, uz tvrdnju da će Priština i bez te mjere, kako kaže, natjerati Beograd da prizna kosovsku nezavisnost.
Regija
02. Mar. 2020
1
Govoreći na vanrednoj sjednici parlamenta, sazvanoj na zahtjev opozicije koja se protivi postepenom i uslovnom ukidanju taksi, Kurti je rekao da za to "postoje mnogo pametniji načini", prenijela je prištinska Koha.
Smatra da je Beograd, kako kaže, iskoristio uvođenje taksi kao izgovor za odbijanje dijaloga.
Dodao je i da je efekat sto posto nametnutih taksi na proizvode iz centralne Srbije i BiH minimalan, jer, kako je naveo, ta mjera nije pravilno sprovedena.
"Smatram da rezolucije kosovske skupštine nisu samo tekst na papiru, već odluke koje treba primjeniti. Srbija je takse iskoristila kao izgovor za odbijanje dijaloga. Sa druge strane, efekat poreza bio je minimalan, jer nije pravilno sproveden. Do sada je dijalog sa Srbijom u suštini bio oko statusa Kosova. Kada se prepozna vozačka dozvola prepozna se država, a kada se država prepozna ona je priznata. Moramo primorati Srbiju da nas prepozna", rekao je Kurti, prenijela je prištinska Koha.
Kao pametniji način da se postignu ciljevi koji se žele je uvođenje reciprociteta u svemu, što, kako je naveo, znači jednakost.
Sporazum o reciprocitetu, koji je usvojen u Briselu u dijelu koji je bio u interesu Prištine, Kurti kaže da nije sproveden, a kao primjer je naveo kosovske registarske tablice sa kojima se ne može u Srbiju.
Naveo je i da takse nisu promijenile Srbiju, a to je, kako smatra, zato što nje postojao reciprocitet.
"Naš cilj treba da bude da napravimo korak dobre volje, a na Srbiji je da ga prepozna. Srbija mora da odgovori zaustavljanjem kampanje odpriznavanja Kosova. Naše mjere su normalne za normalno stanje", rekao je Kurti.
Zapitao je zašto prethodna vlada Ramusha Haradinaja nije uvela reciprocitet Srbiji.
"Srbija koristi dva načina da nam se suprotstavi, sporadično i sistemski, ali naročito sporadično. Srbija ne priznaje nijedan dokument koji je izdalo Kosovo, a mi želimo ravnopravnost koja proizlazi iz reciprociteta...", rekao je Kurti.
Podsjetio je da su takse u početku bile 10 odsto, a kasnije tek 100 odsto i zapitao zašto odmah nije bile uvedena taksa od 100 odsto.
(Nezavisne novine / SB)
Regija
PREOKRET NAKON PREBROJAVANJA GLASOVA: Albin Kurti osvojio najviše glasova, ali je pretrpio ŽESTOK UDARAC i ne može sam vladati
07. Jun. 20260
Regija
KURTI "PRIZEMLJIO" VUČIĆA: "Ništa od svega dok se ne povuče pismo Ane Brnabić i ne preda glavni terorist..."
19. Maj 20260
Regija
KURTI OPTUŽIO SRBIJU ZA "ETNIČKO ČIŠĆENJE": Eskaliraju tenzije oko Preševske doline
15. Maj 20260
Regija
KURTI UDARIO NA SRBIJU: "Provode etničko čišćenje u Preševskoj dolini!", alarmirao i Kaju Kallas
14. Maj 20260
SP 2026
"NIJE USPIO NAPRAVITI SENZACIJU, ALI JE URADIO NEŠTO TEŽE": Emotivan tekst iz Hrvatske tjera suze na oči, evo šta su napisali o Barbarezu
Prije 18 min0
Politika
"MIR U BiH TRAJE JER GA IMA KO ZAŠTITITI": Kaja Kallas u Butmiru poslala direktnu poruku kočničarima reformi i secesionistima!
Prije 20 min0
Regija
KERUM ŠOKIRAO IZJAVOM: "Ako treba, tražit ću politički azil!"
Prije 21 min0
SP 2026
DRAMA U TABORU TRIKOLORA: Francuska zvijezda noćima ne spava i na rubu je nervnog sloma
Prije 28 min0
Regija
NENAD ČANAK, OTVORENO: „Republika Srpska na moru – prioritet je za Beograd...“
30. Jun. 20260
Regija
KOME SMETAJU LJILJANI?: Objava aktivistkinje iz Novog Sada izazvala burne reakcije
30. Jun. 20261
Regija
POJAVILA SE KARTA ZBOG KOJE HRVATI BJESNE: Istru daje Italiji, a Dalmaciju Srbiji
30. Jun. 20260
Regija
KRIK OBJAVIO PRIČU KOJA ĆE UZDRMATI SRBIJU: "Treba da damo neke pare da ovom Vidiću fizički zaprijete, da se uplaši, kao muvu da ga ubiju"
30. Jun. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.