Politika
BURNA DEBATA PRED KAMERAMA: „Bosanci i Hercegovci bi se trebali ugledati na ono što se dogodilo u Ukrajini...“
Prije 12 min0
„Slobodna Bosna“ donosi novu zanimljivu priču iz povijesti
Jeste li znali
10. Mar. 2020
0
Ukoliko ste se zapitali što je zajedničko Anti Gotovini, Anti Rosi, Zvonimiru Skenderu, Milenku Filipović, Željku Glasnoviću, Bruni Zorici, Miloradu Ulemeku…, evo odgovora.
Svi su služili u Legiji stranaca, elitnoj jedinici Francuske vojske, utemeljenoj na današnji dan 1831. godine.
Od vatrenog krštenja u Alžiru pa do njihovih posljednjih zadaća na Balkanu i Bliskom istoku, Legionare je vodio njihov moto: čast i odanost. Opis današnje Legije stranaca nemoguće je razumjeti bez barem djelomičnog upoznavanja s njihovom prošlošću.
Formirana potpuno od dobrovoljaca (plaćenici su u Legiju ušli kasnije) porijeklom iz cijele Europe, Legija stranaca nastala je dekretom bivšeg Napoleonovog maršala Solta 9. marta 1831. godine, za vrijeme kralja Luja Filipa. Novostvorena postrojba - Legija stranaca, bila je sastavljena od 7 pješačkih bojni od kojih je svaka bila sastavljena od vojnika iste nacionalnosti: 1., 2. i 3. bojna bile su sastavljene od Švicaraca i Prusa, 4. su činili Španjolci, 5. je bila sastavljena od Talijana, 6. od Belgijanaca i Nizozemaca i na koncu 7. od Poljaka. Po dekretu, legionari su se smjeli boriti samo izvan europskih teritorija, pa su tako bili poslani na svoju prvu vojnu zadaću u Alžir, pod zapovjedništvom švicarskog pukovnika Stoffela, protiv alžirskih berberskih plemena.
Meksička priča zauzima središnje mjesto u mitologiji Legije. Neslužbeni praznik Legije je 30. april, u spomen čuvene bitke u meksičkom Camaronu između 2.000 Meksikanaca i 62 legionara, od kojih su preživjela samo dvojica. Ta je junačka epizoda tridesetih godina prošlog stoljeća poslužila tadašnjem vodstvu Legije za stvaranje službene legende, koja je trebala uvjeriti vojnike da je poštivanje zapovjedi važnije od života.
Zapovjednik legionara bio je kapetan Jean Danjou, koji je imao drvenu šaku, nakon što je ostao invalid u jednoj ranijoj akciji. Danjou je poginuo i šaka mu je otpala, ali je kasnije pronađena i predana Legiji. Danas je izložena u vitrini u Aubagneu i uživa status svetinje, pred kojom se prekaljeni borci, opasni borci i danas klanjaju i puštaju suze.
(SB)
Politika
BURNA DEBATA PRED KAMERAMA: „Bosanci i Hercegovci bi se trebali ugledati na ono što se dogodilo u Ukrajini...“
Prije 12 min0
Hronika
DRAMA U ZENICI: Požar izbio u Penzionerskom domu, Ilhana i Ernad spašavali ljude...
Prije 21 min0
Regija
BLOKADA SVEGA: Masovne studentske demonstracije u Srbiji, uz poruku Aleksandru Vučiću...
Prije 34 min0
Evropa
"NEUGODAN UDARAC PUTINU": Rusi su htjeli lansirati projektil kojim bi zastrašili Europu, a dogodilo se...
Prije 49 min0
Jeste li znali
VJEROVALI ILI NE: Oni su „iskrojili“ granicu Bosne i Hercegovine i Hrvatske, ali ni to nije sve...
19. Maj 20250
Jeste li znali
DOVOLJNO JE KONZUMIRATI DVA DO TRI PUTA SEDMIČNO: Ovo je najzdravija hrana koju uopće možete jesti iz konzerve
18. Maj 20250
Jeste li znali
VELIKA AKCIJA U IKEI: Ovi komadi drastično su sniženi - jer uskoro nestaju s polica
18. Maj 20250
Jeste li znali
NAUČNICI IZRAČUNALI: Kada će biti kraj života na Zemlji?
18. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.