CNN OTKRIVA; WHATSAPP U VELIKIM PROBLEMIMA: Širenje dezinformacija o koronavirusu prevršilo svaku mjeru…

Facebookov popularni WhatsApp već neko vrijeme služi za širenje poruka koje nerijetko sadrže mješavinu točnih i lažnih informacija koje su u međuvremenu demantirali brojni zdravstveni stručnjaci

  • HiTec

  • 20. Mar. 2020  

  • 0

Problem je postao toliko velik da velik broj državnih vođa požuruje ljude da aplikacijom prestanu širiti neprovjerene informacije, prenosi CNN.

'Požurujem sve da prestanu dijeliti neprovjerene informacije putem WhatsApp grupa' napisao je irski premijer Leo Varadkar. 'Ove poruke plaše i zbunjuju ljude te uzrokuju pravu štetu - molimo vas da informacije sakupljate sa službenih i vjerodostojnih izvora.'

Lažne informacije o koronavirusu obično na telefone stižu u obliku poruka koje su prosiljeđene od nekog drugog poput prijatelja ili rođaka, a uključuju informacije koje su navodno stigle od nekog poznato doktora ili prijatelja od prijatelja koji radi u vladi. Velik broj poruka kombinira konkretnie savjete i dezinformacije. Jedna od bizarnijih uputa uključuje ubijanje koronavirusa ispijanjem tople vode svakih 15 minuta.

S obzirom da su poruke na WhatsAppu enkriptirane na način koji dozvoljava da samo primatelj i pošiljatelj mogu pročitati poruke, predstavnici javnog zdravstva i brojne skupine nastoje suzbiti širenje lažnih informacija o virusu. WhatsApp ne prati širenje niti sadržaj poruka koje se šire platformom.

'Potpuno je jasno da se u javnoj sferi pojavljuje hrpa lažnih informacija. Konkrento, trebali bismo razumijeti sve rizike vezane uz komunikaciju putem usluga koje blokiraju moderaciju izvana' rekla je potpredsjenica Europske komisije Věra Jourová. WhatsApp, naravno, tvrdi da je poduzeo korake da suzbije širenje lažnih informacija, pruživši korisnicima mogućnost prosljeđivanja sumnjivih poruka prema specijalnim profilima koji te informacije mogu provjeriti.

'Postoji preko dvanaest lokalnih profila koji na tome rade te koji mogu provjeriti jesu li informacije prave ili lažne' napisao je voditelj WhatsAppa Will Cathcart.

WhatsApp, aplikacija koju njezini trenutni vlasnici opicuju kao alternativa SMS uslugama te zamjeni za komunikaciju na društvenim mrežama enkriptira razgovore koji su samo vidljivi na korisničkim telefonima. Premda je enkripcija dobrodošla po pitanju privatnosti, ona donosi dodatne komplikacije u situacijama poput one u kojoj se svijet trenutno nalazi. Trenutni pristup moderaciji objava na Facebooku uključuje žive moderatore i algoritme koji pregledavaju objave i biraju one koje su vjerodostojne - obično koristeći ispravne informacije i stranice. Dezinformacije o koronavirusu se, nažalost, šire kao tekstualne poruke, što znači da korisnici ne mogu izabrati link i posalti ga na provjeru.

WhatsApp već nastoji popraviti situaciju pružanjem ovlasti zdravstvenim stručnjacima koji na posebnim javnim profilima dijele sve važne informacije. Kompanija je također donirala milijun dolara IFCN-u te pokrenula info stranicu kojom će stručnjacima iz WHO-a i UNICEF-a pomoći da komuniciraju putem ljudi diljem svijeta.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...