Društvo
POBUNA U LIVNU: Doktor Ivica Jozić otkrio razloge masovnih otkaza doktora...
Prije 3 min0
Ranije se predviđalo da obim proizvodnje neće biti u stanju da zadovolji potražnju, i da će morati da se iskoriste prošlogodišnje rezerve. Međutim, porast potražnje za kafom širom svijeta doveo je do toga da su zalihe gotovo iscrpljene.
Ekonomija
18. Apr. 2020
0
Epidemija korona virusa u Južnoj Americi može dovesti do nestašice kafe, prenosi agencija Blumberg.
Zbog smanjenog radnog vremena, zatvaranja banaka, poteškoća sa prevozom i straha zaposlenih od zaraze, može se desiti da jednostavno nema dovoljno ljudi za berbu zrna kafe. Ovo se posebno odnosi na Kolumbiju, Brazil i Peru, koji čine skoro dvije trećine svetske proizvodnje zrna kafe arabike.
Berba bi trebalo da počne narednog mjeseca, mada mnogi radnici napuštaju plantaže zbog velike vjerovatnoće zaraze virusom korona i, istovremeno, male plate.
Ranije se predviđalo da obim proizvodnje neće biti u stanju da zadovolji potražnju, i da će morati da se iskoriste prošlogodišnje rezerve. Međutim, porast potražnje za kafom širom svijeta doveo je do toga da su zalihe gotovo iscrpljene.
Na tržištu se već očekuju veće cijene kafe. Vrijednost fjučersa arabike skočila je je prošlog mjeseca za 16 odsto — do 130 dolara za vreću kafe od 100 funti (oko 45 kilograma).
Društvo
POBUNA U LIVNU: Doktor Ivica Jozić otkrio razloge masovnih otkaza doktora...
Prije 3 min0
Društvo
PREMINUO ISMET HADŽIĆ MUTEVELIJA: General Armije RBiH i ratni komandant Dobrinjske brigade
Prije 8 min0
Hronika
FILMSKA PLJAČKA U FRANCUSKOJ: Upali u muzej i za nekoliko minuta odnijeli nakit vrijedan skoro 8 miliona KM
Prije 10 min0
Ekonomija
ROBERT DACEŠIN DOVEO SVJETSKE TRAVEL BLOGERE U BOSNU I HERCEGOVINU: Ovaj kraj je skriveni biser naše zemlje...
Prije 11 min0
Ekonomija
VELIKA KOMPANIJA SELI PROIZVODNJU IZ TURSKE U BiH: Fabrika od 15 miliona eura donosi 150 radnih mjesta
04. Jul. 20260
Ekonomija
VELIKA ITALIJANSKA INVESTICIJA DONOSI TEHNOLOŠKI ISKORAK U BIH: Uskoro svečano otvaranje fabrike i nova radna mjesta
03. Jul. 20261
Ekonomija
OGROMNO GRADILIŠTE U SARAJEVU: Raste kompleks sa 450 stanova i velikim trgom u atraktivnom dijelu grada (FOTO, VIDEO)
04. Jul. 20260
Ekonomija
SJAJNE VIJESTI ZA VOZAČE: Oštar pad cijena nafte, na pumpama u Bosni i Hercegovini očekuju se ove cijene dizela i benzina...
Prije 4h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.