SENZACIONALNO OTKRIĆE MIJENJA SVE: Na prvoj patuljastoj planeti Sunčevog sistema OTKRIVEN OKEAN...

Pluton je prva po veličini patuljasta planeta u Sunčevom sistemu i druga po masi, nakon Eride. Ovu patuljastu planetu jedva je moguće vidjeti amaterskim teleskopom - njegova prividna magnituda od oko 13 zahtijeva prečnik objektiva od najmanje 200 milimetara.

  • HiTec

  • 24. Jun. 2020  24. Jun. 2020

  • 0

Ispod površine Plutona vjerovatno postoji okean u tekućem stanju, pokazalo je još jedno naučno istraživanje objavljeno ove sedmice, prenosi Anadolija.

Naučnici s Kalifornijskog univerziteta proučavali su površinske slike Plutona snimljene 2015. godine NASA-inim svemirskim brodom “New Horizons“, te kompjuterske simulacije unutrašnjosti patuljaste planete, a istraživanje je potom objavljeno i u naučnom časopisu “Nature Geoscience“.

Carver Bierson, član istraživačkog tima koji je radio na ovoj studiji, kazao je da su došli do nekih novih podataka o Plutonu.

“Kada je Pluton počeo da se formira, u proces su uključene nove materije koje su izazivale udar, poput eksplozije na njegovu površinu. Svaki od tih udara je poput eksplozije koja zagrijava okolinu“, kazao je Bierson, dodavši: “Da se Pluton formirao polako, površina bi se hladila između svakog udara i uglavnom bi ostala vrlo hladna. Međutim, ako se formirala brzo, imate onda utjecaj na vrh udara i površina nema dovoljno vremena da se ohladi. Računamo da bi, ako se Pluton formirao za manje od 30.000 godina, toplota od tih utjecaja mogla biti dovoljna da dovede do nastanka okeana“, objasnio je ovaj naučnik.

Pukotine kao dokaz

Istaknuo je da se okean možda formirao od mješavine soli i amonijaka u vodi ispod ledene vanjske školjke debljine od nekoliko stotina kilometara, dodavši da se prema ovom scenariju voda širi dok se smrzava, a pukotine na površini Plutona mogu biti dokaz postojanja okeana.

Pluton je prva po veličini patuljasta planeta u Sunčevom sistemu i druga po masi, nakon Eride. Ovu patuljastu planetu jedva je moguće vidjeti amaterskim teleskopom - njegova prividna magnituda od oko 13 zahtijeva prečnik objektiva od najmanje 200 milimetara.

U septembru 2016. godine, naučnici s Univerziteta Brown simulirali su utjecaj za koji se mislilo da je stvorio Sputnik Planitiu, i pokazali da je možda rezultat porasta tekuće vode odozdo nakon sudara, što implicira postojanje podzemnog okeana dubokog najmanje 100 kilometara.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...