Regija
HRVATSKA MEĐU PRVIM ZEMLJAMA UVODI UMJETNU INTELIGENCIJU U ŠKOLE: "Učenici tako imaju priliku aktivno proučavati i kritički promišljati..."
23. Apr. 20250
Navodi da je rok za kurikularnu reformu pomjeren za nekoliko mjeseci.
Vijesti
22. Jul. 2020 22. Jul. 2020
0
Kolegij Skupštine Kantona Sarajevo razmatrao je danas izmjene i dopune Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju na način da se "ozakoni" održavanje online nastave u slučaju proglašenja prirodne katastrofe, elementarne nepogode, stanja neposredne ugroženosti ili ratnog stanja.
Pripremale su se, osim toga, izmjene Zakona o udžbenicima u Kantonu Sarajevo i Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo, a sve intencije kantonalne vlasti u Sarajevu je ministar za obrazovanje, nauku i mlade Anis Krivić okarakterisao kao iznuđene zbog pandemije koronavirusa.
Zakon o osnovnom odgoju i obrazovanju
Ministar Anis Krivić izjavio je za Klix.ba da je intencija pojednostaviti proceduru donošenja odluke o načinu izvođenja nastave, odnosno olakšati prelazak sa kabinetske na online nastavu u vidu da ministar daje saglasnosti školama.
"Ovo je odredba koja je trebala postojati i ranije. Svako eventualno buduće realiziranje nastave želimo da nam bude institucionalno priznato. Moramo voditi računa o tome da, bez obzira na okolnosti, nastava bude propisana", istakao je Krivić.
Upozorio je da se online nastava održavala za vrijeme pandemije koronavirusa, ali da za to nije postojalo zakonsko uporište.
"Neko može da kaže da se ne priznaju razredi koje su završili učenici u Kantonu Sarajevo budući da su to radili u online okruženju, što nigdje nije propisano. Ne želim da nam neko kaže da ta nastava ne može biti priznata", istakao je ministar Krivić.
Prema njegovim riječima, intencija je da izmjene i dopune Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju daju ministru mogućnost da sistem bude agilniji i da može brže odgovoriti na eventualnu nesreću.
"Ovo je generalna odredba koja ne podrazumijeva samo pandemiju, nego i zagađanje zraka ili proglašenja bilo koje druge nesreće", kazao je ministar Krivić.
Također, stavom dva predloženo je da će ministar donositi bliži propis o načinu i uvjetima izvođenja online nastave u školama.
"Ova izmjena se ne odnosi na realizaciju nastave u septembru i ne odnosi se na naše planove", istakao je ministar Krivić.
Zakon o udžbenicima
Krivić je za Klix.ba kazao da kurikularna reforma nije mogla biti okončana zbog pandemije koronavirusa i da su rokovi pomjereni.
"Objektivno nismo mogli očekivati da taj posao bude gotov iz razloga jer se određena testiranja nisu mogla desiti zbog strogih epidemioloških mjera. Odlučili smo da idemo u izmjene Zakona o udžbenicima gdje odgađamo njegovu primjenu", rekao je Krivić.
Navodi da je rok za kurikularnu reformu pomjeren za nekoliko mjeseci.
"Ovom izmjenom se zakon još godinu neće primjenjivati budući da počinje školska godina u septembru. Bez ove promjene zakon bi ostao neprimjenjiv budući da kurikularna reforma treba da iznjedri kurikulum na osnovu kojeg se štampaju udžbenici, a mi to nemamo", kazao je on.
Zakon o visokom obrazovanju
Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo je zaprimilo veći broj molbi i zahtijeva za prolongiranje roka za završetak studija po predbolonjskom sistemu studija, a koji je po važećim zakonom utvrđen do 30. septembra 2020.
"U slučaju da ne dođe do izmjena Zakona o visokom obrazovanju imali bi za posljedicu vraćanje studenata na niže godine studija, povećanje troškova studija i gubitak vremena... Senat UNSA je također usvojio zaključak s tim u vezi, tako da smo i mi pokrenuli inicijativu da se rok prolongira do 30. septembra 2022. godine", rekao je Krivić.
Navodi kako zbog pandemije koronavirusa nisu bili u mogućnosti da se bave suštinskim izmjenama zakona, već da su bili primorani da se bave iznuđenim izmjenama.
"Neki zakoni su u nacrtu, spremni", zaključio je ministar Krivić.
Regija
HRVATSKA MEĐU PRVIM ZEMLJAMA UVODI UMJETNU INTELIGENCIJU U ŠKOLE: "Učenici tako imaju priliku aktivno proučavati i kritički promišljati..."
23. Apr. 20250
Evropa
REFORME U OBRAZOVANJU: "Želim da djeca uživaju u školovanju, moramo početi sustizati druge zemlje"
07. Apr. 20250
Regija
HISTORIČAR MILAN ST. PROTIĆ: "I Milošević nije umio da se nosi sa studentima, i tada su..."
09. Dec. 20240
Društvo
"SB" NA LICU MJESTA: Osobe s invaliditetom u KS aktueliziraju pitanje inkluzivnog obrazovanja (FOTO)
10. Nov. 20200
Svijet
MARCO RUBIO UPOZORAVA: Planovi Izraela za Zapadnu obalu ugrožavaju primirje u Gazi
Prije 23 min0
Regija
TONINO PICULA O REZOLUCIJI USVOJENOJ U EP: "To nije napad na Srbiju, već kritika vlasti"
Prije 24 min0
Vijesti
FUP U AKCIJI U SARAJEVU: Pretresi na više lokacija, sumnja se na pranje novca koji se stavlja u legalne...
Prije 30 min0
Hronika
NAKON HAPŠENJA AMIRA PAŠIĆA FAĆE: Policija otkrila sve detalje, podnesena prijava...
Prije 30 min0
Vijesti
NA POMOLU JE NOVA DRAMA U REPUBLICI SRPSKOJ: Ne isključuje se mogućnost da Ana Trišić Babić ostane...
22. Okt. 20250
Vijesti
U HRVATSKOJ ZGROŽENI POTEZOM KARDINALA VINKA PULJIĆA: Ali, ovo je prava istina o nadbiskupu kojeg su krišom pokopali u Sarajevu...
Prije 4h0
Vijesti
KORUPCIJA U SAMOM VRHU VLASTI: Ko je ko u aferi Spengavanje
20. Okt. 20250
Vijesti
KOMŠIĆ IZNENADIO NIKŠIĆA: "To su spinovi i provokacije, što ne pitate Čovića..."
21. Okt. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.