DIGLA SE VELIKA PRAŠINA OKO IZJAVE AMERIČKOG AMBASADORA: Šarović, Borenović, Stevandić i Nešić odgovorili Nelsonu…

Ambasador SAD-a u Bosni i Hercegovini Eric Nelson ocijenio je u intervjuu za “Glas Amerike” da je Dejton donio Ustav BiH i da se to može smatrati jednim početnim ustavom. Uslijedile su brojne reakcije političara iz Republike Srpske.

  • Politika

  • 19. Avg. 2020  19. Avg. 2020

  • 11

Predsjednik SDS-a Mirko Šarović kaže da se ustav nikad ne može tretirati kao početni ili privremeni, već je uvijek temeljni i najvažniji dokument jedne zemlje.

- Pogotovo takav krucijalni značaj ima Ustav BiH zato što je dio međunarodnog mirovnog sporazuma kojim je zaustavljen rat i uspostavljen mir. Ovakav Ustav, koji ima takvu težinu, teško se mijenja i u najsitnijem dijelu. Naravno, to je teoretski moguće, ali je potreban veliki konsenzus - ocjenjuje Šarović za “Glas”.

Lider DNS-a Nenad Nešić kaže da je saglasan s ambasadorom Nelsonom da nijedan dokument nije Sveto pismo da ne bi bio podložan izmjenama.

- Međutim, svaka promjena mora biti plod dogovora i konsenzusa, a ne rezultat pritiska i nametanja. Iznad svega, BiH nije država jednog naroda, već plod dogovora sva tri naroda. Bilo kakve promjene u funkcionisanju BiH ne mogu zadirati u strukturu države, ustrojstvo i prava entiteta. Eventualne izmjene treba da budu usmjerene na poboljšanje položaja građana, prilagođavanju standardima razvijenog svijeta i boljem funkcionisanju institucija, a ne dodatnom komplikovanju odnosa - kaže Nešić.

Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić kaže za “Glas Srpske” da, ako treba da se mijenja Ustav BiH, onda postoje dvije mogućnosti.

- Prva je ravnopravnost po izvornom Dejtonu, što znači da postoji Vojska Republike Srpske, obavještajna, carinska i poreska samostalnost i sve drugo što je Srpska imala na kraju 1995. godine. A druga je samoopredjeljenje po povelji UN-a i labava konfederacija ili samostalnost Srpske. Dakle, nije da mi u Srpskoj nemamo alternativu - kaže Stevandić.

Šef PDP-a Branislav Borenović kaže da dejtonski okvir nije prepreka napretku BiH nego suprotno.

- Dejton je garancija mira i opstanka zemlje, a revizija dejtonskog ustavnog uređenja je nepotrebna i vrlo rizična. BiH ne napreduje zbog visokog stepena korupcije, kriminala, neefikasnog i korumpiranog pravosuđa, a glavni izvor svega su vladajuće političke elite, koje su zarobile oba entiteta i sva tri naroda - kaže Borenović.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 11

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...