ŠTA JE S-300, ORUŽJE KOJE ĆE ARMENIJA KORISTITI: Azerbejdžan ga već onesposobio u Karabahu?

Ova raketa je odbrambeni sistem raketa zemlja-zrak koji može pogađati balističke rakete kratkog i srednjeg dometa, krstareće projektile, kao i taktičke i strateške vojne letjelice.

  • Svijet

  • 30. Sep. 2020  30. Sep. 2020

  • 0

Ministarstvo odbrane Azerbejdžana objavilo je da je onesposobilo protuzračni sistem S-300 armenskih oružanih snaga na liniji dodira u Karabahu. Istovremeno, armenska strana navodi da su iznad glavnog grada Karabaha oborene azerbejdžanske bespilotne letelice.

Pukovnik Vagif Dergahli i šef Ureda za odnose sa medijima Ministarstva odbrane Azerbejdžana danas je rekao da je Armenija počela s razmještanjem raketnih sistema S-300 iz Jerevana prema regijama u kojima operacije provodi azerbejdžanska vojska.

- Raspolažemo obavještajnim podacima da Jerevan premješta sisteme S-300 za protuzračnu odbranu prema našim regijama koje drže pod okupacijom. Raketne sisteme će vojska Azerbejdžana uništiti čim uđu u okupirana područja - poručio je u utorak Dergahli, prenosi Anadolija.

Pukovnik je napomenuo i da će S-300 raketni sistemi doživjeti sudbinu druge vojne opreme Armenije koju je uništila vojska Azerbejdžana.

Skupa oprema

Ova raketa je odbrambeni sistem raketa zemlja-zrak, koji može pogađati balističke rakete kratkog i srednjeg dometa, krstareće projektile, kao i taktičke i strateške vojne letjelice.

Prema pisanju "Nezavisnih", ovo naoružanje je zastarjelo, ali njegova cijena nije mala.

Prije dvije godine, Iran je za S-300PMU-1 platio čak 160 miliona dolara, a uključuje samo bateriju - šest lansera, 48 raketa, komandna, radarska i pomoćna vozila, prenosi "Oslobođenje".

Postoje svakako i jeftinije verzije sa slabijom opremom, dok se cijena kreće od 115 miliona do pola milijarde dolara.

Serijska proizvodnja počela je 1975. godine, teestiranja su završena 1978. godine za P-liniju, a 1983. godine za V-varijantu i 1987. za protiv balističku V-varijantu.

S obzirom na to da je prošlo dosta vremena, izrađene su brojne varijante koje uključuju različite vrste projektila, naprednije radare te veću otpornost na radioelektronsko ometanje.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...