PROVJERILI SMO AUTENTIČNOST: Fotografija koja je preplavila društvene mreže - Da li je ovo čovjek koji je pronašao vakcinu za koronavirus?

Radi se o fotografiji koju je 1979. napravila njemačka fotografkinja Candida Höfer.

  • Društvo

  • 23. Nov. 2020  24. Nov. 2020

  • 0

U proteklim danima se na društvenim mrežama širila fotografija turske emigrantske porodice tek pristigle u Njemačku, a na kojoj se, navodno, nalazi i Uğur Şahin, doktor i biohemičar, osnivač kompanije BioNTech i lider tima koji je proizveo vakcinu protiv koronavirusa.

alt

Međutim, dječak u žutoj majici na fotografiji definitivno nije Şahin.

Radi se o fotografiji koju je 1979. napravila njemačka fotografkinja Candida Höfer u okviru projekta „Turci u Njemačkoj“. Te 1979. godine je Şahin imao 14 godina, što znači da je bio znatno stariji od dječaka sa fotografije za kojeg se tvrdi da je on.

Şahin je rođen u Iskenderunu u Turskoj, a kada je imao četiri godine, njegova je porodica imigrirala u Njemačku, gdje je njegov otac radio u tvornici automobila Ford.

Da fotografija koja kruži društvenim mrežama nije autentična, odnosno da na njoj nije Uğur Şahin, potvrdile su njegove nekadašnje komšije u Iskenderunu.

Turski list Milliyet je objavio pravu fotografiju pronalazača vakcine protiv koronavirusa iz djetinjstva, na kojoj se dvogodišnji Şahin vidi u društvu majke. Fotografija je nastala 2. jula 1967. godine u Iskendurenu.

alt

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...