SAMO ODMJERENO: Saopćenje OHR-a o zamršenoj političkoj situaciji u Tuzli

Nakon političke drame u Tuzli zbog koje je zatraženo i mišljenje OHR-a o ustavnosti odluke sazivanja sjednice Skupštine od nove parlamentarne većine na kojoj je i smijenjena vlada koju predvodi SDA, svoje mišljenje dao je i visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko.

  • Politika

  • 08. Jan. 2021  08. Jan. 2021

  • 0

U pismu koje je uputio članovima Vlade i Skupštine Tuzlanskog kantona, kako saznaje portal Raport.ba, OHR je naložio ukidanje vanrednog stanja koje je proglasio SDA-ov premijer Denijal Tulumović te da se postupak ustavnosti vrati na početak.

Što se tiče traženja zaštite vitalnog nacionalnog interesa od predsjedavajućeg Skupštine Žarka Vujovića, OHR je kazao:

“Važno je da se takav postupak koristi odmjereno i isključivo u svrhu zaštite legitimnih intersa jednog ili više konstitutivnih naroda. Promjena većine u kantonalnoj Skupštini koja dovodi do izglasavanja nepovjerenja, ne mora nužno otvoriti takva pitanja.”

Inzko se osvrnuo i na legalnost Skupštine koju je sazvala Lejla Vuković (SBB).

“U pogledu pokušaja sazivanja i održavanja paralelne 'sjednice Skupštine' i 'akata' koji su tom prilikom doneseni, Poslovnik o radu Skupštine TK jasno predviđa da sjednicu Skupštine saziva zamjenik predsjednika Skupštine isključivo u slučaju kada je predsjednik spriječen da to učini ili kada predsjednik odbije da sazove sjednicu. Niti jedan od ova dva uslova nije bio ispunjen kako bi se omogućilo da zamjenik predsjednika Lejla Vuković sazove paralalnu sjednicu. Ovaj događaj nije ispunio neophodne zakonske uslove da bi se ista smatrala sjednicom Skupštine pa se, shodno tome, akti doneseni na toj sjednici ne mogu smatrati validnim”, navodi se, između ostalog, u pismu Valentina Inzka.

Što se tiče vanrednog stanja, Inzko smatra da nisu ispunjeni uvjeti za njega.

“Činjenica da je ovo pozivanje nastupilo kao odgovor na pokušaj sazivanja paralelne sjednice, koja nije bila zakonito sazvana, pokazuje da je njegova prvenstvena namjera bila da se odgovori na političke interese i na spremnost da se ponište radnje koje je navodno “poduzela Skupština” tog istog dana. Zahvaljujući tome, može se ozbiljno sumnjati u to jesu li ispunjeni kumulativni uslovi koji bi opravdali da Vlada preuzme specifične nadležnosti Skupštine i jesu li vanredne prilike usitinu objektivno onemogućile sazivanje Skupštine”, navodi se u pismu.

Inzko je kazao kako Skupština drži ključ za razreješnje situacije u ovom kantonu te je pozvao organe vlasti TK da hitno sazovu sjednicu Skupštine. On je posebno prozvao Vujovića da bez odgađanja zakaže termin nove sjednice. 

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...