Regija
VATRA DOŠLA I DO SPORNE VILE HDZ-OVOG ŠEFA HRVATSKIH CESTA: „Gasio sam cijelu noć, nemojte me sada“
Prije 4 min0
...ambasadama da obilježe Dan nezavisnosti.
Politika
27. Feb. 2021 27. Feb. 2021
3
Građani Bosne i Hercegovine u domovini i inozemstvu 1. mart obilježavaju kao Dan nezavisnosti BiH, što predstavlja jedan od najvažnijih datuma naše države.
Tim povodom, ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković pozvala je sve ambasadore BiH u svijetu da, poštivajući epidemiološke mjere u zemljama prijema, obilježe 1. mart kao Dan nezavisnosti BiH, ali i da obavijeste bh. zajednicu, nadležno ministarstvo vanjskih poslova zemlje prijema te sve relevantne i zainteresovane institucije, organizacije i udruženja.
Turković je ovu obavijest uputila imajući u vidu Zakon o proglašenju 1. marta Danom nezavisnosti Republike BiH i Ustav BiH u kojem je u članu I/1 propisan kontinuitet između Republike BiH i današnje BiH “koja nastavlja svoje pravno postojanje po međunarodnom pravu kao država”, te odluku Ustavnog suda BiH od 6. jula 2017. godine kojom je 1. mart potvrđen kao državni praznik.
“S ciljem razvijanja svijesti o važnosti Dana nezavisnoti BiH te upoznavanja šire javnosti o značaju ovog historijskog datuma, pozivam vas da prigodno i dostojanstveno obilježite 1. mart“, poručila je ministrica vanjskih poslova.
No, uprkos ovom pozivu šefice bh. diplomatije, za pretpostaviti je da će, nažalost, i ovaj put izostati obilježavanje državnog praznika u ambasadama gdje su diplomate poslane po nalogu predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika, odnosno iz bh. entiteta RS, s obzirom na poznati ignorantski odnos prema državnim praznicima.
(SB/Hayat.ba)
Regija
VATRA DOŠLA I DO SPORNE VILE HDZ-OVOG ŠEFA HRVATSKIH CESTA: „Gasio sam cijelu noć, nemojte me sada“
Prije 4 min0
Regija
DRAMATIČAN PRIZOR IZ OMIŠA: Vozač bježi u zapaljenom autu (VIDEO)
Prije 11 min0
Mini market
BEZOBRAZLUK BEZ PRESEDANA: Nenad Nešić pravda nacionalistički pir na vašaru - "Ako je grijeh što volim svoj narod, nosit ću ga sa ponosom!"
Prije 14 min0
Ekonomija
ODLIV MOZGOVA PRAZNI BOSNU I HERCEGOVINU: Koliko državu košta odlazak jednog obrazovanog građanina?
Prije 14 min0
Politika
NENAD ČANAK ŠOKIRAO PRED KAMERAMA: „Ovako Mile Dodik - Srbin nepoznatog porijekla, priprema teren kada krene bježanija..."
13. Avg. 20261
Politika
PROCURILA PREPISKA: Bura u Banjoj Luci zbog tajnog dogovora Dodika i Stanivukovića
Prije 16h0
Politika
NEVJEROVATAN ISTUP RADOVANA VIŠKOVIĆA: Prije godinu dana dao ostavku na mjesto premijera RS-a, a danas najavljuje...
13. Avg. 20260
Politika
OPASNE MANIPULACIJE VOŽDA IZ LAKTAŠA: Crni dani su pred Republikom Srpskom, Milorad Dodik ovo krije od javnosti...
12. Avg. 20261
trenutak ...
Komentari - Ukupno 3
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.