SLOVENSKI PREMIJER NIJE ZA DIJALOG: Europarlamentarci KRITIKOVALI JANŠU, on se isključio iz videoveze...

Mada je na početku rasprave kazao da nema šta skrivati i da njegova vlada ne izvodi pritiske te da bi najbolji način da se to vidi bilo da se posjeti Slovenija kako bi se vidjelo da su mediji protiv njegove vlade, jer ih kontrolira opoziciona ljevica, Janša se isključio iz videoveze.

  • Regija

  • 26. Mar. 2021  27. Mar. 2021

  • 1

Slovenski premijer Janez Janša jednostrano je u petak prekinuo svoje učešće u raspravi o slobodi medija i poštovanju vladavine prava u Sloveniji pred grupom EP-a, nakon što je odbijeno prikazivanje njegovog video materijala.

Premda je na početku rasprave kazao da nema što skrivati i da njegova vlada ne izvodi pritiske, te da bi najbolji način da se to vidi bilo da se posjeti Sloveniju kako bi se vidjelo da su mediji protiv njegove vlade jer ih kontrolira oporbena ljevica, Janša se isključio iz video veze.

Radilo se o raspravi grupe Evropskog parlamenta za poštivanje demokracije, vladavine prava i temeljnih prava.

Janša se isključio nakon što je predsjedavajuća, holandska zastupnica Sophie in't Veld, odbila tokom telekonferencije prikazati video koji joj je on poslao, želeći dokazati da nisu tačne ocjene kako njegova vlada napada novinare i izvodi pritiske na javne medije, poput RTV Slovenija i nacionalne novinske agencije STA.

Ona nije dopustila prikazivanje desetominutnog video materijala u kojemu se na nekoliko primjera pokušava ilustrirati Janšina teza, tvrdeći da je materijal poslan samo nekoliko sati prije sastanka i da je važna usmena rasprava o meritumu stvari.

U raspravi koja je trajala više od tri sata učestvovali su medijski radnici i novinari iz Slovenije koji oko pritiska na medije imaju različita iskustva, pa su neki bili na Janšinoj strani, a neki su ocijenili da vlada otvoreno guši medije.

Glavna urednica Slovenske novinske agencije (STA) Barbara Štrukelj istaknula je da je ta agencija važan javni informativni servis koji pod Janšinom vladom doživljava finansijsko iscrpljivanje jer mu vlada odbija obnoviti ugovor o finansiranju sredstvima na koje ima pravo.

Upozorila je i na lične pokušaje diskreditacije čelnih ljudi, političke pritiske, te Janšin zahtjev da ostavku dade dugogodišnji ravnatelj agencije, a na slične je pritiske i na javni RTV servis upozorio njegov ravnatelj Igor Kadunc kojega vlada želi smijeniti.

Borut Rončević, državni tajnik u ministarstvu kulture zadužen za medijsku politiku, kazao je kako jedna studija o pluralizmu medija u Sloveniji govori o velikoj političkoj disproporciji jer je velik dio medija usmjeren lijevo i protiv Janšine vlade.

Vlada, po njegovim riječima, ne ugrožava medijske slobode već je bit situacije da političkog pluralizma u medijima zapravo nema, a desnom se političkom spektru odriče i sam legitimitet vlasti.

O stanju medija u Sloveniji već su s obzirom na internacionalizaciju tog slučaja zadnjih mjeseci raspravljali parlamentarni odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove, ali i Europski parlament na plenarnoj sjednici, a to je pitanje aktualno i s obzirom na skori početak predsjedavanja Slovenije EU-om u drugoj polovici ove godine.

Zbog napada na medijske slobode i uskrate financijskih sredstava za javne medije poput Slovenske radiotelevizije (RTV Slovenija) i novinske agencije STA Janšinu su vladu zadnjih mjeseci, uz domaće, prozivale i međunarodne novinarske udruge poput Reportera bez granica, Međunarodnog press instituta (IPI), te udruge europskih novinskih agencija (EANA).

Nakon nekih kritičnih izjava predstavnika Europske komisije, u kojima su se zauzeli za zaštitu slobode medija u Sloveniji, Janša je u februaru pozvao Komisiju da formira “fact finding” misiju koju bi uputila u Sloveniju da utvrdi stanje medijskih sloboda. Po njegovim tvrdnjama, većinu medija u Sloveniji kontroliraju oporbena ljevica i njoj bliski “medijski tajkuni”, prenosi N1.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...