"SB" NA LICU MJESTA; VJEČNO GORI VJEČNA VATRA: Pogledajte ko se sve jutros došao pokloniti pred spomenikom oslobodiocima Sarajeva (FOTO)

Na današnji dan prije 76 godina, 6. aprila 1945. godine, Sarajevo je oslobođeno od fašističke okupacije tokom Drugog svjetskog rata i to “zajedničkim naporima i žrtvama sarajevskih patriota Srba, Muslimana i Hrvata” . Taj se dan svake godine obilježava i kao Dan grada Sarajeva.

  • Vijesti

  • 06. Apr. 2021  06. Apr. 2021

  • 2

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i član Predsjedništva BiH Željko Komšić položili su cvijeće na Vječnoj vatri u povodu obilježavanja 76. godišnjice oslobođenja grada Sarajeva od fašističke okupacije i 6. aprila, Dana grada Sarajeva, a tokom dana to će biti učinjeno i na Šehidskom mezarju Kovači, Spomen-obilježju ubijenoj djeci Sarajeva i Spomen-parku “Vraca”.

Sarajevo je 6. aprila 1945. godine oslobođeno od posljednjih fašističkih uporišta u gradu.

Oslobađanje Sarajeva od fašističke Njemačke tokom Drugog svjetskog rata počelo je 28. marta 1945. godine. U akcijama su učestvovali drugi, treći i peti korpus, 11. i 13. krajinska brigada, 18. srednjobosanska brigada, artiljerijska i tenkovska jedinica. Nakon žestokih borbi 6. aprila 1945. godine, slomljen je otpor Nijemaca i pripadnika NDH i Sarajevo je oslobođeno. Do kraja ove akcije, 10. aprila oslobođeni su i Visoko, Kakanj te Busovača.

U antifašističkoj borbi od 1941. do 1945. godine, 10.961 građanin Sarajeva dao je svoj život. Stradalo je 412 Bošnjaka-muslimana, 106 Hrvata, 7.092 Jevreja, 1.427 Srba te 16 Crnogoraca, jedan Makedonac, pet Slovenaca i 12 ostalih.

Na isti datum 1992. Sarajevo kreće u novu bitku. Petog, odnosno 6. aprila 1992. godine počela je najduža opsada u modernoj evropskoj historiji, opsada koja je trajala 1.425 dana, tokom koje je živote izgubila 11.541 osoba, među kojima više od 1.600 djece, a više od 50.000 civila je bilo lakše ili teže ranjeno.

U Međunarodnom sudu za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji u Haagu osuđeni su vojni i civilni dužnosnici Republike Srpske, među kojima i njen prvi predsjednik Radovan Karadžić.

Uzimajući u obzir važnost ovog datuma kroz njegovu historiju, Gradsko vijeće je na sjednici 2006. godine donijelo odluku kojom je 6. april određen kao Dan grada Sarajeva.

U fotogaleriji pogledajte ko se sve jutros došao pokloniti oslobodiocima Sarajeva.

(SB)

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...