Jeste li znali
TRAGEDIJA PREKINULA BLISTAVU KARIJERU: Trn u oku fašistima, hapšen i zatvaran, postao je jedan od najvažnijih bh. političara ikada, a onda je tragično nastradao…
11. Apr. 20250
"Slobodna Bosna" donosi novu zanimljivu priču iz historije.
Jeste li znali
12. Apr. 2021 12. Apr. 2021
1
Na 104. godišnjicu rođenja sjećamo se lika i djela velikog Džemala Bijedića, jednog od najznačajnijih političara koji su djelovali na bosanskohercegovačkoj političkoj sceni sredinom 20. stoljeća.
Ovo su nepoznati detalji iz njegove impresivne biografije….
Porodica Bijedić porijeklom je iz Crne Gore, ali su u drugoj polovini 19. stoljeća prešli u Hercegovinu: Džemalov djed Bajram-aga (1848–1928), živio je u mjestu Jasen, nedaleko od Trebinja, gdje je rođen Džemalov otac Adem (1888–1918), a Džemal je rođen 1917. u Mostaru, gdje je stekao osnovno obrazovanje. Džemalovi djed, otac i amidža bavili su se trgovinom u Mostaru. Studentske godine bile su ključne za Džemalovu kasniju karijeru.
Nakon završene realne gimnazije, upisao se na studij prava na Univerzitetu u Beogradu i tamo je uoči Drugog svjetskog rata stupio u SKOJ, a u Mostaru je u decembru 1939. primljen u članstvo Komunističke partije. Uz taj ilegalni partijski aktivizam, Bijedić se bavio raznim aktivnostima. Svirao je bubnjeve u KUD-u “Abrašević”, a bio je aktivan u Sportskom klubu Velež. Zbog pripadnosti komunističkom pokretu, od 1938. do 1941. mostarska policija hapsila ga je četiri puta, a u zatvoru je provodio od nekoliko dana (1938. proveo je u zatvoru tri dana) do mjesec dana, koliko je proveo u zatvoru u junu-julu 1941. godine. U januaru 1940. izabran je za sekretara Mjesnog komiteta SKOJ-a u Mostaru, a sredinom 1940. za sekretara Oblasnog komiteta SKOJ-a za Hercegovinu. U to vrijeme boravio je u Mostaru i radio u jednoj mesari kao blagajnik kako bi zaradio nešto novca za studij, a u Beograd je mogao odlaziti samo na ispite.
Drugi svjetski rat dočekao je kao sekretar Oblasnog komiteta SKOJ-a za Hercegovinu, ali je koncem septembra ili početkom oktobra 1941. prešao na dužnost sekretara Mjesnog komiteta KPJ u Mostaru. Sve vrijeme, naravno, on djeluje u ilegali, aktivan je u pripremi ustanka, a posebno se angažovao u akciji oslobađanja grupe Hrvata iz Ljubuškog koji su se nalazili u mostarskom zatvoru. Međutim, zbog raznih okolnosti, a prije svega “provala” kojima je policija upadala u rad Partije, te zbog četničkih pučeva nakon italijansko-četničke ofanzive u Hercegovini u prvoj polovini 1942, Bijedić je napustio Mostar i preko Bjelašnice i Igmana stigao u Sarajevo. Tu je ubrzo postavljen za sekretara Mjesnog komiteta KPJ za Sarajevo.
Obnovio je partijske mreže, intenzivirao rad Partije u Sarajevu, a nakon što je u aprilu 1943. napustio Sarajevo, prošao je veliki dio Bosne obavljajući razne partijske dužnosti, ali s puškom u ruci, kao aktivni pripadnik partizanskog pokreta. Sa Šestom istočnobosanskom brigadom sredinom 1943. prošao je golgotu Sutjeske, a potom se s istočnobosanskim partizanskim jedinicama probijao prema sjeveroistočnoj Bosni, gdje je, uglavnom, proveo ostatak rata. Ta njegova antifašistička orijentacija, koja je počela u mladalačkim danima, ostat će temeljno obilježje njegove političke aktivnosti.
Nakon rata, postaje pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Vlade NR Bosne i Hercegovine, potom 1948. načelnik Uprave za agitaciju i propagandu Centralnog komiteta KP BiH. Bio je i sekretar Oblasnog komiteta KPJ za Hercegovinu, član Izvršnog vijeća SR Bosne i Hercegovine, predsjednik Republičkog vijeća, predsjednik Skupštine SRBiH i predsjednik Saveznog izvršnog vijeća (SIV) 1971. godine. Tragično je preminuo 18. januara 1977. u avionskoj nesreći na letu za Sarajevo. Supruga Razija je poginula zajedno s Džemalom. Iza sebe su ostavili troje djece: Dragana, Azru i Milenka.
(SB)
Jeste li znali
TRAGEDIJA PREKINULA BLISTAVU KARIJERU: Trn u oku fašistima, hapšen i zatvaran, postao je jedan od najvažnijih bh. političara ikada, a onda je tragično nastradao…
11. Apr. 20250
Sjećanje
UVIJEK SE ŠPEKULISALO DA JE BAŠ ON TITOV NASLJEDNIK NA ČELU JUGOSLAVIJE: Na današnji dan poginuo je Džemal Bijedić, velikan svog vremena
18. Jan. 20250
Hronika
SARAJEVO TUGUJE: Samo 20 dana nakon smrti sina Džemala Bijedića preminula i njegova supruga...
20. Nov. 20240
Sjećanje
SJEĆANJE NA DŽEMALA BIJEDIĆA: Nekoliko crtica o čovjeku Bosne i Hercegovine
19. Jan. 20237
Estrada
ANA BEKUTA SINOĆ JE OTKAZALA KONCERT NA ZAPADU SRBIJE: Razlog je tragedija koja se dogodila na Drinskoj regati
Prije 16 min0
Sjećanje
GODIŠNJICA PONOVLJENOG ZLOČINA U HERCEGOVINI: Njemačka vojska i ustaše 1943. likvidirale su više od 60 Bošnjaka, 50 godina kasnije, pripadnici HVO-a i HV-a su...
Prije 26 min0
Sport
PREDSJEDNIK BEOGRADSKOG PARTIZANA DIREKTNO: "Lično sam zvao Džanana Musu da dođe kod nas, dali smo mu ponudu, ali on je..."
Prije 43 min0
Zdravlje
STRUČNJACI ODGOVARAJU NA PITANJE: Šta je bolje kada imate dijabetes - kardio ili trening otpora?
Prije 57 min0
Jeste li znali
ZABLUDA O POPULARNOM "TRIKU": Šta se dešava kada popijete kašiku maslinovog ulja na prazan stomak?
11. Jul. 20251
Jeste li znali
POSLUŠAJ ZATO SAVJET: Evo koje kućne uređaje obavezno treba isključiti prije napuštanja kuće
10. Jul. 20250
Jeste li znali
FETVA ISLAMSKE ZAJEDNICE O GENOCIDU NAD BOŠNJACIMA: "Svaka lična osveta je strogo zabranjena"
11. Jul. 20250
Jeste li znali
GENETIKA KRIJE IZNENAĐUJUĆE ODGOVORE: Zašto se neki ljudi nikad ne znoje?
12. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.