PITANJE U PRAVO VRIJEME: Hoćemo li moći putovati bez Covid-pasoša?

S ljepšim vremenom, ali i blagim popuštanjem epidemioloških mjera, sve je više razmišljanja i o putovanjima.

  • Ekonomija

  • 25. Apr. 2021  25. Apr. 2021

  • 0

I dok najavljeno uvođenje Covid-pasoša još nije dobilo cjelovitu podršku zamalja u Evropskoj uniji, u našoj zemlji će, saznaje BHRT, potvrde o imunizaciji koje se mogu koristiti za ulazak u određene zemlje izdavati entitetska ministarstva zdravstva.

“Inicijative određene od Europske komisije koje su upravo govorile da će trećim zemlja biti omogućeno da uđu u taj sistem, tako da kažem, koji ce biti vezan za odobrenja za putovanje i kretanje je nešto što će svakako morati ići u suradnji sa njima. Dok oni prema nama upute određene informacije po tom pitanju i mi ćemo svakako onda ići u realizaciju”, rekao je Аlen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS

“Tako se to bombastično najavljuje, da se neće putovati. Evo i sada se putuje uz neku potvrdu o cijepljenju, naći će se mogućnost. Tako da ne vjerujem da će neko zabraniti putovanje”, kazao je Vjekoslav Mandić, ministar zdravstva FBiH.

Turistički radnici kažu kako je Covid-putovnica većinski incijativa zrakoplovnih tvrtki kojima bi taj sustav olakšao praćenje kretanje putnika. Kao i do sada, incijativa za Covid-putovnicu nailazi na prepreke.

“Zaista nailazi na otpor, pogotovo u velikim centrima. Čak ni Svjetska turistička organizacija sa središtem u Madridu nije dala pozitivan odgovor za to”, istakao je Adnan Kaljanac, ravnatelj Turističke agencije.

Jedna od zemalja koja je otvorena za ulazak bosanskohercegovačkim državljanima je Turska, a od 14. aprila i bez PCR testa.

Plan je da se putovanja i ovog ljeta za Tursku realizuju sa Međunarodnog aerodroma Tuzla. Vraćene su i linije za Eidnhoven, Keln i Berlin. Plan je uvođenje dodatnih linija na ljeto.

“Još dodatnih pet linija se najavljivalo da će početi u ovom momentu. Međutim, nažalost, zbog kovid pandemije koja je na globalnom nivou, prolongirano je njihovo započinjanje. Znači, dodatnih pet destinacija za Beč, Bilund, Fridrishafen i Baden Baden, Vaxjo“, veli Edina Šišić, rukovoditeljica Sektora saobraćaja na Međunarodnom aerodromu Tuzla

Zbog trenutаčne situacije s koronavirusom te različitim mjerama u državama svijeta savjetuje se putnicima da se prvo konzultiraju s veleposlanstvima i konzulatima kako bi znali koje točno dokumente ponijeti sa sobom kako bi se uspjeli ukrcati na svoj let.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...