SADRŽAJ NEPOZNAT JAVNOSTI: Episkop Joanikije očekuje da se o Temeljnom ugovoru izjasni Vlada Crne Gore

Patrijarh SPC Porfirije saopštio je da je sadržaj Temeljnog ugovora usaglašen i da je preostalo samo njegovo potpisivanje.

  • Regija

  • 02. Maj 2021  03. Maj 2021

  • 2

Episkop budimljansko nikšićki i administrator Mitropolije crnogorsko promorske Joanikije rekao je da za sada raspolaže samo nacrtom temeljnog ugovora koji treba da potpišu Srpska pravoslavna crkva (SPC) i Vlada Crne Gore, te da o tom aktu sad treba da se izjasni Vlada te zemlje.

„Ona treba da se izjasni, ima pravo da da neke primjedbe, da nešto popravi, da nešto prihvati, i tu će se, nadam se, rukovoditi onim načelima koja su fiksirana u Ustavu i zakonima Crne Gore, posebno u Zakonu o slobodi vjeroispovesti. Dakle, to je sve još uvijek u radnoj verziji“, rekao je Joanikije.

Patrijarh SPC Porfirije saopštio je da je sadržaj Temeljnog ugovora usaglašen i da je preostalo samo njegovo potpisivanje.

Joanikije je u intervjuu za Radio Svetigora istakao da za njega i Crkvu nijedan dokument ne postoji u pravnom smislu dok ga ne potpišu obje strane i ne ovjere pečatom, prenosi N1.

Prema njegovim riječima, u ugovoru ne smije da bude ništa što je u nesaglasnosti sa Ustavom Crne Gore i sa njenim zakonodavnostvom.

"Mi smo cijelo vreme govorili, i to smo posvjedočili u našoj borbi za izmjenu prvobitnog diskriminatornog zakona, da ne tražimo ništa više, ali i ništa manje nego što su dobile ostale istorijske vjere u Crnoj Gori“, naglasio je on.

Premijer Zdravko Krivokapić je saopštio 29. aprila da je Nacrt ugovora predat Vladi.

Mediji su objavili da je Ugovor, navodno još 11. aprila, predat premijeru Krivokapiću, nakon što je Sinod Srpske pravoslavne crkve izmjenio prvobitnu verziju teksta koju je uradila Vlada Crne Gore. Crnogorska opozicija zahtijeva da javnost bude upoznata sa sadržajem dokumenta prije potpisivanja, sumnjajući da bi njime mogli biti ugroženi nacionalni i državni interesi. I partija URA, potpredsjednika vlade Dritana Abazovića, zatražila je da taj dokument prije potpisivanja bude predstavljen javnosti. Prethodna Vlada Crne Gore bila je u ozbiljnom sukobu sa SPC zbog Zakona o slobodi vjeroispovesti koji je trebalo da reguliše imovinska pitanja vjerskih objekata.

Nezadovoljna Zakonom o slobodi vjeroispovesti, koji je Skupština Crne Gore usvojila krajem 2019, SPC je pokrenula višemjesečne masovne protestne litije, koje je podržavala većina stranaka sadašnje vlasti. Nakon formiranja Vlade, nove vlasti su promijenile sporni zakon.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...