NEVJEROVATNI STATISTIČKI PODACI: Troškovi života s druge strane bh. granice skuplji su od Rima, Budimpešte i Bruxellesa…

Na listi skupoće života u 608 gradova u svijetu portala "Numbeo", globalne baze podataka o potrošačkim cijenama (namirnice, odjeća i obuća, taksi, komunalne usluge, internet, prijevoz, ponuda u restoranima, izdvajanje za sportske aktivnosti, za vrtić, školu), nalazi se i njih pet iz susjedne Hrvatske.

  • Ekonomija

  • 03. Maj 2021  03. Maj 2021

  • 0

Najskuplji je Dubrovnik, koji je zauzeo visoko 65. mjesto, drugi je Zadar, na 275. mjestu, a slijede Split (312), Rijeka (322), Zagreb (346) i najjeftiniji Osijek, koji je na listi zauzeo 374. mjesto.

Kada je riječ o zemljama, na listi od njih 138, Hrvatska je na 42. mjestu, a od zemalja Srednje i Istočne Europe, neznatno su skuplje tek Estonija (41. mjesto) i Slovenija (38. mjesto), dok je život u ostalim zemljama znatno jeftiniji. Jedan od razloga tome, čini se, visoka je cijena osnovnih režija, u koje se ubrajaju struja, grijanje, voda i smeće za stambeni prostor. Među 107 zemalja, na toj listi Hrvatska se nalazi na visokom, 17. mjestu.

Mjesečni troškovi četveročlane porodice u Dubrovniku, izračunao je "Numbeo", iznose 23.888 kuna (oko 6.000 KM, op "SB-a"), bez troškova stanarine. U usporedbi sa Zagrebom, proizlazi da je Dubrovnik 54,2 posto skuplji, dok je cijena najma veća za 31,7 posto. S druge strane, četveročlanoj obitelji u Osijeku, bez stanarine, potrebno je 12.980 kuna, gotovo upola manje nego u Dubrovniku, piše "Jutarnji list". Iza Dubrovnika su i Bruxelles i Rim.

No, u svih pet hrvatskih gradova skuplje je živjeti nego, naprimjer, u Varšavi ili Budimpešti. No, troškovi života samo su jedan od brojnih kriterija prema kojima se ocjenjuje kvalitet življenja u gradovima. Kada je riječ o glavnim gradovima, prošlogodišnje istraživanje njemačke kompanije "Movinga" iz Berlina, specijalizirane za preseljenja, pokazalo je da među 150 gradova Zagreb zauzima tek 135. mjesto, a lošije su plasirani tek glavni gradovi Litvanije, Latvije i Bugarske. Gradovi su ocijenjeni prema 16 kriterija, od toga koliki dio primanja odlazi na pokrivanje troškova života, do sigurnosti, kvaliteta zraka, plaćenog dopusta roditelja, obrazovanosti i javnog prijevoza.

Tako je u kategoriji mobilnost, koja pokazuje učinkovitost privatnog i javnog prijevoza (razmatra se dužina i regularnost sistema, udjel putnika u ukupnom stanovništvu te stepen zagušenja prometa), Zagreb plasiran znatno lošije od usporedivih gradova iz drugih zemalja u Srednjoj i Istočnoj Europi.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...