"SB" NA KONFERENCIJI: Pobunili se hotelijeri i ugostitelji, Nacrt zakona o zabani pušenja je diskriminatoran (FOTO)

Prisutnima se obratila Aida Feraget, predsjednica Udruženja "Ma kuš na me", koja je istaknula kako je cilj osigurati jednaka prava za sve građane u FBiH, što nacrtom ovog zakona nije moguće ostvariti.

  • Vijesti

  • 20. Maj 2021  20. Maj 2021

  • 2

Povodom prijedloga zakona o potpunoj zabrani pušenja u restoranima i svim zatvorenim objektima u FBiH, Udruženje hotelijera i restoratera BiH organizovalo je konferenciju gdje su izrazili nezadovoljstvo ovakvim nacrtom zakona.

Prisutnima se obratila Aida Feraget, predsjednica Udruženja "Ma kuš na me", koja je istaknula kako je cilj osigurati jednaka prava za sve građane u FBiH, što nacrtom ovog zakona nije moguće ostvariti.

"Naš jedini cilj je osigurati ista prava za sve građane FBiH. Mi ne promoviramo pušenje. U FBiH imamo na snazi zakon koji zabranjuje pušenje u školama, ustanovama i sredstvima javnog prevoza i niko s tim nema problem. Ono s čim imamo problem jeste ukidanje pušenja u barovima, kafićima bez prethodnog odvajanja prostora za pušače. U BiH živi i plaća porez i 41 posto punoljetnih pušača, a to je skoro milion osoba", rekla je Feraget.

Ona je, također, naglasila kako prijedlozi hotelijera i ugostitelja u FBiH teže ka pronalaženju kompromisnog rješenja koje neće ugroziti prava pušača, ali i nepušača.

"Ne vidimo potrebu da se prava bilo koga gaze po bilo kojem osnovu. Postoje rješenja koja smo predlagali i nije ovo prvi put da se susrećemo s ovim nacrtom zakona. Razgovarala sam o istoj temi i sa predstavnicima vlasti iz RS-a i ljudi su shvatili kakav udarac ovakve odluke nose budžetu te su povukli zakon iz procedure. Ne znam što vlasti u FBiH treba uvođenje ovako rigidnog zakona. Mi smo za kompromisno rješenje, a nikako za zabranu. U ime pušača, apelujem na zastupnike da 26. maja odbiju prijedlog ovakog zakona i kreiraju novi nacrt", zaključila je Aida Feraget.

Predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera u BiH Amir Hadžić naglasio je kako bi usvajanje ovakvog nacrta bilo pogubno po turističku djelatnost u BiH.

"Ja sam nepušač, ali mene interesuje turistička branša te šta će s njom biti u ovom trenutku. Zar nam treba ovakav zakon u ovo vrijeme? Trebamo obezbijediti vakcine, a ne nametati još nešto što će otežati život. Zakon je toliko rigidan i neprovodiv. Kontrolu provođenja zakona je vlast prepustila poslodavcima. Dužni smo da onoga ko zapali cigaretu, opomenemo te da mu uskratimo piće, a nakon toga i odstranimo iz objekta. Da li je država normalna, kako možemo nekoga izbaciti iz objekta?", rekao je Hadžić.

Na kraju, Hadžić je poručio kako zakon treba ići u pravcu prilagođavanja prostora za pušače i nepušače.

"Svijet i Evropa preporučuju da se objekti prilagode i napravi kompromis. Vlasnici prostora do 60 kvadrata mogu da se opredijele za prostore za pušače i nepušače uz određene uslove koji podrazumijevaju obavezno istaknute oznake na ulazu da je prostor namijenjen za pušače ili nepušače. Nadam se da će zastupnici imati razumijevanje i da neće usvojiti ovaj zakon. Nabavite vakcine, otvorite granice i stvorite uslove da nam dođu turisti", zaključio je Hadžić.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 2

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...