Hronika
NOVI INCIDENT U SARAJEVU: Automobil pokosio ženu na romobilu, saobraćaj se odvija otežano
Prije 16 min0
Nevladina organizacija Hrvatski narodni sabor, kojom predsjedava lider HDZ-a Dragan Čović, izrazila je zadovoljstvo imenovanjem Christiana Schmidta za novog visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini.
Politika
27. Maj 2021 28. Maj 2021
6
"Politički dijalog i kompromis moraju biti načelo stabilnosti i napretka Bosne i Hercegovine, a potpisani sporazum političkih dužnosnika iz lipnja 2020. godine jamac reformskim procesima koji su nužni po pitanju izmjene izbornog zakonodavstva s ograničenim ustavnim izmjenama u BiH", ističu iz HNS-a.
Hrvatski narodni sabor podsjeća kako je ova neizborna godina konačno vrijeme za provođenje reformi, vjerujući u pozitivnu suradnju s novim visokim predstavnikom, koja će, kako navode, doprinijeti stabilnosti osiguravajući dosljednu provedbu Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
Iz HNS-a ocjenjuju kako je rješavanje vodećih prioriteta ključni zadatak u 2021. godini, kada se, kako dodaju, moraju poduzeti svi potrebni koraci za osiguravanje stabilnog političkog dijaloga, izvršavanja političkih dogovora i napredovanja prema vanjskopolitičkim ciljevima.
"Izražena međunarodna pažnja aktualnoj političkoj situaciji u BiH i zajednički napori u uklanjanju svih diskriminacija, kako konstitutivnih naroda tako i svih ostalih žitelja BiH, značajan su podrška što ranijem ispunjavanju kriterija za napredovanje BiH prema euroatlantskim integracijama", poručuju iz HNS-a.
Podsjećamo, ranije danas lider SNSD-a, Milorad Dodik, izrazio je ogorčenje imenovanjem Christiana Schmidta za novog šefa OHR-a. Dodik je kazao da je ostavka visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka "blef međunarodne zajednice učinjen da bi došao neko drugi".
"Inzko je podnio ostavku u namjeri da se provuče Christian Schmidt", kazao je Dodik tvrdeći da u međunarodnom pravu ne postoji priča o zamjeniku visokog predstavnika, već je to "vještački napravljeno imajući u vidu atmosferu onoga šta je bilo u Narodnoj skupštini Republike Srpske".
“Već jučer sam imao naznaku pa sam reagovao da ćemo prihvatiti samo onoga ko bude imenovan u skladu s Aneksom 10, a to se podrazumijeva da se usaglase strane potpisnice tog aneksa, to su Republika Srpska, Srbija, Federacija BiH, Alijina BiH koje više nema i Hrvatska", rekao je Dodik.
Dodik je naglasio da je samo Carl Bildt imenovan na takav način, a ostali nemaju međunarodni legitimitet, već su imenovani tako što je Vijeće za implemetaciju mira "to nešto usaglasio i predalo Vijeću sigurnosti".
"Čak ni Christiana Schwarz-Schillinga nije potvrdilo Vijeće sigurnosti, a kaže se da usaglašen prijedlog utvrđuje Vijeće sigurnosti", rekao je Dodik.
Dodao je da će se vidjeti šta će biti na Vijeću sirugornosti i da "RS ima neka uvjeravanja".
Hronika
NOVI INCIDENT U SARAJEVU: Automobil pokosio ženu na romobilu, saobraćaj se odvija otežano
Prije 16 min0
Vijesti
DRAMA NA PUTU PREMA CAZINU: Policija RS-a tražila da iz vozila ukloni ljiljane, zaprijetili su mu...
Prije 18 min0
Šareni svijet
SAVA SE POVUKLA I OTKRILA OLUPINU STARU VIŠE OD STOLJEĆA: 'Slovenac' krije opasnu ratnu tajnu (FOTO)
Prije 31 min0
Društvo
DAJE SE NA ZNANJE: Federalno ministarstvo rada i socijalne politike dodjeljuje 700.000 maraka, evo šta je potrebno uraditi...
Prije 31 min0
Politika
KO BI SE OVOME NADAO: Rezultati ankete u Republici Srpskoj prednost daju ovim političarima i strankama...
09. Avg. 20261
Politika
POTPUNI DEBAKL REŽIMA U BANJOJ LUCI: Ovo je gore i od podilaženja Željke Cvijanović američkoj administraciji...
10. Avg. 20261
Politika
POLITIČKI OKRŠAJ DECENIJE U BANJALUCI: Igor Dodik i Draško Stanivuković oči u oči na izborima za NSRS
Prije 21h0
Politika
BODIROGA U GLAVU: "Cvijanovićka za počasnog konzula BiH u Panami imenovala Fatiha Kola — osobu povezanu s narko-kartelom „Tito i Dino“, u čijem je društvu uživao i Košarac"
08. Avg. 20261
trenutak ...
Komentari - Ukupno 6
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.