Politika
SVETLANA CENIĆ PORUČILA DODIKU: "Ko si ti da plašiš ljude ratom, treba odmah sutra da te hapse!"
08. Maj 20240
U Dodikovom kabinetu rečeno je da je on već uputio pisma ministrima vanjskih poslova čije države su članice Vijeća sigurnosti UN-a i Vijeća za implementaciju mira, u kojem ih je “upoznao o Aneksu 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji propisuje procedure za imenovanje visokog predstavnika”.
Politika
28. Jun. 2021 29. Jun. 2021
19
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik uputio je pismo ambasadoru Estonije, koja predsjedava u Vijeću sigurnosti UN-a. U pismu tvrdi da ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković nema ovlaštenje da se obrati na sjednici ovog tijela UN-a, gdje će jedna od tema biti ostavka Valentina Inzka.
"Poučeni ranijim iskustvima u vezi sa ponašanjem ministrica Bisere Turković, a na osnovu informacija koje su se pojavile u medijima, predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik iz predostrožnosti je obavijestio ambasadora Estonije u UN-u Svena Jirgensona da Turković nema ovlaštenje da govori na predstojećoj sjednici", rekli su za "Glas Srpske" iz Dodikovog kabineta.
Iz Kabineta su naveli da je u pismu naglašeno da je razlog za izostajanje saglasnosti "jednostrani, politički nekorektan i maliciozan sadržaj izlaganja, te da u vezi sa imenovanjem visokog predstavnika za BiH nema konsenzusa svih strana potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma".
"Svaki stav koji govori suprotno jeste neistina. Zanemarivanje ove činjenice i uporno favorizovanje jedne političke i etničke strukture, gura BiH u novu nestabilnost za koju će odgovornost snositi upravo oni koji zanemaruju da je BiH sastavljena iz dva entiteta i tri konstitutivna naroda i da je za svaku odluku, svako obraćanje na međunarodnim skupovima potrebna saglasnost svih. Kada ova saglasnost izostane, a ovakva pisma upozorenja se ignorišu, tada govorimo o lažnom i nelegitimnom predstavljanju čiji je cilj dezavuisanje uvaženog skupa i širenje dezinformacija koje ne odgovaraju stvarnim procesima u BiH", naglasio je Dodik u pismu.
Dodao je da je odgovornost na Turković jer, "iako svjesna da nema saglasnost najvišeg tijela odgovornog za vanjsku politiku BiH, ipak pokušava osigurati poziv za obraćanje". Dodik je u pismu pozvao ambasador Estonije da zaustavi "političku i diplomatsku zloupotrebu pozicije ministra vanjskih poslova".
U Dodikovom kabinetu rečeno je da je on već uputio pisma ministrima vanjskih poslova čije države su članice Vijeća sigurnosti UN-a i Vijeća za implementaciju mira u kojem ih je “upoznao o Aneksu 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma koji propisuje procedure za imenovanje visokog predstavnika”.
Također, u pismu je “jasno i nedvosmisleno navedeno da je Vijeće sigurnosti UN-a jedino ovlašteno tijelo da donese relevantnu rezoluciju o mogućem imenovanju visokog predstavnika, pod uslovom da su se strane potpisnice usaglasile u vezi sa tim”.
“Uzimajući sve u obzir, koristim priliku da vas pozovem da djelujete odgovorno u skladu sa svojim ovlaštenjima kako bi doprinijeli vladavini prava i punom poštovanju Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH”, naglasio je Dodik u pismu.
(Srna)
Politika
SVETLANA CENIĆ PORUČILA DODIKU: "Ko si ti da plašiš ljude ratom, treba odmah sutra da te hapse!"
08. Maj 20240
Mini market
DODIK NA RUČKU S VUČIĆEM I XI JINPINGOM: “Još jedna prilika da učvrstimo odnose s Kinom” (VIDEO)
08. Maj 20248
Politika
DODIKOV SNSD DONATORI ZAOBILAZE: Koje stranke u RS-u ubiru najviše donacija?
02. Maj 20240
Politika
DODIKU I VUČIĆU NIJE POMOGLA NI PODRŠKA RUSIJE: Evo kako je svijet saznao za Dodikov radikalizam
01. Maj 20243
Evropa
ANALIZA UKRJAINSKOG DIPLOMATE: Ruski rat ulazi u diplomatske četvrti!
Prije 8 min0
Vijesti
PREMIJER NIKŠIĆ SE OBRATIO NA TRIBINI SDP-a: "Reformama uvodimo mehanizam kontrole i jačamo državu!"
Prije 10 min0
Ekonomija
NEŠTO SE KRUPNO DOGAĐA: Bechtel stigao u BiH. Šta to znači?
Prije 18 min0
Zdravlje
TAJNE BLISTAVE KOŽE KRIJU SE U VAŠOJ KUHINJI: Počnite dan ovom moćnom mješavinom
Prije 18 min0
Politika
CIK ZABRANIO NOVE POSMATRAČE: SDS poručuje: "Ovo je direktno saučesništvo u izbornoj krađi!“
14. Jan. 20260
Politika
UZBUNA U ČOVIĆEVIM REDOVIMA: "To je izravna posljedica toga da Hrvati nemaju svog predstavnika u Predsjedništvu BiH..."
15. Jan. 202614
Politika
ODGOVOR PRKAČINU IZ SARAJEVA: „Udruženi zločinačko-politički pothvat koji provodi Čović uz saglasnost Plenkovića uvijek pronađe irelevantne persone poput bivšeg generala..."
15. Jan. 20260
Politika
VUKANOVIĆ DIREKTNO UPOZORAVA: "Bojim se šta će se sve dešavati u narednim danima"
14. Jan. 20261
trenutak ...
Komentari - Ukupno 19
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.